Bugun...
Reklam
Reklam


Kara: O meşhur otel, üç aydır işçiye maaş ödemiyor
CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, bir süre önce rezervasyon alımlarını durduran Mardan Palace Hotel'de çalışanların üç aydır maaşlarını alamadıklarını söyledi. Kara, 15 Temmuz darbesiyle ilgili de “Referandum sonucunda istediklerini alamayınca YSK'dan şantajla, tehditle 'evet' çıkarttıkları başkanlık rejiminin sonucunda 15 Temmuz darbesiyle, zaten bu rejimi getirmek için yapılmış bir darbedir" dedi.

Kara: O meşhur otel, üç aydır işçiye maaş ödemiyor
+ -
Reklam

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği lokalinde gazetecilerle bir araya geldi. Ülke ve kent gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kara, 12 Eylül darbesinin yıldönümünde yaptığı toplantıda, 12 Eylül, 28 Şubat ve 15 Temmuz darbelerinden bahsederek, “Burada darbeyi yapanlar ve yaptıranlar aynı, taşeronları değişiyor. Onlar iktidara getiriliyor ve halk her seferinde daha çok sömürülüyor. Ama 15 Temmuz sonrasında hepimizin cebinden yüzde 30 alındı gitti. Ama birilerinin sattıkları hep zamlandı yüzde 30-40'lara kadar" dedi.

'MARDAN'DA ÇALIŞANLAR 3 AYDIR MAAŞ ALAMIYOR'

Niyazi Nefi Kara, bir süre önce rezervasyon alımlarının durdurulduğu Antalya'da Azeri asıllı Rus işadamı Telman İsmailov tarafından yaklaşık 1.5 milyar dolara mal edilen Mardan Palace Hotel'de çalışanların 3 aydır maaş alamadıklarını açıkladı. Bu yıl 7-8 milyon turist geldiğini, ancak geçen yılki 3 milyon turistin getirdiği parayı getirdiğini belirten Kara, "Bazı otellerde aylarca çalışanlar maaşlarını alamıyor. Biri Mardan Palace. İşte o meşhur otel, sadece fotoğraf çektiriyorlar. Üç aydır işçiler maaşını alamıyor. Biliyorsunuz Varlık Fonu'na devredilen bir oteldi. Başkaları da var. Yemeği, hizmeti kaliteli veremiyorsanız, çünkü yüzünü güldürdüğünüz bir çalışanınız yok ve turizm yapıyorsunuz. Hiç kimsenin güler yüzü olmazsa ona selam vermek bile istemez. Zorunlu olursa gelir. O zaman da gerçekten para harcayacak, eğlenecek bu ülkeyi gezip göreyim diyecek turistler gelmiyor. Rusya'dan geliyor çok az miktarlarda parayla, esnaf bundan faydalanamıyor. Turizmciler 'günü idare ediyoruz' diyor ama önümüzdeki süreç sürdürülebilir bir süreç değil. Neden bu hale geldik, AB ile ilgili ilişkilerimizden kaynaklı" dedi.

ANTALYA'DA KAYITLI SADECE 70 SURİYELİ

Suriyeli göçmen sorununa da değinen Kara, Türkiye'de yüzde 1-2 olan nüfus artış hızının Türkiye'deki Suriyelilerde yüzde 124 olduğunu açıkladı. Kara, “Birçoğu bu ülkede yerleşti ve yaşamaya devam edecek. Ben nasıl Yörüksem, 'Atalarımız 1000 yıl önce geldi yerleşti' diyorsam. Onlar da 'Atalarımız Anadolu'ya 1000 yıl önce gelmişti' diyecek. Nasıl geriye dönüp gitmediysek, onlar da dönüp gitmeyecek. Çünkü artık bu yaşama alıştılar. Bizim doğumuz, İç Anadolu'muzdan buraya gelip yerleşip de geriye dönen ne kadar insanımız var? Yok. Hepsi Antalyalı, Antalya'nın yüzde 70'i göçle gelip yerleşmiştir. Suriyeliler de öyle olacaktır. Bu insanların gerçekten sağlık hizmetini sunamıyoruz, çoğu kayıtdışı. Düşünün Antalya'da 70 kişi kayıtlı gözüküyor, biz biliyoruz on binlerce Suriyeli yaşıyor. O zaman kayıtdışına hizmet verilmiyor. Eğitemiyorsun" dedi. Kara, Suriyeliler konusunda ileride çeteleşme, mafyalaşma gibi ciddi sorunlar yaşanacağını da anlattı.

15 TEMMUZ'LA İLGİLİ AÇIKLAMA

Toplantıda başkanlık sistemi ve referandumu da değerlendiren Niyazi Nefi Kara, ilginç bir iddiada bulundu. Kara, "Bu ülkede bu emperyalistlerin ve onun işbirlikçilerinin, iktidarda bulunanların başkanlık adı altında halka dayattıkları, referandum sonucunda istediklerini alamayınca YSK'dan şantajla, tehditle 'evet' çıkarttıkları başkanlık rejiminin sonucunda 15 Temmuz darbesiyle, zaten bu rejimi getirmek için yapılmış bir darbedir. Bu darbenin arkasında işte OHAL ilan etmeleri, eğer halk buna 'dur' demezse, bundan sonraki hayatımızın komple başkanlık adı altında bile gelse OHAL'le devam edeceği bir süreç başlamıştır. Burada yüz binlerce insan hapislerde, yüz binlercesi mağdur, mazlum durumda. Böyle bir kara düzenin içerisindeyiz" diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI