Reklam
Reklam

Antalya'da Ukraynalı ve Rus şirketler artışta

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, son dönemde Rusya ve Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşlarında artış olduğunu belirterek, "1 Ocak-25 Nisan arasında Rusya kaynaklı şirket kuruluşlarımız 19'dan 58'e, Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşu 11'den 15'e yükseldi. Diğer ülkelerde de artış görüyoruz" dedi

Antalya'da Ukraynalı ve Rus şirketler artışta

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, son dönemde Rusya ve Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşlarında artış olduğunu belirterek, "1 Ocak-25 Nisan arasında Rusya kaynaklı şirket kuruluşlarımız 19'dan 58'e, Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşu 11'den 15'e yükseldi. Diğer ülkelerde de artış görüyoruz" dedi

Antalya'da Ukraynalı ve Rus şirketler artışta
27 Nisan 2022 - 11:17 - Güncelleme: 27 Nisan 2022 - 11:29

ATSO nisan ayı meclis toplantısı, ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, yönetim kurulu ve meclis üyelerinin katılımıyla yapıldı. ATSO Başkanı Davut Çetin, kent ve ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ekonomide enflasyon ve yüksek girdi maliyetlerinin can yaktığını, Türkiye'nin dünya liginde yedinci sırada olduğunu belirten Davut Çetin, yüksek enflasyonun sektörlerin satışlarını farklı şekilde etkilediğini anlattı. Antalya'da iç piyasada ticaret ve sanayide bir yavaşlama görüldüğünü anlatan Çetin, "Ayrıca son dönemde finansman sıkıntısı nedeniyle karşılıksız çek sayısında dikkat çekici artış var. Bunun devam etmeyeceğini ümit ediyorum" dedi.

 

SAVAŞ HEM TURİZM HEM İHRACATI ETKİLİYOR

 

Ukrayna-Rusya meselesinin hem turizmi hem ihracatı olumsuz etkilediğini belirten Çetin, "Turizmde 1 milyon rakamını geçtik. Rusya'daki sorun olmasaydı 2019'u geçmiş olacaktık. Rusya pazarı için çalışmalar devam ediyor. Keşke barış olsa hem insanlık kazansa hem ekonomi normalleşse. Bu yıl İngiltere gibi pazarlar sayesinde bir artış olsa da istediğimiz düzeyde değiliz. Sezona doğru daha iyi olmasını temenni ediyoruz. Şimdi artık biraz fiyat ve kalite konusuna dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle son dakika satışlarında fiyatlar çok düşüyor. Fiyatlar düştüğünde yükseltmek kolay olmuyor, bu nedenle fiyatları düşürmemeye çalışmalıyız" dedi.

 

TARIM ÜRETİMİ 8 MİLYON TONA YÜKSELDİ

 

Tarım sektöründe gübre ve enerji maliyetlerinin üreticiyi aşırı zorladığına işaret eden ATSO Başkanı Çetin, "Maalesef tarım destekleri enerji ve gübre maliyeti karşısında yetersiz kalıyor. Bütün sıkıntılara rağmen tarımda üretim artışına da dikkat çekeyim. İki yıldır Antalya'da yatırımlarda tarımın başı çektiğini söylüyorum. Gerçekten üretime yansımayı görüyoruz. Antalya tarımı 16 yılda 5 milyon ton üretimden 8 milyon tona geldi. Meyvede artış, elma, nar, muz ve çilekten geliyor. Sebzede artışta domates yine ön sırada" diye konuştu.

 

İHRACATTA YÜZDE 6 ARTIŞ

 

Tarım alanlarını kaybetme ve kuraklık nedeniyle tahılda gelişme olmadığını kaydeden Çetin, "İnşallah bu yılı kurtarırsak tarımda gelişmenin devam edeceğine inanıyorum. İhracatta geçen yıl yüzde 30 artış sağlamıştık, şu anda yıllık yüzde 6 civarı bir artıştayız. Rusya'da ödeme sıkıntıları ihracatı olumsuz etkiledi, Rusya ile birlikte Orta Asya'ya ihracat da etkilendi. Şimdi Rusya tarafı kısıtlamaları kaldırdı, bu konuda bir düzelme olmasını bekliyoruz" dedi.

 

RUSYA-UKRAYNA KAYNAKLI ŞİRKETLER ARTIYOR

 

Sorunlara rağmen Antalya'da kurulan şirket sayısının geçen yıla göre yüzde 12, kayıtlı istihdamın yüzde 10'a yakın arttığını söyleyen Çetin, "Son dönemde Rusya ve Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşlarında da artış oldu. 1 Ocak-25 Nisan arasında Rusya kaynaklı şirket kuruluşlarımız 19'dan 58'e çıktı. Ukrayna kaynaklı şirket kuruluşu çok artmadı, 11'den 15'e yükseldi. Diğer ülkelerde de artış görüyoruz. Almanya 27'den 37'ye, İran 17'den 34'e, Kazakistan 7'den 18'e, Azerbaycan 8'den 16'ya çıktı" dedi.

 

KONUT FİYATLARI UYARISI

 

Antalya'nın iki yıldır konut fiyatı artışında ilk sıralarda olduğunu belirten Çetin, şu uyarıda bulundu:

 

"İş insanları olarak Antalya'ya yabancı ilgisini ve konut fiyatlarının artmasını olumlu görüyoruz, ama diğer taraftan kira ödeyen işletmeyi ve çalışanları da düşünmemiz gerekiyor. Eğer çalışan insanlar ücretleriyle kira ödeyemezse, tasarruf yapıp ev alamazsa orada ekonomiyi konuşmanın çok anlamı yoktur. Biraz önce inşaat sektörü cirosunun düşük olduğunu söyledim. Konut satışı artsa da yapı ruhsatlarında artış yok, çünkü maliyetler çok yüksek, bu maliyetlere KDV gibi çözümler yetmez. Talep artarken yeni yatırımlar gelmedikçe konut sorunu devam eder. Burada vatandaşa hitap edecek üretime dönük önlemlere ağırlık vermek, konutta spekülasyonu önlemek, kentsel dönüşümü daha fazla özendirmek şart görünüyor."

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum