Reklam
Reklam
Reklam

Antalya enflasyonu düşmüyor

Enflasyon rakamlarını değerlendiren ATSO Başkanı Çetin ve ATB Başkanı Çandır, enflasyonun aylık, onbir aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde yer almasına dikkat çekti

Antalya enflasyonu düşmüyor

Enflasyon rakamlarını değerlendiren ATSO Başkanı Çetin ve ATB Başkanı Çandır, enflasyonun aylık, onbir aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde yer almasına dikkat çekti

Antalya enflasyonu düşmüyor
04 Aralık 2018 - 10:20

ATSO Başkanı Davut Çetin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan kasım ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Üretici fiyatlarında fiyat düşüşlerinin başlamış olmasının memnuniyet verici olduğunu kaydeden Başkan Çetin, enflasyonda kalıcı bir iyileşme için politika disiplininin sürdürülmesi gerektiğini kaydetti. 2018 Kasım ayı enflasyonunda bir önceki aya göre TÜFE'de yüzde -1,44, yurtiçi ÜFE'de yüzde -2,53 düşüş gösterdiğine değinen Davut Çetin, yıllık enflasyonun tüketici fiyatlarında yüzde 21,62, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 38,54 olarak gerçekleştiğini söyledi. Ana harcama grupları itibariyle geçen aya göre en yüksek artışın giyim, ayakkabı, sağlık ve konut gruplarında gerçekleştiğini anlatan Çetin, en yüksek düşüşün ise ulaştırma, ev eşyası, eğlence ve kültür gruplarında gerçekleştiğini ifade etti.

ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Batı Akdeniz Bölgesi'ni kapsayan Antalya, Burdur ve Isparta'da ise TÜFE oranının aylık yüzde -1,37, onbir aylık yüzde 22,20 ve yıllık bazda yüzde 22,71 olarak gerçekleştiğini ifade eden Davut Çetin, "Bölgemiz, 26 bölge arasında aylık enflasyonda 15., onbir aylık enflasyonda 12., yıllık enflasyonda ise 14., sırada yer almıştır. Bu oranlara göre bölge enflasyonumuz aylık, onbir aylık ve yıllık bazda Türkiye ortalamasının üzerinde yer almıştır" dedi.

YILLIKTA 14 YILIN EN YÜKSEĞİ

ATB Başkan Ali Çandır, TÜİK'in kasım ayı tüketici enflasyonunu (TÜFE) yüzde - 1.44 ve yıllık enflasyonu yüzde 21. 62 olarak ilan ettiğini belirtti. Tüm iyimser beklentilerin ötesinde düşük gelen enflasyon rakamının birçok açıdan ilk olduğunu belirten Çandır, şunları söyledi:

"Bunlardan biri, 2004 yılından bugüne tüm aylar içinde negatifi olmayan eylül, ekim, kasım, ocak ve nisan ayları içerisinde bulunan kasım ayında ilk kez negatif enflasyon ilan edilmiştir. İkinci bir ilk de -1.44'lük enflasyon düzeyi olmuştur. Enflasyondaki bu düşüş, yine 2004 yılından bugüne tüm aylar içindeki rekor düşüş olarak kayıtlara geçmiştir. Sonraki düşüş ise 2011 yılı haziran ayındaki -1.43'lük düşüştür ve -1'in üzerinde başka bir düşüş de bulunmamaktadır."

EN YÜKSEK ARTIŞ

Yüzde 21.62 olan yıllık enflasyonun 2004 yılından bu yana en yüksek kasım enflasyonu olduğuna dikkat çeken Ali Çandır, "2004- 2016 dönemi kasım aylarında yüzde 5 ila 10 arasında seyreden tüketici enflasyonu, 2016'da yüzde 7 iken, 2017'de 12.98 ve 2018'de 21.98 seviyesine tırmanmıştır. Yani kasım ayında tüketici enflasyonu aylıkta tüm zamanların en yüksek düşüşünü gösterirken, yıllıkta ise en yüksek artışa sahip olmuştur" dedi.

BÖLGE ENFLASYONU

Burdur, Isparta, Antalya illerini kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi enflasyonunu da değerlendiren Çandır, şunları kaydetti: "Enflasyonun Batı Akdeniz bölgemize yansıması uzun bir aradan sonra seyir değiştirmiştir. Bütün yıl boyunca Türkiye ortalamasının gene olarak üzerinde seyreden bölgemiz enflasyonu ilk kez kasımda aylık yüzde 1.37 ile ülke enflasyonunun altında kalmıştır." Daha önceki ortalama üzeri enflasyonlar nedeniyle Batı Akdeniz'in yıllık enflasyonunun yüzde 22.71 ile hala ülke enflasyonunun üzerinde olduğunu belirten Ali Çandır, “Eğer 2019 Mayıs dönemine kadar enflasyonumuz, bu ortalama üstü seyrini değiştirmezse önümüzdeki dönemde de yine nispi yüksek bir bölge enflasyonuna hazırlıklı olmalıyız" diye konuştu.