Bugun...
Reklam
Reklam


Boğaçay Dosyası ses getirdi: Kararname sil-baştan
Boğaçay Havzası Özel Projesi lehinde ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayacağı düşünülerek, üç bakan tarafından imzalanan kararnamede revizyona gidiliyor.

Boğaçay Dosyası ses getirdi: Kararname sil-baştan
+ -
Reklam

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Berat Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan tarafından 12 Eylül 2017 tarihinde 38 nolu kararname imzalandı. Kararnameye göre; Boğaçay Projesi’nin hayata geçirilmesi için Boğaçay Havzası Özel Projesi lehinde ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayacağı düşünülerek, madencilik faaliyetlerinin birlikte yürütülemeyeceği bu nedenle 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 7. maddesi gereği madenlerin kapatılarak, yatırım bedellerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesine karar verildi.

HÜRSES GÜNDEME TAŞIDI

Kararnamenin ardından, uygulamaya geçildiği sırada Hürses Gazetesi ‘Yatağından Trilyonlar Akan Boğaçay Dosyası’nı açtı.  Haberde kararnamede geçen bilgiler ile resmi evraklarda yer alan bilgilerin tutmadığı, alınan kararların Enerji ve Tabii Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) kayıtlarıyla çeliştiği ortaya çıktı.

ANKARA HAREKETE GEÇTİ

Hürses Gazetesi’nin yayınlarının ardından MİGEM, ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibata geçerek, üçlü kararnamede alınan kararları yeniden incelemeye aldı. Çalışmaların hız kazandığı araştırmalarda MİGEM, konuyla ilgili olarak ilgili bakanlıklar, Antalya Valiliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi ile konuyu yeniden değerlendirmeye başladı.

BEDELLER YÜKSEK

Kararname ile ilgili revizyona gidildiği bilgisini veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü yetkilisi şöyle konuştu: “Üç bakanın imzası ile yayınlanan kurul kararında; Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından belirlenen ve belediye tarafından işletmelere ödenecek bedel 3 bakanın imzası ile kurul kararında kesinleşmişti.  Bedel değerlendirme hususu revize edilecek.. Genel müdürlük olarak bu konuda belli bir aşamaya geldik ve bakanlarımızın durumuna göre en geç bir ay içinde firmalara ödenecek olan rakamlar revize edilmiş olacak. Antalya Büyükşehir Belediyesi ile irtibat halindeyiz ve bedeller revize edilene kadar paralar ödenmeyecek.  Ayrıca kararnamade adı geçen Tarık Ekiz’e ait maden sahası I(a) (kum-çakıl)  grubu arama ruhsatı olarak talep edilmiş, II(a) (kalker) gibi farklı bir maden grubu için kullanılamaz. Eğer kullanılırsa Antalya Valiliği bu durumu kaçak olarak değerlendirerek, işlem yapar. Erişmak Madencilik ise, 2027 yılına kadar arama ruhsatı düzenlenmiş ancak işletme ruhsatı yok. . Bunların hepsini yeniden incelemeye alacağız.”

REVİZYONA GİRECEK KONULAR

Hürses Gazetesi’nin dikkat çektiği konular dahilinde üçlü bakanlar kurulu kararında resmi evrak ve idari çelişkiler hakkında revizyona girecek konular şöyle sıralandı:

        •       Kararnamede Boğaçay Havzası Özel Projesi ile madencilik faaliyetlerinin birlikte yürütülemeyceği ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait projede alternatif alanın olmadığı tespit edildiği belirtilmesine rağmen maden sahalarının proje sınırları dahilinde olup olmadığı yeniden araştırma altına alınacak.

        •       Kararnamede kapatılan ocaklar için 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 7. maddesi’nin uygulanmasına ve buna göre Boğaçay Havzası Özel Projesi Alanı içinde bulunan Boğaçay Asfalt Tahh. İnş. Malz. Mad. ve Tic. A.Ş.’nin ocak yatırım gideri olan 14 milyon 664 bin 627 lira 64 kuruş, Erişmak Mad. San. A.Ş.’nin 11 milyon 709 bin 831 lira, Tarık Ekiz’e 6 bin 49 lira 7 kuruş, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü’ne 303 bin 295 lira 38 kuruş, UşeMadin İnşaat ve Tic. Ltd.Şti’ye ise 8 bin 888lira 42 kuruşun Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ödenmesine karar verilmiş, Hürses Gazetesi her firma için belirlenen yatırım bedellerinin arasındaki uçurum fiyat farklarına dikkat çekmişti. MİGEM, revizyona giderken öncelikli olarak komisyonun belirlediği yatırım bedellerini yeniden inceleme altına alacak.

        •       Hürses Gazetesi’nin araştırma haberinde Erişmak Mad. San. AŞ’nin 3 maden ruhsatıyla ilgili değer tespiti MİGEM Kurul Komisyonu tarafından 11 milyon 709 bin 831 lira yatırım olarak hesaplanmasına karşın ruhsatlarının yenileme başvurusunda olduğu ortaya çıkmıştı. 12 Eylül 2017 tarihinde alınan üçlü bakanlar kurulu tarafından kapatılma kararı alınmasına rağmen kararnamede adı geçen Erişmak Mad. San. A.Ş.’nin S: 69430 (ER:2338971) sicil numaralı II (a) grup maden ruhsat yürürlülük tarihi 26 Ekim 2017’de Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nde (MİGEM) yenilenerek, 26 Ekim 2027 tarihine kadar uzatıldı. Öte yandan aynı firmanın S: 63433 (ER:2275319) ve S:63431 (ER: 2275301) sicil numaralı ruhsatlarının ise, MİGEM ruhsat sorgulama da 20 Eylül 2006 tarihinde süresinin bittiği ve yenilenme sürecinde olduğu görülmüştü. Konuyla ilgili olarak yetkili kurumlar, harekete geçerek bu işlemlerin doğruluğunu araştıracak.

        •       Kararnamede adı geçen Erişmak Makine Sanayi A.Ş. adlı şirketin, ticaret sicil kayıtlarında geçmediği ortaya çıkmıştıEnerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü kararnamede adı geçen Erişmak Makine Sanayi A.Ş.’nin Erişmak Maden Sanayi A.Ş. olarak revizyonunu gerçekleştirecek.

        •       Kararnamede yer alan Tarık Ekiz’in uhdesinde bulunan S:71569 (ER:2573164) erişim sayılı I(a) grubu maden ittibak işletme ruhsat talepli maden arama sahası olarak belirtilirken, Antalya Büyükşehir Belediyesi Plan Bütçe Komisyonu’nun 7 Şubat 2018 tarihli kararında II(a), yine Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 9 Şubat 2018 tarih, 183 sayılı meclis kararında  II(a) olarak, Antalya Valiliği’nin 14 Şubat 2018 tarihli meclis onayında II(a) olarak geçerken, Maden İşleri Genel Müdürlüğü sicil kayıtlarında I-B, III, IV-a, b, c, V ve VI grup olarak yer almasıyla ilgili olarak bilgi karmaşını aydınlatacak.

        •       Tarık Ekiz’in uhdesinde bulunan S:71569 (ER:2573164) erişim sayılı I(a) grubu olarak geçerken, 9 Şubat 2018 tarihli Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 183. gündem maddesinde II(a) olarak geçiyor. Mecliste 7 Şubat 2018 tarihli Plan Bütçe Komisyonu’nun sunduğu karar kabul edilmişti. Komisyonun meclise sunduğu raporda; “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 12 Eylül 2017 tarih ve 38 sayılı kararı doğrultusunda Boğaçayı Havzası Özel Proje Alanı’nda; S:71569 sayılı Tarık Ekiz uhdesinde bulunan II(a) grubu kalker işletme izin sahası faaliyetlerine son verilmiştir. Hammadde izin sahalarında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce, Antalya Büyükşehir Belediyesi şirketlerince ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne iş yapan firmalarca kullanılmak üzere kullanıma hazır hale getirilmesi için yukarıda belirtilen hammadde sahalarının geçici hafriyat sahası olarak belirlenmesi ve belirlenen bu alanların giderlerini karşılayacak, gelirlerinin elde edilerek işletilebilmesi için 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu’nun 26. maddesine göre 1 lira bedelle 3 yıl süre ANET Antalya İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye devrinin uygun olduğu görüşüyle…” denilmişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı meclis kararıyla ilgili olarak Antalya Valiliği başta olmak üzere alınan karar değerlendirmeye alınacak.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI