Bugun...
Reklam
Reklam


Hesap içinde hesap..!
Kamu menfaati adına üçlü Bakanlar Kurulu kararıyla Boğaçay Havzası Projesi üzerinde bulunan kum ocaklarının kapatılarak, yatırım giderlerinin Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ödenmesine karar verildi. Ancak, iflas erteleme isteyen ocak sahiplerinden Boğaçay Asfalt A.Ş.’nin (ANTMOS) yatırım maliyeti olan 14 milyon 664 bin 627 lira 64 kuruşa alacaklısı Hesapçıoğlu Otomotiv’in ‘rehinin paraya çevrilmesi’ takibi başlatması kafalarda soru işareti oluşturdu.

Hesap içinde hesap..!
+ -
Reklam

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin en beğenilen projeleri arasında yerini alan Boğaçay Projesi’nin gerçekleşmesi durumunda çakışan maden ruhsat sahalarının işletme faaliyetlerinin yapılamaz hale geleceğinden 12 Eylül 2017 tarihinde 38 karar numarasıyla Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dr. Beraat Albayrak tarafından üçlü kararname imzalandı.

KAMU YARARI ADINA

Kararnamede; Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan ve ülke ekonomisine büyük katma değer sağlayacağı düşünülerek kamu menfaati yönüyle Boğaçay Havzası Özel Projesi lehinde işlem yapılmasına ve Maden İşleri Genel Müdürlüğü sistem kayıtlarında bulunan maden ruhsatlarının kurul kararıyla iptaline karar verildi.

YATIRIM GİDERLERİ BÜYÜKŞEHİR’DEN

Ruhsatların iptal kararıyla birlikte üçlü kararnamede kapatılan ocaklar için 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 7. Maddesi’nin uygulanmasına ve buna göre Boğaçay Havzası Özel Projesi Alanı içinde bulunan Boğaçay Asfalt Tahh. İnş. Malz. Mad. ve ve Tic. A.Ş.’nin ocak yatırım gideri olan 14 milyon 664 bin 627 lira 64 kuruş, Erişmak Mad. San. A.Ş.’nin 11 milyon 709 bin 831 lira, Tarık Ekiz’e 6 bin 49 lira 7 kuruş, Karayolları 13. Bölge Müdürlüğü’ne 303 bin 295 lira 38 kuruş, Uşe Madin İnşaat ve Tic. Ltd.Şti’ye ise 8 bin 888lira 42 kuruşun Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ödenmesine karar verildi.

EN FAZLA ÖDEME BOĞAÇAY ASFALT’A

Kamu menfaati adına alınan üçlü kararnamede 14 milyon 664 bin 627 lira 64 kuruş yatırım gideri alma hakkına sahip görünen Boğaçay Asfalt İnşaat A.Ş. dikkat çekiyor. Boğaçay Asfalt’ın şirket ortağı olarak ANTMOS Asfalt Mad. Nak. Tur. İnş. Malz. San. A.Ş. ticaret sicil kayıtlarında yer alıyor.

FETÖ BAĞLANTISI

Boğaçay Asfalt A.Ş.’nin uhdesindeki Boğaçay Havzası’nda bulunan ocakların 15 Temmuz darbe girişimi öncesi mal varlıklarının tamamına el konulan ve sahiplerinden biri FETÖ firarisi, diğeri ise FETÖ sanığı olarak tutuklanan Kadıahmetoğulları’dan devir alınması dikkatlerden kaçmıyor.

TİCARET HAYATINA HIZLI GİRİŞ

Kadıahmetoğulları’nın ocakları ve asfalt tesislerini devir alan Boğaçay Asfalt A.Ş. (ANTMOS Asfalt A.Ş.) kısa bir süre sonra hızla Antalya ticaret hayatına girdi. Boğaçay Asfalt A.Ş., EXPO Alanı, çevre yolları gibi altyapı işleriyle adını duyururken, Halkbank’tan aldığı 56 milyon dolarlık kredi ile turizm sektörüne de giriş yaptı.

İFLAS ERTELEME KARARI

Antalya 4. Asliye Ticaret Mahkemesi tarafından 2015/338 esas ve 2016/316 karar ile ANTMOS Grup’un aralarında Boğaçay Asfalt A.Ş. ve ANTMOS Asfalt A.Ş.’nin de bulunduğu 6 şirketi adına iflas erteleme kararı alındı. İflas erteleme kararıyla şirketlerin uhdesinde bulunan eski adı Vogue yeni adı Bytturan otelleri de iflas erteleme kararı kapsamına alındı.

İFLAS ERTELEME ALMIŞ FİRMANIN OCAĞINA İPOTEK

Üçlü Bakanlar Kurulu kararından önce Boğaçay Asfalt A.Ş.’nin ocak işletme ruhsatına kentin tanınmış iş adamlarından, Antalyaspor eski yöneticisi Emin Hesapçıoğlu’na ait Hesapçıoğlu Otomotiv Pet. Turz. Taş. İnş. Tarım Hayv. Tic. San. ve Paz. A.Ş. 7 Eylül 2015 tarihinde ipotek koydu.

FETÖ FİRARİSİ AMMAR YILMAZ DEVREDE

Söz konusu ocakların işletme ruhsatını Hesapçıoğlu Otomotiv A.Ş.’nin vekili olarak Avukat Ammar Yılmaz takip etti. Resmi evraklarda imzası bulunan Ammar Yılmaz’ın FETÖ’nün tepe yönetim kadrosunda adı geçen ve şu an sahipleri tutuklu ve firari olan Kadıahmetoğulları’ndan sonra FETÖ bağlantılı ikinci bir ismin devrede olması dikkatlerden kaçmadı.

HESAPÇIOĞLU’NUN ALACAĞI

Antalya 16. İcra Müdürlüğü’nün 2016/5578 esas sayısı dosyanın kararıyla Hesapçıoğlu Otomotiv’in 21 milyon 139 bin 354 lira 73 kuruşluk Boğaçay Asfalt A.Ş.’den alacağı karşılığı 4 ocağa yıllık yüzde 35 faiz uygulamasıyla ipoteğin paraya çevrilmesi kaydıyla konulan icra emri uygulamaya konuldu.

YASAYA DOLANARAK İPOTEK    YERİNE NAKİT PARA ALACAĞI

Üçlü bakanlar kurulu kararının ardından kamulaştırma bedelini tahsil etmek için harekete geçen Hesapçıoğlu Otomotiv, Boğaçay Asfalt A.Ş.’nin işletme ruhsatına koydurduğu ipoteği ‘rehinin paraya çevrilmesi’ adına takip işlemine başladı ve yasaya dolanarak iflası erteleme kararına müdahil alacaklı ve rehinin paraya çevrilmesi işlemlerin ancak satışa kadar sürdürebileceğini bilerek Antalya 9. İcra Müdürlüğü’ne başvurdu. 2017/1444 E No’lu dosya müracaatı 5 Şubat 2018 tarihinde onaylandı.

ÖNCE BAKANLIĞA PARAYI ÖDEME UYARISI

12 Eylül 2017 tarihinde üçlü kararnamenin çıkmasının ardından Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Boğaçay Asfalt A.Ş.’ye ödenecek 14 milyon 664 bin 627 lira 64 kuruşu tahsil etmeye kararlı olan Hesapçıoğlu harekete geçti. İpoteği para (nakit) alacağına çeviren Antalya 9. İcra Müdürlüğü’nün 2017/14444 E dosya numarasıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne Boğaçay Asfalt A.Ş.’den 23 milyon 984 bin 975 lira 23 kuruş (faiziyle birlikte) alacağıyla ilgili icra takibi ve alınan kararları ekte sunarak üçüncü şahıs borçlu konumuna sokarak, bilgilendirdi.

SONRA BÜYÜKŞEHİR’İ 3. ŞAHIS BORÇLU YAPTI

Ardından Antalya 9. İcra Müdürlüğü aracılığıyla 3. şahıs borçlu konuma düşen Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne “12 Eylül 2017 tarih ve 38 karar numaralı üçlü kararname gereğince borçlusuna Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin 14 milyon 664 bin 627 lira 64 kuruş ödenmesine karar verilmiş olup, söz konusu bu bedelin takip dosyamızın niteliği (ipoteğin paraya çevrilmesi icra emri) ipotek senetlerinin tanzim tarihi dikkate alınarak bu bedelin tarafımıza ödenmesi için…” resmi yazıyla Hesapçıoğlu Otomotiv’e ödenmesi talep edildi.

BÜYÜKŞEHİR’İN İLGİNÇ YANITI

 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığı 24 Ocak 2018 tarihli, 98020357-622.03-E.71 sayılı ve alacaklı Hesapçıoğlu Petrol Otomotiv A.Ş. borçlu Boğaçay Asfalt İnş. A.Ş. birinci haciz ihbarnamesi konusu, Emlak İstimlak Dairesi Başkanı Mevlüt Özdemir imzasıyla 3. borçlu olarak Antalya 9. İcra Müdürlüğü’ne resmi yazıyla yanıt verdi. Resmi yazıda; “… alacakla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (maden İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından belediyemize intikal etmiş resmi bir yazı bulunmamaktadır. Söz konusu bedelin belediyemizce adı geçen şirkete (Boğaçay Asfalt A.Ş.) ödenmesine yönelik işlem tesis edilmesi halinde haciz ihtarnameniz dikkate alınarak işlem tesis (Hesapçıoğlu Otomotiv) edilecektir…” EBRU KÜÇÜKAYDIN


MERAK EDİLEN SORULAR?

1- Hakkında mahkeme kararıyla iflas erteleme kararı ve haciz tedbir kararı bulunan Boğaçay Asfalt A.Ş. (ANTMOS Asfalt A.Ş.) Hesapçıoğlu Otomotiv tarafından şirketlerine konulan rehin ve rehinin paraya çevrilmesi takibine hukuksal hakkını kullanarak icraya itirazda bulundu mu?

2- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan resmi bir yazı gelmediği halde Antalya 9. İcra Müdürlüğü’ne cevaben yazılan resmi yazıda ödemeyi Hesapçıoğlu Otomotiv’e yapacağını bildiren Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Hukuk İşleri Daire Başkanlığı 3. borçlu olarak konuya itiraz etme hakkını kullandı mı?

3-  Boğaçay Havzası’nda bulunan kum ocaklarının yasaya, yürütmeye ve yönetmeliğe uygun olmadığı gerekçesiyle çalışma müsaadelerine ve faaliyetlerine son verildiği gazeteler aracılığıyla kamuoyuna duyurulmuştu. Çalışma müsaadesi ve yerel idarelerden izinleri olmayan ocakların 2016 yılı sonu itibari ile Orman Bakanlığı’na ‘çalışmayacağım’ taahhütnamesi verilen ve izinsiz çalıştığı için 2017 yılı Şubat ayında mühürlenen Boğaçay A.Ş.’nin 12.09.2017 tarihli kurul kararını yazan bakanlık komisyon üyelerince atlanmış olduğu görünse de, belediye tarafından ocakların durumunun bilindiği bilgisi dahilinde Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne kamulaştırma bedeli başvurusu yapılırken, ikaz yada itiraz da bulunuldu mu ?

4- Kamulaştırma bedelinin ödenmesi, (çalışma tarihine kadar), iflası erteleme kararı alınan firmanın borçlarını ödeyip düze çıkması için verilen bir karardır. Kararının ruhuna aykırı yapılan bu icra işlemi, erteleme kararı ile alacaklarına işlem yapamayan diğer alacaklıların, kamu alacaklarının ve işçi alacaklılarının tahsilini imkansız hale getirmeyecek midir?
Editör: Ebru KÜÇÜKAYDINYORUMLAR

kaan demir
27-02-2018 18:45:00
sayın Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, piyasada o kadar çok temiz şirket firma ve müteşebbis varken, neden Fetöcülerin olduğu Kadıahmetoğullarıyla irtibatlı şirketlerle iş yapıyorsunuz, bu olay kendi kendini bile bile ateşe atmaktır, zaten bundan önceki Uluslararası Antalya üniversitesindeki dolambaçlı devir intikallerle fetöcü üniversiteyle haşır neşir olup kirli ilişkilere girdiniz, bundan ders almadığınız yetmiyor gibi bir de güzelim boğaçayı projesine fetöcü şirketlerle yapmak para aktarmak neyin nesi. Dünkü televizyonlarda Antalya büyükşehir belediyesi en borçlu belediyeler listeinde ilk 10 on da yer almakta ve halende borçları artmakta olduğu kamu oyuna ilan edilmiş, bu milletin parasını hadi proje mroje bir şeyler yapıyorsunuz diye sesimiz çıkmıyor, ama birde bu işlere fetöcü şirketleri avukatları katarak onların şirketleriyle para alışverişi yapmanız hiç mi hiç yakışmıyor. Helale haram katmayın lütfen.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI