Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi başladı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) ev sahipliğinde 1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi başladı. Kongrede konuşan AÜ Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, kadın erkek eşitsizliği ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin anahtarının toplumsal farkındalık ve doğru eğitimden geçtiğini söyledi

1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi başladı

AKDENİZ Üniversitesi (AÜ) ev sahipliğinde 1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi başladı. Kongrede konuşan AÜ Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, kadın erkek eşitsizliği ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin anahtarının toplumsal farkındalık ve doğru eğitimden geçtiğini söyledi

1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi başladı
21 Ekim 2021 - 17:51 - Güncelleme: 21 Ekim 2021 - 17:52

AÜ Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Anabilim Dalı tarafından AÜ Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Araştırma ve Uygulama Merkezi (KATCAM) ve Akdeniz Kadın Çalışmalarını Destekleme Derneği'nin katkılarıyla düzenlenen 1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi Atatürk Konferans Salonu'nda yapılan açılış töreni ile başladı. Törene Kocaeli Üniversitesi'nin Önceki Rektörü ve YÖK Akademik Kadın Çalışmaları Birimi Yürütücüsü Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu, Düzce Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı ile yerel yönetimler, kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

AZRA GÜLENDAM HAYTAOĞLU ANILDI

Kongrenin açılışında yakın zamanda kadın cinayetine kurban giden AÜ İletişim Fakültesi öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu anısına izlenen kısa video salonda duygulu anlar yaşattı. Kongrenin açılış konuşmasını Azra Gülendam Haytaoğlu'nu anarak yapan AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Menfur bir cinayete kurban giden Azra'nın acı kaybının hepimize kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunu bir kez daha hatırlattığına inanıyorum. Azra'yı ve kaybettiğimiz tüm kadınları bir kez daha rahmetle anıyor, kadına yönelik her türlü şiddet eylemini tekrar lanetliyorum" dedi.

FARKINDALIK VE EĞİTİM ŞART

Kadına yönelik şiddetin en çok yaşanan sosyal sorunların başında geldiğini söyleyen Rektör Özkan, kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel değil cinsel, psikolojik, sözel, ekonomik ve hatta ihmal gibi farklı türlerde olabildiğini söyledi. Kadına şiddetle mücadelenin yolunun, kadınlarda kendini değersiz hissetme, özsaygısını yitirme ve korku duygularına neden olan her türlü eylemle savaşmaktan geçtiğini söyleyen Rektör Özkan, kadın erkek eşitsizliği ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin anahtarının toplumsal farkındalık ve doğru eğitimden geçtiği düşüncesinde olduğunu ifade etti. Rektör Özkan, "Bu vesileyle bu yıl ilki düzenlenen ancak gelenekselleşmesini hedeflediğimiz değerli katılımcılarımızın da katkılarıyla sunulacak çözüm önerilerinin kadına yönelik şiddetin azaltılmasına katkı sunacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı. AÜ Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurşen Adak ise kongrenin pandemi nedeniyle yüzyüze ve çevrim içi olarak gerçekleştirileceğini ve iki gün sürecek kongrede 90 katılımcı tarafından 16 oturumda 58 bildiri sunumu yapılacağını söyledi.

AKADEMİDE YÖNETEN KADINLAR TECRÜBELERİNİ PAYLAŞTI

Açılış konuşmalarının ardından Akademide Yöneten Kadınlar Paneli'nde AÜ'nin ilk kadın Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Kocaeli Üniversitesi'nin önceki Rektörü ve YÖK Akademik Kadın Çalışmaları Birimi Başkanı Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu, Düzce Üniversitesi'nin Kurucu ve ilk kadın Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

KADIN AKADEMİSYEN KONUSUNDA AVRUPA'NIN ÖNÜNDEYİZ

Demokratik ve refah bir toplumun temel koşulunun kadınların fırsat eşitliğinde var olmaları olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu, Türk yükseköğretiminin kadın akademisyen konusunda dünyada Avrupa'da pek çok ülkeye göre iyi  durumda olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sezer Şener Komşuoğlu, "Türkiye'de yükseköğretimdeki öğrencilerin yüzde 48 kadınlardan yüzde 52'si erkeklerden oluşuyor. Akademisyen sayısında ise 98 bin erkek, 81 bin kadın akademisyen sayısı ile Avrupa'nın önünde oranlarda olduğumuz görülüyor. Bu anlamda sayısal olarak akademide iyi durumdayız bu iyiliği de gelecek kuşaklara yansıtmak üniversitedeki her akademisyenin ana görevleri arasındadır. Kadınla ne kadar iyi durumda ne kadar iyi eğitim almışsa ülke o kadar refah içindedir" dedi.

ZAMAN KADINLARIN LEHİNE İŞLİYOR

Panelde Yükseköğretimde Kadın Liderliği başlıklı sunum yapan Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ise neden yükseköğretimde kadın yöneticilere ihtiyaç var, yükseköğretimde kadın yöneticileri nasıl artırılır, ne yapılmalı soru başlıklarını zengin sunumuyla aktardı. Zamanın kadınların lehine işlediğini ifade eden Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu, etkin liderliğin tanımında takım çalışması, empati, iş birliği, etkileşim, diğerini dinlemek gibi kadınların fıtralarında olan değerlerin öne çıktığını ve kadınların tepe yöneticisi olmasının kurumlar için prestij sembolü olmaya başladığını söyledi.

Panelde katılımcıların soru ve cevap kısmının ardından 1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi'nin açılış töreni 'Kadınların Üniversitede 100 Yılı İnas Darülfünunu - Kadın Üniversitesi' başlıklı serginin gezilmesiyle son buldu.  

Etkinlik kapsamında ayrıca Doç. Dr. Lelya Bayramoğulları ve Öğr. Gör. Ekaterina Akti tarafından bir müzik dinletisi gerçekleştirildi. Yüzyüze ve çevrim içi olarak yapılacak 1'nci Uluslararası Akdeniz Kadın Çalışmaları Kongresi 23 Ekim Cumartesi gününe kadar çeşitli oturumlarla devam edecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum