Bugun...
Reklam
Reklam


746 dönümden kim çıkacak?
Bakanlar Kurulu kararıyla Konyaaltı Sahili’nde bulunan Hazine arazilerinin satış yetkisi Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. Kararın çıkmasıyla değer kazanan 746 dönümlük arazi üzerindeki gayrimenkullerin kaç defa el değiştirdiği merak konusu.

746 dönümden kim çıkacak?
+ -
Reklam

18 Ağustos 2017 tarihinde toplanan Bakanlar Kurulu’ndan Antalya için önemli bir karar çıktı. Bakanlar Kurulu, “Antalya İli, Konyaaltı İlçesi, Çakırlar ve Liman Mahallerinde bulunan bazı taşınmazların Antalya Büyükşehir Belediyesi ile gayrimenkul satış vaadi ve arsa payı karşılığında hasılat paylaşımı esasına göre inşaat sözleşmesi yapılmak suretiyle değerlendirilmesi hakkında kararı” onayladı.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

Karar 19 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu kararı haberin Elmalı’da alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, konuyla ilgili açıklama yaptı.

KARARDAN ÖNCE ARSALARIN DURUMU

Söz konusu kararın ardından Boğaçay Projesi’nin hayata geçirilmesiyle bölgede ciddi anlamda arsaların değerlendiğini kaydeden emlakçılar, “Dün 1 lira olan arsalar bu kararla şimdi 100 lira oldu. Ciddi manada bölge ranta açıldı. Projeye göre bölgede AVM, ticari alanlar olacak. Bu bölgede arsası olanlar bir gecede zengin oldu” dedi.

KAÇ KEZ EL DEĞİŞTİRDİ?

746 dönümlük arazi üzerinde Hazine, ASAT, şahıslara ait arsa ve gayrimenkullerin olmasından dolayı Bakanlar Kurulu kararından önce söz konusu bölgede kimlerin gayrimenkul satın aldığı merak konusu oldu. Kamuoyu 746 dönüm arazi üzerinde arazilerin kaç kişi üzerinden el değiştirdiğini sorguluyor.

TÜREL: HİZMET İÇİN

Elmalı’da açılışlar gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, bu gayretlerin Antalya'ya hizmet olarak döndüğünü belirterek, Boğaçayı Projesi'nin içinde yer alan Hazine'ye ait arazilerin, Maliye Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi tarafından proje esaslı mülkiyet satışına izin veren kararnamenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalandığını söyledi. Başkan Türel, “Boğaçayı Projemize Sayın Cumhurbaşkanımızın imzasıyla artık nihai nokta kondu. Hayırlı olsun" diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR YORUMU

Bakanlar Kurulu kararının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili şu açıklama geldi: "Bakanlar Kurulu Karanına konu Konyaaltı Çakırlar Mahallesi, 21538 ada 1 parsel No.lu ve 746.079,00 metrekarelik alanda; uluslararası film şirketlerine hitap edecek film stüdyoları, temalı park, AR-GE üniteleri ve üniversite, sağlık ve konaklama tesisleri, yaşam alanları, ticaret alanları, eğlence parkları ve fuar alanları vb. yapılar inşa edilecektir. Konyaaltı Liman Mahallesi 21523 ada 1, 2, 3 ve 4 No.lu Özel Proje Alanı olarak belirlenen parsellerde ise Rekreasyon, yeme-içme üniteleri, alışveriş merkezleri, haberleşme ve ulaştırmaya yönelik üniteler, danışma, enformasyon ve banka hizmetleri, konaklama üniteleri, yaşam alanları, ticari üniteler, ofis vb. üniteler inşa edilecektir. Bilindiği gibi Boğaçayı Projesi dere ıslahına ilişkin ihale ASAT Genel Müdürlüğü tarafından 08.08.2017 tarihinde yapılmış olup ihale işlemleri devam etmektedir."
Editör: Doğuş YOLCUYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI