Bugun...
Reklam
Reklam


Bağımlı barocuklar yaratılıyor
Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, baro binasında düzenlediği basın toplantısında yargı bağımsızlığına vurgu yaparak "Bağlı ve bağımlı barocuklar yaratılmak isteniyor" ifadelerini kullandı

Bağımlı barocuklar yaratılıyor
+ -
Reklam

'Türkiye Barolar Birliği'nin Türkiye'si silinmek istiyor' başlığıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, adaletin yargıç, savcı ve avukat olmak üzere üç ayaktan oluştuğunu dile getirerek, bu ayaklardan herhangi birinin zedelenmesi durumunda adaleti tesis etmenin mümkün olmadığını vurguladı. Hukuk devletinin yargı bağımsızlığına ve özgür barolara dayandığının altını çizen Balkan, "yargıç bağımsız değilse, savcı bağımsız değilse, avukat her gün çeşitli baskılarla karşı karşıya ise bundan adalet duygusu zarar görür. Dolayısıyla bütün toplum bu zararın yükümlülüğünü taşımak zorunda kalır" dedi.

TÜRKİYE SİLİNMEK İSTENİYOR

Hukukun üstünlüğü endeksinde Türkiye'nin 113 ülke arasında 101'inci sıraya gerilediğini ve yargı bağımsızlığının üçüncü dünya ülkeleri seviyesine düştüğünü söyleyen Başkan Balkan, "Türkiye Barolar Birliği açıklanamaz ve kabul edilemez bir baskı ve tehlikeyle karşı karşıyadır. İlerleyen aşamalarda bağlı ve bağımlı barocuklar yaratılmak istendiğinin farkındayız. Bugünse Türkiye Barolar Birliği'nin Türkiye'si silinmek istenmektedir. Bu istek, Cumhuriyet savcılarının 'Cumhuriyet'inin düşürülmesi ile eş anlamlıdır. Millet adına karar veren mahkemelerin kimin adına karar vereceği tartışmasına da neden olacak çok ciddi tehlikeler içeren bir istektir" ifadelerini kullandı.

YARGI MİLLETİNDİR

Yargının seçilmişlere bırakılamayacağını vurgulayan Balkan, yargının milletin olması gerektiğini söyledi. "Hukuk devleti yıkılırsa geriye kalana devlet denmez" diyen Balkan, konuşmasına  şöyle devam etti: "Bizler Atatürk ilke ve devrimleri için, Türkiye'nin demokratik ve laik bir cumhuriyet, insan haklarına dayalı sosyal bir hukuk devleti olması için hep mücadele ettik, etmeye de kararlıyız. Hukuk devletinin olmazsa olmaz koşulunun bağımsız ve tarafsız yargı, yargının da olmazsa olmaz koşulunun özgür savunma olduğunu biliyoruz." 
Editör: Doğuş YOLCUYORUMLAR

Sakaryali
08-02-2018 14:05:00
Türk-Kelimesi DERHAL iptal edilsin.rnBunlar Hukuk-Barosu degil, yabanci devlerin Yavsakligini yapan bir topluluktur.rnBu Mimarlar Odasi icin de gecerlidir - yaptiklari binalar 1. katta cökmeleri de gayet dogaldirrnBunlara biz güvenmiyoruz!

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI