Bugun...
Reklam
Reklam


Kuzey Kore’den ABD’ye şok tehdit
BMGK’da kabul edilen ekonomik yaptırım tasarısı üzerine, Kuzey Kore ABD’ye ‘yaşayabileceği en büyük acıyı yaşatacağı’ tehdidini savurdu.

Kuzey Kore’den ABD’ye şok tehdit
+ -
Reklam

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ülke hakkındaki kararı, Kuzey Kore’yi sinirlendirdi.

Cenevre’deki Silahsızlanma Konferansı’nda konuşan Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Büyükelçisi Han Tae Song, ülkesinin ABD’ye ‘yaşayabileceği en büyük acıyı yaşatacağı’ tehdidini savurdu. “Vaşington rejimi, siyasi, ekonomik ve askeri cepheleşme için gaza gelmiş durumda. KDHC'nin bitme aşamasına gelmiş nükleer gelişimini,  geriye döndürmek için saplantılı bir şekilde vahşi bir oyun oynuyorlar” dedi.

Pyongyang yönetiminin 2006 yılından bu yana en güçlü nükleer denemesini 3 Eylül'de yapmasının ardından, ABD tarafından hazırlanan ve Kuzey Kore yönetimine yeni ekonomik yaptırımlar uygulanmasını içeren karar tasarısı, Pazartesi günü BMGK'da oybirliğiyle kabul edilmişti. Tasarı, nükleer programını sürdüren Kuzey Kore'ye rafine petrol satışına sınırlama getiriyor.  Doğalgaz ve en büyük ikinci gelir kaynağı tekstil ihracatına ambargo uygulanmasını talep ediyor. Böylece BMGK, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006'dan bu yana ekonomik ve askeri yaptırımlar içeren 9'uncu kararı onaylamış oldu.

 
Kaynak: MilliyetYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI