Reklam
Reklam
Reklam

150 bin yeni istihdam sözü

ATSO Başkanı Çetin, “Antalya olarak 150 bin yeni istihdam sözü verdik. Biz, bu sözümüzü yerine getirebiliriz. Daha önce bunu yapmıştık ve İstanbul’dan sonra en fazla istihdam yaratan il olmuştuk. Bu defa yine başaracağımıza inanıyorum” dedi

150 bin yeni istihdam sözü

ATSO Başkanı Çetin, “Antalya olarak 150 bin yeni istihdam sözü verdik. Biz, bu sözümüzü yerine getirebiliriz. Daha önce bunu yapmıştık ve İstanbul’dan sonra en fazla istihdam yaratan il olmuştuk. Bu defa yine başaracağımıza inanıyorum” dedi

150 bin yeni istihdam sözü
23 Mart 2019 - 10:25
Reklam

Antalya Valisi Münir Karaloğlu’nun himayelerinde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın evsahipliğinde düzenlenen ‘İstihdam Seferberliği 2019 Programı’ destekleri bilgilendirme toplantısı ve ATSO Müşterek Meslek Komiteleri toplantısı ATSO Atatürk Konferans Salonu’nda yoğun bir katılımla gerçekleşti. ‘Burası Antalya Burada İş Var’ sloganıyla düzenlenen toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, istihdam teşviklerinin önemine dikkat çekerek, “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, Türkiye çapında hem istihdama destek vermeye hem de reel sektörün istihdam maliyetini azaltmaya çalışıyoruz. Bu çalışmaların bir meyvesi olarak Ocak ayında İstihdam Seferberliği adında bir kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamda da istihdam maliyetlerini aşağıya çekecek ciddi bir teşvik paketi açıklandı. Teşviklerin bazılarına 1 Nisan’dan itibariyle başvurmak gerekiyor, dolayısıyla biz de biran önce bütün üyelerimizi bilgilendirmek istiyoruz” dedi.
 
HIZLI BİR REFORM SÜRECİ
 
Konuşmasında ekonomideki gelişmelere değinen Davut Çetin şunları kaydetti; “Şubat ayında konut satışlarında, otomobil ve dayanıklı mal satışlarında yüzde 20'ye yakın azalma kaydedilmiştir.  Otomobil satışında azalma daha fazladır. Dün açıklanan tüketici güven endeksi beklediğimizden düşük gelmiştir. Bunlar piyasadaki durgunluğun devam ettiğini göstermektedir. Bu gelişme zaten beklediğimiz bir durumdur, küçülmenin önümüzdeki aylarda durmasını, sonra yavaş yavaş bir toparlanma sürecine girilmesini bekliyoruz.
Şu seçim ortamı biter, mali kaynak sorunu çözülür ve güven artışı olursa bir canlanma başlamasını temenni ediyoruz.”
 
ANTALYA DAHA ŞANSLI
 
Antalya’nın turizm sektörü dolayısıyla diğer illere göre şanslı sayılabileceğini vurgulayan Davut Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ülke genelinde istihdam geçen yıla göre yüzde 2 civarında azalmış durumdadır. Bu azalma özellikle tarım sektörü ve inşaat sektöründen kaynaklanmaktadır. İstihdamın azalmadığı birkaç il vardır. Bunlardan birisi de Antalya'dır. Turizmdeki yükselmenin de etkisi ile Antalya'nın Aralık ayı kayıtlı istihdamı 2017 Aralık ayına göre yüzde 3.3 artmış, zorunlu sigortalı sayısı yüzde 4 artmıştır. Antalya'nın özelliği elbette ki, turizm sektörüdür. Antalya'da kayıtlı istihdam yaz aylarında 700 bine yaklaşmaktadır. Bunun yüzde 30'u konaklama ve yeme-içme sektöründedir, yüzde 15'i ticaret, yüzde 10'u inşaat, yüzde 7'si imalat sektöründedir, kalanı eğitim, ulaşım, sağlık, temizlik, güvenlik gibi hizmet sektörlerindedir” dedi.
 
OTURDUĞUMUZ YERDE TİCARET YAPMAYIZ
 
Çetin konuşmasını şöyle sürdürdü; “Müthiş bir değişim ve dönüşüm sürecindeyiz. Artık oturduğumuz yerde ticaret yapma dönemi bitmiştir. İnsana ve teknolojiye yatırım yapmak zorundayız. Bugün birçok işletme dijital teknoloji kullanmak zorundadır. Bunları yaparak pazar payımızı artırmaya çalışmalıyız. İnşaat, mobilya gibi sektörlerimizi daha fazla yurtdışına açmalıyız. Oda olarak bu konularda çok sayıda çalışma yapıyoruz. El birliğiyle sektörlerimizi güçlü tutacak, istihdam yaratacak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Şubat ayında TOBB'da Sayın Cumhurbaşkanı ve ilgili Bakanların katılımı ile bir şûra düzenlendi. Orada, Antalya’dan beklentinin 150 bin yeni istihdam olduğu ifade edildi. Bu rakamın telaffuz edilmesinde turizmden beklentimizin etkisi büyüktür. Açıklanan destekler özellikle turizm ve turizmden etkilenen tüm sektörler için son derece önemli fırsatlar sunmaktadır. Bu fırsatları, İŞKUR ve SGK’dan değerli bürokratlarımız detaylı şekilde anlatacaklar.
Verilecek destekler yüksek sezonu da kapsamaktadır. Dolayısıyla biz, bu sözümüzü yerine getirebiliriz. Daha önce bunu yapmıştık ve İstanbul’dan sonra en fazla istihdam yaratan il olmuştuk. Bu defa yine başaracağımıza inanıyorum.”