Reklam
Reklam
Reklam

Alanya'da temizlikte bir ilk

ALANYA Belediyesi temizlik konusunda bir ilke daha imza atarak, Mahmutlar Mahallesi'nde yeni bir proje uygulamaya başladı. Projede, 3 metreküp yer üstü çöp konteyneri yerleştirilmeye başlandı

Alanya'da temizlikte bir ilk

ALANYA Belediyesi temizlik konusunda bir ilke daha imza atarak, Mahmutlar Mahallesi'nde yeni bir proje uygulamaya başladı. Projede, 3 metreküp yer üstü çöp konteyneri yerleştirilmeye başlandı

Alanya'da temizlikte bir ilk
13 Ekim 2020 - 15:45 - Güncelleme: 13 Ekim 2020 - 15:46


Göreve geldiği günden buyana Alanya'ya eşsiz projeler kazandıran Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ve ekibi, uygulamaya koyduğu yeni projeyle zamandan ve maliyetten de tasarruf edecek. Uygulama ilk olarak Mahmutlar Mahallesi Barbaros Caddesi'nde başladı. 3 metreküp yer üstü çöp konteynerlerinin ilkini, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel yerleştirdi ve test etti.

COVID-19 RİSKİ GÖZETİLEREK ÜRETİLDİ

Alanya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından uygulamaya koyulan projede, öncelik hijyen ve sağlığa verildi. Yeni konteynerler, hem 4 adet büyük saç konteynerin yeri alarak alandan tasarruf ediyor hem de pandemi sürecinde vatandaşları riske sokmamak adına temassız çöp atımı imkanı sağlıyor. 2 kapaklı olarak üretilen yeni yer üstü konteynerleri hem manuel olarak elle açılabiliyor hem de ayak basma mekanizmasıyla el değmeden temassız bir şekilde çöpün atılmasını sağlıyor.

İLK ETAPTA 72 ADET YERLEŞTİRİLECEK

Bir yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sıfır atık projesindeki şartları da yerine getiren Alanya Belediyesi, bugün başlattığı uygulamada 27 adet yer üstü çöp konteynerini yerleştirirken toplamda 72 adet konteynerin belirlenen noktalara yerleştirileceği açıklandı.

ÇÖP ALIMI GÜNDE TEKE DÜŞECEK

Sadece yerelde değil ulusal bazda da temizlik konusunda hayata geçirdiği uygulamalarla dikkati çeken Alanya Belediyesi, yeni uygulamasıyla birlikte günde 3 olan çöp alımını 1'e düşürecek. Hem zamandan hem de maliyetten tasarruf edecek olan Alanya Belediyesi, yeni uygulamasıyla birlikte çevre sakinlerinin de takdirini topladı.

TOP: BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Mahmutlar Mahalle Muhtarı Ahmet Top, yeni yer üstü çöp konteynerlerinin Mahmutlar'ın değerine değer kattığını vurgulayarak, "Yeni yer üstü çöp konteynerleri için başkanımıza ve ekibine mahallemiz adına çok teşekkür ediyorum. Temiz çevre, yeşil doğa ve hijyenik bir ortam için el ele vererek, daha temiz bir Alanya için hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

DEMİR: KENT VİZYONUMUZU GELİŞTİRİYORUZ

Alanya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Adem Demir, yeni uygulamaları için yaptığı açıklamada, "Akılcı ve üretken belediyecilik anlayışımızla cadde ve sokaklarımızdaki çok sayıda çöp konteyneri kirliliğini ortadan kaldırıp, 1 tanesiyle 4 tane büyük saç konteynerin görevini yapacak, 3 bin metreküp depolama kapasitesine sahip konteynerler kazandırdık. Sıfır atık yönetmeliğine uygun, modern ve hijyenik alt yapıya kavuşan bu caddeyle, kent vizyonumuza bir yapı taşı daha kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz" diye konuştu.

YÜCEL: HEM HİJYENİK HEM PRATİK

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel de konteynerlerin sağlık açısından son derece modern bir şekilde üretildiğini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

"Pandemi döneminde hijyenin önemini bir kez daha anlamış olduk. Bu vesileyle projelerimize bir yenisini daha ekledik. Buna da Mahmutlar Mahalle'mizde başladık. Ambalaj ve evsel atıklar için yerüstü konteynerler yerleştirmeye başladık. Yeni ürünlerimizle birlikte günde 3 defa yerine 1 defa toplama yaparak vatandaşlarımızı rahatsız etmeden, bölgedeki hijyeni sağlayacağız. Hem zamandan hem maliyetten tasarruf edecek, her şeyden önemlisi de insanların sağlığını daha iyi koruyacağız. Projemize destek veren herkese şükranlarımı sunuyor, Mahmutlar'ımıza hayırlı olmasını diliyorum."
 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • orhan çelebi
  7 ay önce
  Hatta eskisehirde antakyada cop konteynerleride yok gece sakinler 22 ile 24 arası coplerini cıkarıyorlar cop kamyonu toplayıp gidiyor
 • orhan çelebi
  7 ay önce
  Demeki oluyormus sabahlari 08 de cop kamyonun cikardigi gurultu belediye attigim tivitler cozum masasi duzen boyle demisti birde o kamyonun yaktigi mazot havaya saldıgi kursunu düşünun