Bugun...


İhsan Coşkun | Sporun Perde Arkası
Antalyaspor taraftarının Gençlerbirliği maçında okuduğu ‘İzmir Marşı’ krize neden oldu. Antalyaspor Kulübü resmi siteden yapılan açıklama ile İzmir Marşı’nın siyasi olduğunu açıklarken, taraftarlar ise Antalyaspor yönetimine büyük tepki gösterdi.

İhsan Coşkun | Sporun Perde Arkası
+ -
Reklam

ANTALYASPOR’DA MARŞ KRİZİ

Antalyaspor yönetimi, Gençlerbirliği ile deplasmanda oynadığı karşılaşmada kırmızı beyazlı taraftarın tribünde söylediği tezahüratlar üzerine kulübün internet sitesinden yazılı açıklamada bulundu. Kulübün resmi internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada "Bir siyasi partinin gerek referandumdaki 'Hayır' kampanyası sürecinde, gerekse Cumhurbaşkanı adayı tarafından siyasi malzemesi haline dönüştürülmüş bir marşın siyasi tarafgirlikle söylenmesi açıkçası hoş bir davranış değildir. Siyasi söylemleri tarifleyen ve sadece bir tek siyasi parti tarafından kullanılan marş ve sloganları tribünlerde seslendirmek, yönetim kurulumuzun siyaset dışı kalma hassasiyetiyle bağdaşmadığı için tasvip edilemez" ifadeleri yer aldı.

LİGDE KALMAYI GARANTİLEDİK

Spor Toto Süper Lig'in 32'nci haftasında Antalyaspor'un, deplasmanda oynadığı Gençlerbirliği karşılaşmasında kırmızı beyazlı taraftarların tribünden söylediği tezahüratlar sonrası Antalyaspor yönetimi yazılı açıklama yaptı. Kulübün internet sitesinden yapılan açıklama, 'Antalyaspor- Gençlerbirliği maçında bir grup taraftarımızın attığı slogan üzerine açıklama yapılması zorunluluğu doğmuştur' sözleriyle başladı. Açıklamada, Antalyaspor'un sportif başarısının Antalya kenti açısından çok önemli olduğu vurgulandı. Toplumun her kesiminin Antalyaspor'u koşulsuz destekleyip Süper Lig'de en iyi yerde görme isteğinin ifade edildiği açıklamada, Gençlerbirliği maçının kazanılmasının matematiksel olarak kesinlik kazanmasa da ligde kalmayı büyük oranda garantilediklerini anlatıldı.

ANTALYASPOR SİYASET ÜSTÜDÜR

Yönetim kurulu olarak Antalyaspor'un siyaset üstü bir camia olarak düşünüldüğünün vurgulandığı açıklamada şöyle denildi:

"Bu bağlamda Antalyaspor’umuzu yönetim kurulu olarak siyaset üstü bir camia olarak düşünüyor ve her türlü siyasi tartışmanın dışında tutma hassasiyetimizi en yüksek düzeyde sergiliyoruz. Çünkü Antalyaspor’umuz farklı partilere gönül ve oy vermiş herkesin sevgilisi bir kulüptür. Ancak bize her zaman, her yerde destek veren kırmızı-beyaz renklere gönül veren bir kısım taraftarın Gençlerbirliği maçının son dakikalarına doğru ortaya koyduğu bazı tezahüratları, birlik olma ruhuna uygun olmamıştır. Yine Gençlerbirliği maçında bizlerin de çok sevdiği ve milli duygularımızı kabartan, ancak bir siyasi partinin gerek referandumdaki 'Hayır' kampanyası sürecinde, gerekse Cumhurbaşkanı adayı tarafından siyasi malzemesi haline dönüştürülmüş bir marşın siyasi tarafgirlikle söylenmesi açıkçası hoş bir davranış değildir. Siyasi söylemleri tarifleyen ve sadece bir tek siyasi parti tarafından kullanılan marş ve sloganları tribünlerde seslendirmek, yönetim kurulumuzun siyaset dışı kalma hassasiyetiyle bağdaşmadığı için tasvip edilemez. Gerek taraftarımızın gerek spor camiasının çok yakından bildiği gibi Antalyaspor’umuz bugüne kadar hiçbir şekilde siyasete alet olmamıştır, bundan sonra da olmayacaktır. Antalyaspor’umuz, her Antalyalının takımıdır. Milletin gönlünde taht kurmuş her türlü koşulda ayakta kalmayı başarmıştır."

SPOR SİYASETE ALET EDİLEMEZ

Ligin son iki haftasında taraftarın, takımın ligde kalması adına büyük bir heyecan yaşadığının farkında olunduğu belirtilen açıklama şöyle sona erdi:

"Koşullar ne olursa olsun futbolcularımız ve taraftarımızın istenmeyen durumlarla karşı karşıya gelmemesi için ligin bitimine kadar centilmenliği elden bırakmamalarını Antalyaspor’umuz sevdalılarından canı gönülden istiyoruz. Kulüp yönetimi olarak her maçta tüm taraftarlarımızla el ele, gönül gönüle takımımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Yönetim kurulu üyelerimiz, futbolcularımız ve teknik heyetimiz, şehrimizin Süper Lig'deki temsilcilerinden biri olan Antalyaspor’umuzun yanındadır. Yönetim Kurulu olarak iyi günde ve kötü günde her zaman takımımızın yanındayız. Taraftarımızın da aynı hassasiyeti göstereceğinden hiçbir şüphemiz yoktur. Spor asla siyasete alet edilmeyen, geniş kitleleri kucaklayan bir faaliyettir. Her taraftar grubumuzu sadece sporun etrafında birleşmeye çağırıyoruz. Antalyaspor’umuzun çok daha iyi yerlere geleceğine tüm taraftarın olduğu gibi yönetim kurulu üyelerinin de inancı tamdır."

NE GEREK VARDI?

Antalyaspor yönetimi dün yaptığı gereksiz ve zamansız açıklama ile Antalyaspor’u adeta siyasetin merkezine çekmiştir. Açıkçası en çok merak ettiğim konu, böyle bir açıklama yapmanın ne gereği olduğudur.

Antalyaspor yönetimi adeta kendi kendine kriz yarattı.

Ortada hiçbir şey yokken, garip ifadelerin kullanıldığı bir açıklama ile ortamı gerdi, Antalyaspor taraftarını karşısına aldı.

Daha da kötüsü, bu açıklama ile Antalyaspor taraftarını kutuplaştırdı.

Yarın tribünlerde sen şucusun, sen bucusun şeklinde bir tartışma çıkarsa bunun sorumlusu kim olacak?

Sezon başından beri, başımıza gelmedik kalmadı. Başkansız kaldık, yönetimsiz kaldık, teknik direktörsüz kaldık.

Altından kalkamayacağımız borç yükü ile karşı karşıya kaldık.

Şampiyonluk parolası ile girdiğimiz sezonda 38 puana ulaştığımız için sevinir hale geldik.

Sezon başında Nasri, Menez, Eto’o nasıl oynar şeklinde hayaller kurarken, bugün Almanya ikinci liginden gelen Nazım neden oynamıyor? diye hocayı eleştirir olduk.

Yani krizlerle geçirdiğimiz ve Antalyaspor tarihinin hafızalarımızdan silmek istediğimiz bir sezonunu yaşıyoruz.

30 yılda bir kulübün başına gelemeyecek her şey bizim başımıza 1.5 yılda geldi.

Bağış kutularına sevinir hale geldik.

İşte bu yüzden artık şu sezon bir an önce bitsin istiyorum.

Kazasız belasız…

Antalyaspor’un resmi internet sitesinden yaptığı açıklamaya dönecek olursak; kesinlikle talihsiz bir açıklamadır.

Çünkü rahatsız olunan İzmir Marşı, asla siyasi bir marş değildir.

Orada bu marşı söyleyenleri de siyasi kimlik içerisine sokmak asla kabul edilebilir bir şey değildir.

Böyle talihsiz bir açıklamayı, kim nasıl düşündü ve kaleme aldı anlayamıyorum.

Kaldı ki Erkan Yol aç yıllarca televizyon ekranlarında yapmış olduğu ‘Evet-Hayır yarışmasında’ yarışmacılarını Mehter Marşı ile çağırmış, İzmir Marşı ile yollamıştı.

Hepimizin severek izlediğimiz bu yarışmayı izlerken kimin aklına siyasi bir mesaj gelmişti.

Yani neresinden tutarsanız tutun asla kabul edilemez.

Bu yüzden Antalyaspor Kulübü mutlaka bir açıklama daha yapmak zorundadır.

Çünkü Antalyaspor siyaset üstüdür derken, yapılan bu açıklama ile resmen siyasetin içerisine çekilmiş bur kulübüz artık.

TAKIMIMIZI DESTEKLEYELİM!

Antalyaspor yönetiminin yapmış olduğu talihsiz ve bir a kadar da gereksiz açıklamayı en ser şekilde eleştiriyorum.

Ancak fırtınalar yaşadığımız, sallandığımız ama yıkılmadığımız bir sezonda daha işimiz bitmiş değil.

Bu hafta şampiyonluk hedefleyen Başakşehir ile karşılaşıyoruz. Yani 38 puan bizim için garanti demek olmuyor.

Çünkü bu hafta Osmanlıspor’un Beşiktaş’ı yenileceğinin garantisi yok.

Antalyaspor yönetimi de böylesine bir açıklama ile gerek futbolcuların konsantrasyonunu gerekse taraftarın moralini bozdu.

Yani moralli bir şekilde çıkacağımız ve belki de kazanacağımız bir maç öncesi takıma yapılabilecek en büyük kötülük bu açıklama ile yapılmış oldu.

Zaten dün futbolcuların yaptıkları sosyal medyadaki paylaşımlar da bu durumun göstergesi.

İşte bu yüzden Antalyaspor taraftarına yine büyük iş düşüyor olacak.

Cuma günü Antalya stadyumu mutlaka dolmalı.

Ve 90 dakika boyunca sahadaki futbolcular desteklenmeli.

Başakşehir maçını kazanmalıyız.

Stadyumda yönetimin bu açıklamasına bir tepki gösterilir yada gösterilmez bunun için bir şey diyemem ancak, sahadaki futbolcuları desteklemek zorundayız.

Çünkü ligde her şey bitmiş değil.

Biliyorum şu saten sonra maça konsantre olmak çok zor ancak Antalyaspor’un büyük taraftarı bunu başaracaktır.

Çünkü bu sezonun Antalyaspor adına en büyük yıldızı taraftardır.

Kimse yokken, onlar vardı.

Onlar olmasaydı bu takım, bu sezon küme düşen ikinci takım olurdu.

Onların gerek iç sahada, gerekse deplasmanda destekleri ile bugün 38 puana ulaşıldı.

Ligde kaldık düşüncesiyle taraftara sırt çevirmek olmaz.

Taraftar da son maçın, son düdüğüne kadar tribünde olmalı ve takımı mutlaka desteklemelidir.

BİZİM SİYASETİMİZ ANTALYASPOR’DUR

Antalyaspor yönetiminin taraftarı hedef alan açıklamalarının ardından 07 Gençlik taraftar grubu lideri Gürhan Güneyli’den de bir açıklama geldi. Hürses’e açıklama yapan Gürhan Güneyli “Bizim siyasi olarak, hiçbir zaman hiçbir partiyle yakınlığımız yoktur. Tek siyasetimiz Antalyaspor’dur. Her parti ile Antalyaspor menfaatleri için görüşürüz. Gençlerbirliği maçında rahatsız olunan marş, 100 yıllık bir marştır. Bütün tribünlerde söyleniyor ve söylenmeye devam edecektir. Bunun siyasi bir marş gibi gösterilmesi kabul edilemez. Biz stadyumlarda Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel için de tezahürat yapıyoruz. Ankara’da da aynı şekilde Menderes başkan için de bağırdık. Çünkü menderes başkan da bizim için siyaset üstüdür. İyi bir Antalyasporludur. Peki o zaman bundan neden rahatsızlık duyulmadı? Bu sezon takımın en büyük destekçisi taraftadır. Taraftar teşekkür beklerken, yapılan bu açıklama bizleri derinden üzdü. Bu sezon her deplasmana gittik. Gerek iç sahada gerekse deplasmanda takımın hep yanında olduk. Kulübümüze asla ceza getirtmedik, tribünde asla küfür etmedik. Ancak bu yakıştırmaları da hak etmedik” diye konuştu.

FUTBOLCULARDAN GÖNDERME

Antalyaspor yönetiminin yaptığı açıklamaya tepkiler büyük olurken, Antalyasporlu futbolcuların da duyarsız kalmadığı görüldü. Antalyaspor’un tecrübeli futbolcuları Yekta Kurtuluş ve Emre Güral Atatürk resmi paylaşırken, Emre ‘Atam’ Yekta ise Yaşa Mustafa Kemal Paşa yazarak Antalyaspor yönetimine göndermede bulundu.

YİNE TT OLDUK ANCAK…

Antalyaspor yönetiminin yapmış olduğu açıklama dün sosyal medyada Türkiye gündemine girdi. Başta Antalyasporlu taraftarlar açıklamaya büyük tepki gösterirken, bu durum ‘İzmir Marşı’ ile tüm Türkiye’de en çok konuşulan konular arasında yerini aldı. Daha önce kenetlenerek Türkiye gündemine girmeyi başaran Antalyaspor, bu kez olumsuz anlamda TT oldu.

İKİNCİ BİR AÇIKLAMA DAHA

Antalyaspor Kulübü tepkilerin ardından ikinci bir açıklama daha yayınladı. Yapılan ikinci açıklamada, “Büyük Antalyaspor camiası ve Antalyaspor yönetimi olarak Atatürk ilke ve inkılaplarına, Atatürk’e Cumhuriyet ve değerlere olan saygımızın ve bağlılığımızın sorgulanmasına Atatürk ve Cumhuriyetin yanında Antalyaspor ve camianın politik amaçlara alet edilmesine asla izin vermeyiz. Yapılan açıklama ne Atatürk’e, ne Cumhuriyete nede cumhuriyetin ilkelerine karşı yapılmış bir açıklama asla değildir. Sadece tüm siyasi düşüncelerin üstünde olan Antalyaspor’un bir takım siyasi davranışlara alet edilmesine karşı yapılmış bir açıklamadır. Tribünlerde “Enflasyon düşer, hükümet düşer, Antalyaspor … düşer” şeklindeki siyasi sloganlarla kırmızı beyazlı camiayı siyasete alet etmek isteyenlerle mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Saygılarımla” ifadeleri kullanıldı.


YORUMLAR

Ahishavi
10-05-2018 12:29:00
Milli Duyguları Costuracak , birlik ve beraberliğimiz sağlayacak , ulusal onurumuza sahip çıkan marşları SİYASET POLEMİĞİ YAPAN Antalya Spor Yönetimin P R O T E S T O ediyorum. Yaşa Mustafa Kemal Paşa

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI