Bugun...


Expo alanı için çarpıcı öneriler
ANTALYA'da, 1.8 milyar TL harcanarak, 2016'da açılışı yapılan Türkiye'nin ilk botanik sergisi Expo 2016 Antalya alanının 'kumar turizmi'ne açılması önerisinin ardından, alana özel üniversite yapılması, tarımsal arge merkezi haline getirilmesi, Perge Müzesi kurulması ve Perge Antik kenti ile alan arasında teleferik kurulması gibi öneriler geldi.

Expo alanı için çarpıcı öneriler
+ -
Reklam

Antalya'nın Aksu ilçesinde, 1121 dekarlık arazide, 2 yıllık çalışma sonunda tamamlanan Türkiye'nin ilk botanik organizasyonu Expo 2016 Antalya, 23 Nisan 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Expo kulesinden kongre merkezine, yağmur ormanlarından endemik bitki türlerine, eğlence mekanlarından çocuk oyun alanlarına kadar içinde çok sayıda üniteyi barındıran sergi alanı, açık kaldığı 191 günde 5 milyona yakın ziyaretçi ağırladı. 1.8 milyar TL harcanan sergi alanı, 30 Ekim 2016 tarihinde kapandı. Geçen yıl kanun hükmünde kararname ile alan, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredildi.

KİLİT'TEN KUMAR TURİZMİ ÖNERİSİ

Muratpaşa Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi ve Kalekapısı Esnaflarını Güçlendirme ve Kalkındırma Derneği Başkanı Hasan Kilit, alanın değerlendirilmesine ilişkin öneride bulundu. Kilit, alanın kumar turizmi için kullanılmasını hükümet yetkililerine teklif etmeye hazırlandığını söyledi. Antalya'nın, turizmin başkenti olduğunu ve kente gelen turistlerin kumar oynama isteğinin böylelikle karşılık bulacağını kaydeden Kilit, "Turizm, bir sektördür ve kendi içerisinde kuralları vardır. Sağlık, dağ, deniz turizmi var. Kumar turizmi de olmalıdır. Yasaklanınca bu, bir kayıp haline geliyor. Buraya gelen turiste 'Kumar oynamayın' diyemezsin. Yer alanı müsait, kapalı alan. Yeni modernize edildi. Havalimanına da çok yakın" dedi.

ENÇ: ÖZEL ÜNİVERSİTE KURULABİLİR

Ak Parti Antalya Milletvekili Gökcen Özdoğan Enç, Expo 2016 alanına özel üniversite kurulması fikrine sıcak baktıklarını belirtti. Enç, konuyu Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile istişare ettiklerini belirterek, "Öncelikle bu alanın Antalyalının faydalanabileceği şekilde değerlendirmesinden yanayız. Özel üniversite alanı olarak planlanır mı düşüncesini olgunlaştırmaya çalışıyoruz. Lokasyonu, havalimanına yakınlığı bu şekilde bir değerlendirme yapmamıza olanak verdi. Altyapısını oluşturmak gerekiyor. Tabii kentin dinamiklerinin yaklaşımları da önemli. 'Biz yaptık oldu' anlayışında olmak istemiyoruz. 'Birlikte yaptık oldu' anlayışındayız. Üniversite kurulmasının daha yararlı olacağı düşüncesindeyiz" diye konuştu. Gökcen Özdoğan Enç, alanın kumar turizmine açılması fikrine sıcak bakmadıklarını belirterek, "Bu asla mümkün değil" dedi.

'BUTİK OTEL DÜŞÜNCESİ'

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, geçen yıl KHK ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na devredilen alanın özelleştirme kapsamına alındığını aktardı. Alanla ilgili sürecin devam ettiğini aktaran ATSO Başkanı Davut Çetin, "Özelleştirme İdaresi, alanın özelleştirilmesine ilişkin çalışma yürütüyor. Bildiğim kadarıyla buraya ilişkin bir butik otel projesi var. Alanda bir 'outlet caddesi' oluşturulma düşüncesi var. Bunun dışında mevcut durumu koruyarak, sosyal aktivitelerin, su parklarının olduğu bir alan olarak devam etmesi yönünde çalışmalar var" dedi.

'TARIMSAL ARGE MERKEZİ HALİNE GETİRİLMELİ'

Expo'nun Antalya'ya alınması sürecinde en büyük çabayı gösteren isimlerin başında gelen ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Badak, botanik alanın kendi misyonu doğrultusunda kullanılması gerektiğini söyledi. Alanın, Aksu ilçesini dünyanın tohumculuk konusunda araştırma merkezi haline getirecek bir arge merkezi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, "Manavgat- Serik- Aksu ovasının florası son derece güzel. Botanik expoyla taçlanmışken burada tarım argelerinin yapılacağı merkezlerin geliştirilmesini daha doğru bulurum. Uluslararası tarım üzerine konferansların yapılabileceğini düşünüyorum. Tarımın her çeşidiyle ilgili argecilerin kendi alanlarında toplandığı uluslararası bölge olabilir. Nasıl teknokentlerde teknoloji arge merkezleri kuruluyor, serbest bölge alanları kuruluyor, burası da tarım arge merkezi olarak değerlendirilebilir. Aksu'yu dünyanın tarımda en tanınmış merkezi haline getirebiliriz. Bu Antalya'nın marka değerine de büyük katkı yapar" diye konuştu.

PERGE MÜZESİ VE TELEFERİK ÖNERİSİ

Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Yeliz Gül Ege, Vali Münir Karaloğlu'nun, alanda bir arkeoloji müzesi kurulması düşüncesini dile getirdiğini hatırlatarak, burada bir Perge Müzesi kurulması gerektiğini kaydetti. 2018'in Antalya'da 'Perge Yılı' ilen edildiğini aktaran Ege, "Perge Antik Kenti'ne yakınlığından dolayı kurulacak bir teleferikle bu alan ve antik kent birbirine bağlanarak, müzeyi gezecek ziyaretçilerin Perge'yi gezmesi de sağlanacaktır. Alanın cazibeli olmasını istiyorsak mutlaka bunun bir hikayeyle desteklenmesi lazım. Yeni bir hikaye oluşturmamız lazım" dedi.

Türkiye'nin en büyük kongre merkezinin burada olduğunu söyleyen Yeliz Gül Ege, "Kongre merkezi olarak işlerliğinin korunarak devam ettirilmesi gerekiyor. Antalya G-20'yi yapmış bir kent. Bu anlamda uykuya dalamaz. Böyle bir lüksümüz yok" diye konuştu. Ege, alanın kumar turizmine açılmasına yönelik önerinin yasal bir zemini olmadığını da belirterek, "Bunu şimdi konuşmak zaman kaybettirir" dedi.


YORUMLAR
2 Yorum

Doğru Söyler
11-01-2018 09:16:00
Bu alan başlangıcından beri tam bir fiyaskodur. Açılışına günler kala kule inşaatı tamamlanmaya çalışılan, açılıştan aylar sonra ancak faaliyete geçirilen pek çok alanı bulunan, üstelik de bunların büyük bölümü derin yarıklar, çatlaklar oluşturduğu halde gizlenen, beklendiği ziyaretçi sayısına ulaşmayan (Allahtan ulaşmadı zaten büyük kazalar olaiblirdi üst meydan denen boydan boya yarılmış alanda..!) içerisinde niteliksiz, çoğu iktidar partisinin teşkilatlarından, vasıfsız, kültürsüz, DİL BİLMEYEN personellerle dolu amacından çok uzak bir sergi alanıdır Expo 2016.rnŞu anda da halen açık ve içerisinde yatarak, selfie çekip paylaşımlarda bulunarak haybeden maaş alanbir sürü personelin ZİYARETÇİSİZ bir alana gidip geldiği atıl bir yer durumundadır. Yazık... çok yazık..!
YÖRE HALKI NE İSTER
10-01-2018 15:41:00
Yöre Halkı Bu alana ne istiyor hiç sordunuzmu aceba? 1 milyar dolar para harcanmıştı. şuan ise o kadar para boş gitti Atıl durumda. Önerilerin mantıklı olması gerekiyor ve yöre halkına çevresindeki arsalara faydası olması gerekiyor.rn1*- butik Otel olsun 1000 Kişilik, rn2*- Su Parkları Aquapark Oyun Alanları çoğaltılmalıdır. rn3*- Yine Outlet Çarşısı Oluşturulmalıdır Acentelerin Müşterilerini buraya bırakabileceği bir alan olmalıdır.rn4*- Yine Bir Kısmına da Üniversite Yapılabilir 3 bin kişilik. rn5*- Hemen Expo 2016 Arazisinin Kuzey Tarafında bulunan Atıl Durumdaki Tarıma Elverişli olmayan alanlar da bir an önce iMara açılmalıdırrn6*- İmara açılırken de Selçuklu Osmanlı Mimarisi Kullanılmalı Bitişk Binalar Yapılmalıdır Asma Katlı Ofisler üzerine Maksimum 4 kat olacak şekilde tek tip. rn7*- Yine bu kısma Butik Oteller Yapılabilirrn8*- Yine bu alana Özel Kolejler Yapılabilirrn9*- Yöre halkını da canlandırmak gerekir. ona göre projeler yapılsın

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI