Reklam

Antalya ilçelerinde 15 temmuz anmaları

ANTALYA'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında anma programları düzenlendi

Antalya ilçelerinde 15 temmuz anmaları

ANTALYA'da, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında anma programları düzenlendi

Antalya ilçelerinde 15 temmuz anmaları
16 Temmuz 2020 - 13:58
Reklam

Kumluca'da ilk etkinlik ilçe protokolünün Hava Pilot Şehidi Hasan Öztürk'ün mezarını ziyaretle başladı. Ardından Merkez Yeni Camide 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler anısına mevlit okundu. Daha sonra emniyet ve jandarma birimlerine ait araçlar tarafından ilçe içinde konvoy düzenlendi.

Günün akşamında ise Cumhuriyet Meydanında tören yapıldı. Buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Kumluca Merkez Eski Cami İmam Hatibi Hafız Fatih Atay tarafından Kuranı Kerim okundu. Daha sonra 15 Temmuz Belgeseli izlendi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kumluca Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Durmuş Yavuzer yaptı. Gece, ilçe müftülüğüne bağlı camilerde görevli imam hatipler tarafından ilahiler okunması ve şehitliğin önemini vurgulayan şiirlerle devam etti.


MANAVGAT

Manavgat Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programa, Kaymakam Mustafa Yiğit, Belediye Başkanı Şükrü Sözen, Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Öztürk, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Hilmi Özgönül, İlçe Jandarma Komutan vekili Yüzbaşı Durdu Eren, Müftü Abdullah Eroğlu, AK Parti İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu, MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda, 15 Temmuz anı defteri imzaya açıldı, belgesel ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Temmuz la ilgili alanda canlı konuşması izletildi. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve şiirler okunması ile devam eden programda Müftü Abdullah Eroğlu tarafından dua edildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Mustafa Yiğit, Türk Milleti'nin demokrasiyi ve devletini korumak için darbecilere karşı canıyla ve kanıyla karşı koyduğunu söyledi. Düzenlenen hikaye yarışmasında dereceye girenlere ödül verilmesiyle devam eden programda Manavgat Müftülüğü İlahi Korosu tarafından ilahiler söylendi.

Program demokrasi nöbetiyle son buldu.

KORKUTELİ 

15 Temmuz darbe girişiminin 4'üncü yıl dönümünde Korkuteli'de anma programları ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Program, Şehitler anıtında gerçekleşti. Korkuteli Kaymakamlığı tarafından düzenlenen etkinlikler, yoğun katılımla gerçekleştirildi. Kaymakam Ömer Çimşit, Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek, protokol üyeleri, siyasi parti başkanları ile askeri erkan başta olmak üzere yüzlerce vatandaş 15 Temmuz Destanı için şehitler anıtında bir araya geldi. Saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kur'an-ı Kerim tilaveti okundu. Hain darbe girişimi gecesi ortaya çıkan destansı hikayenin anlatıldığı video meydanı dolduran yüzlerce vatandaş tarafından ilgiyle izlendi. 15 Temmuz demokrasi şehidi Şehit Yasin Naci Ağaroğlu'nun babası Osman Ağaroğlu, günün anlam ve önemine iyişkin konuşma yaptı. Ardından Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek ve Kaymakam Ömer Çimşit birer konuşma yaptı.

İlçe Müftüsü Selim Yazıcı tarafından dua yaptırıldı. Duanın ardından saat 00.13'te sela okunmasıyla etkinlikler sona erdi.

SERİK


Günün ilk programında Kaymakam Mehmet Kurdoğlu önderliğindeki heyet ilçede bulunan tüm şehit mezarlarını dolaşarak, mezar başlarında Kuran-ı Kerim okutuldu. İlçe merkezinde bulunan tüm camilerde şehitler için mevlid-i şerif okutuldu.

Günün bir diğer etkinliğinde Serik Gençlik Merkezi Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz'da 15 Ok spor etkinliği düzenlendi. Serik İsmail Oğan stadyumunda gerçekleştirilen etkinliğe, Serik Gençlik ve Spor Hizmetleri İlçe Müdürü Mevlüt Özen ve Kaymakamlık SYDV Müdürü Soner Kahya,Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Meral Yılmaz katılarak ok attı.

Akşam namazı sonrası Tekeli İlkokulu bahçesinde toplanan protokol, Kaymakam Kurdoğlu eşliğinde Çınaraltı meydanındaki tören alanına kadar milli birlik yürüyüşü yaptı. Çınaraltı meydanında düzenlenen program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ulusa sesleniş konuşmasının sinevizyon ekranlarından dinlenmesi ile başladı. Program Kuran-ı kerim tilaveti, İlçe Müftüsü İbrahim Keser tarafından duanın yapılması, sinevizyon gösterisi, protokol konuşmaları Tasavvuf Musikisi Konseri, ilahilerin okunması ile devam etti.

Program saat 00.13'te tüm camilerden sala okunması ile sona erdi.

DEMRE

Demre'deki ilk etkinlikte, Köşkerler Mezarlığı'nda bulunan şehitler Pilot Üsteğmen Hüseyin Topkaya, şehit polis memuru Mehmet Öncül ve şehit er Durdali Kaplan'ın mezarları başında saygı duruşunda bulunuldu. Şehitler için dua edildi. Ardından şehitler için Bayrakçı Camisi'nde mevlit okutuldu.

Demre Cumhuriyet Alanı'nda akşam düzenlenen etkinliğe Kaymakam Onur Şatıroğlu, Belediye Başkanı Okan Kocakaya, Jandarma Komutanı Teğmen Emre Tırpancı, Emniyet Mehmet Akbulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi Orhan Avcı, emniyet ve askeri yetkililer, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Koparıcı, SP İlçe Başkanı Nuri Tural, Esnaf Odası Başkanı Mahmut Perçin ve vatandaşlar katıldı.

Buradaki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bir din görevlisi Kuran-ı Kerim  okudu. Ardından Demre Müftüsü Kemal Akpınar şehitler için dua etti. Cumhurbaşkanlığı'nca hazırlanan 15 Temmuz Belgeseli'nin gösterimi yapıldı. 15 Temmuz konulu slayt gösterisi yapıldı. Ardından şehitler anıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum