Reklam

Antalyaspor’un mali hikayesi

Tarihinin en büyük borç yükü ile karşı karşıya kalan Antalyaspor, her geçen yıl gittikçe artan borç tablosu ile bugünlere geldi. 2017 yılını 93 milyon TL gelir, 219 milyon TL gider ile kapatan kırmızı beyazlı kulüp, 2017’yi 126 milyon TL zararla kapattı.

Antalyaspor’un mali hikayesi

Tarihinin en büyük borç yükü ile karşı karşıya kalan Antalyaspor, her geçen yıl gittikçe artan borç tablosu ile bugünlere geldi. 2017 yılını 93 milyon TL gelir, 219 milyon TL gider ile kapatan kırmızı beyazlı kulüp, 2017’yi 126 milyon TL zararla kapattı.

Antalyaspor’un mali hikayesi
15 Ocak 2018 - 12:11 - Güncelleme: 15 Ocak 2018 - 12:33

Antalyaspor'da Cihan Bulut'un başkanlığa seçilmesi ile birlikte kırmızı beyazlı kulüpte yeni bir dönem başlamış oldu. Ligin ilk yarısını sezon başı konan hedeflerin çok altında bitiren Antalyaspor ligin ikinci yarısında ise yeniden çıkışa geçmek istiyor. Sportif anlamda kötü bir ilk yarı geçiren kırmızı beyazlı kulüpte en çok merak edilen konu ise mali tabloydu. Bu anlamda uzun zamandır kulübün ne kadar borcu olduğu tartışılırken, 10 Ocak 2018 tarihinde yapılan mali genel kurulda Antalyaspor'un toplam borcu da açıklanmış oldu.

TÜREL KEFİL OLDU

Mali genel Kurul da konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, kulübün mali anlamda karamsarlığa kapılacak bir durumunun olmadığını belirterek, Antalyaspor'un borcuna kefil oldu. Bundan sonra bütün işi ve gücünün Antalyaspor'un borcunu sıfırlamak olduğunu belirten Başkan Türel, 5 yıl içerisinde borcu kapatacağını söyledi.

3 YILDA 3 BAŞKAN

14 Haziran 2013 tarihinden 30 Haziran 2016 tarihine kadar başkanlık görevini yürüten Gültekin Gencer, bu tarihte başkanlığı Ali Şafak Öztürk’e bıraktı. Başkan Öztürk ise istifa ederek genel kurul kararı aldı. Bir buçuk yıl görevde kalan Öztürk, 10 Ocak 2018 tarihinde seçimli genel kurul ile başkanlığı tek liste ile yarışa giren Cihan Bulut’a devretti. Bu şekilde Antalyaspor son üç yılda 3’üncü başkanını seçmiş oldu.

BORÇ GİDEREK ARTTI

Hasan Akıncıoğlu döneminde mali disiplinin ön plana çıktığı Antalyaspor'da, geride kalan 5 yılda borcun ciddi anlamda arttığı görülüyor.

Mali tablolar incelendiği zaman Antalyaspor Kulübünün 2015 yılını 56 milyon TL borçla, 2016 yılını ise 112 milyon TL borç ile kapattığı görülüyor. 2017 yılı ise Antalyaspor için adeta borç yükünün zirve yaptığı yıl olarak gösterilebilir. Kırmızı beyazlı kulüp 2017 yılını toplam 238 milyon TL borçla kapattı.

2017 YILINDA 126 MİLYON ZARAR

Antalyaspor için 2017 yılı adeta mali anlamda çöküşün yaşandığı yıl denilebilir. 2017 yılında 93 milyon TL gelir elde eden Antalyaspor, giderlerde ise bonkör davrandığı görülüyor. 2017 yılında 219 milyon TL gideri olan kulüp bu yılı toplam 126 milyon TL zararla kapatıyor.

205 MİLYON KREDİ, 75 MİLYON TEMLİK

10 OCAK 2018 Çarşamba günü yapılan mali genel kurulda en çok dikkat çeken detaylardan birisi de 3 ayrı bankadan çekilen toplamda 205 milyon TL’yi bulan krediler oldu. Öztürk ailesinin kefaleti şeklinde çekilen kredilere karşılık ise Türkiye Futbol Federasyonu gelirlerine 75 milyon TL temlik konulduğu açıklandı.

22 MİLYON FAİZ

Giderler arasında ise en çok dikkat çeken detay bu dönemde çekilen kedilere toplamda 22 milyon TL faiz ödenmesi. Ayrıca personel, transfer, maç ve kamp giderleri ise 159 milyon TL olarak dikkat çekiyor. Genel yönetim giderleri 10 milyon TL olarak açıklanırken, kur farkı giderleri ise 12 milyon TL olduğu görülüyor.

KOMBİNE GELİRİ 6 MİLYON TL

Kırmızı beyazlı kulübün 2017 gelirlerinde ise en büyük pay yayın hakkı gelirlerinde. Kırmızı beyazlı kulüp yayın hakkı gelirlerinden 62 milyon TL gelir elde edilirken, bilet ve kombineden 6 milyon 924 bin TL, spor toto isim hakkı gelirlerinden 4 milyon TL, kur farkı gelirlerinden ise 4 milyon 900 bin TL gelir elde etti. Reklam gelirlerinden ise kırmızı-beyazlı takım 8 milyon 457 bin TL gelir elde ettiği görülüyor.

________________________________________

SOKAĞIN DİLİ

ANTALYASPOR’A İKNA DEĞİL SEVDA LAZIM

Antalyalılara bu hafta, Antalyaspor’un başkanlığına Cihat Bulut’un seçilmesi hakkındaki görüşlerini sorduk. Antalyaspor’un bir sevda olduğunu belirten vatandaş, “Tek adayın olması ve bu adayın ikna edilerek getirilmesi doğru değil” dedi

Antalyaspor, uzun süre sancılı dönemler geçirdi. Başkan değişiklikleri, yanlış transferler, teknik direktör değişiklikleri, kulübün mali tablosu derken bu şartlar altında geçen hafta genel kurula gidildi. Gelir gider tablosundaki dengesizlikler her ne kadar birçok kişinin kafasında soru işareti bıraksa da tek aday olarak Cihan Bulut başkan oldu. Cihan Bulut’un adaylık süreci ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türe ise yaptığı açıklamada, “Başkanlıkla ilgili olarak birçok girişimde bulundum. Birçok kişiyle görüştüm, ikna edilmeye yakın bir tek Cihan Bulut kardeşim vardı” diye konuşmuştu. Hürses Gazetesi’nde her hafta gerçekleştirdiğimiz Sokağın Dili köşemizde bu hafta Antalyalılara,  “Cihan Bulut’un başkan olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Başkanlık için tek adayın olması ve bu adayın ikna edilerek getirilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Başkandan önce teknik direktör getirilmesi sizce doğru bir hamle mi?” sorularını sorduk. Hamza Hamzaoğlu’nun takımın başında olmasına olumlu bakan Antalyalılar, “Eğer Menderes Türel, Cihan Bulut’u ikna ederek getirdiyse mutlaka ona destek olur. Menderes Türel’in Cihan Bulut’u ikna ederek getirmesi hiç iyi olmadı. Türel, bu durumda futbola siyaseti karıştıracak. Cihan Bulut’un nasıl bir başkan olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Cihan Bulut’un kendi isteğiyle ve kendi değerlendirmesiyle başkanlığa gelmesi lazımdı” şeklinde cevaplar verdi.

TÜREL MUTLAKA DESTEK OLUR

Cihan Bulut’u çok iyi tanımıyorum ama tek bir kişinin aday olması saçma gibi geldi bana. Eğer Menderes Türel, Cihan Bulut’u ikna ederek getirdiyse mutlaka ona destek olur. Ve Antalyaspor başarılı oldu. Sezonun ortasında olduğumuz için önce teknik direktörün getirilmesi normal bence. şu anda Antalyaspor’un başarısızlığının nedeninin de motivasyon eksikliğinden olduğunu düşünüyorum. RECEP AYDIN

ANTALYASPOR BATMIŞ DURUMDA

Cihan Bulut’u pek tanımıyorum açıkçası. Ama Antalyaspor’un içinde bulunduğu durumdan dolayı tek başkan adayının çıkması gerekliyse Cihan Bulut’un başkan olması mantıklı. Ama bana kalırsa mutlaka başka adaylarından olması lazımdı. Menderes Türel’in Cihan Bulut’u ikna ederek getirmesi hiç iyi olmadı. Türel, bu durumda futbola siyaseti karıştıracak. İlk önce teknik direktörün seçilmesi de çok garip. İlk önce başkan seçilir ki seçilen başkan ona göre takımını kurar. Antalyaspor şu anki durumda imkanı yok toparlayamaz. Batmış durumda.  ERTUĞRUL ÖZBALTA

BAŞKAN İSTEYEREK GELMELİYDİ

Cihan Bulut Antalyaspor için başarılı olursa sonuna kadar desteklerim. Antalyaspor köklü bir takım. Antalyaspor’un başarılı olmasını gönülden istiyorum. Takımın başına Hamza Hoca’da geldi, artık başarılı olur. Her zaman tek aday iyidir. Cihan Bulut’un da tek aday olması gayet iyi. Ama ikna edilerek getirilmesi saçma. Çünkü kendisinin isteyerek gelmesi daha mantıklıydı. İlk önce başkanın seçilmesi gerekiyordu. Başkan da kimle çalışmak istiyorsa takımın başına onu getirecekti. Ama bu durumda Hamza Hoca takımın başında olduğuna göre onun takımı toparlayacağına inanıyorum. ERGÜN YARLIGAÇ

BULUT TAKIMA İYİ GELECEK

Cihan Bulut’un başkan olmasına çok sevindim. Onun takıma iyi geleceğini düşünüyorum. Başka adaylarında çıkmaması bence iyi olmuş. Tek adayın olması yeterli bence. Menderes Türel ikna ederek getirmişse, mutlaka güveniyordur Cihan Bulut’a. Teknik direktörün ilk önce seçilmesi de farklılıktır. Antalyaspor Süper Lig’de daha iyi yerlere gelebilecek kapasitede. Ben buna inanıyorum. FETİH YAŞAR

BAŞKA ADAYLAR DA OLMALIYDI

Cihan Bulut’un nasıl bir başkan olacağını ilerleyen günlerde göreceğiz. Başkanlık için tek bir kişinin başkan adayı olmasını da mantıklı bulmuyorum. Cihan Bulut’un, Menderes Türel tarafından ikna edilerek getirilmesini saçma buluyorum. Çünkü futbol aşktır ve gönül verilerek oynanır ya da başında durulur. Cihan Bulut’un kendi isteğiyle ve kendi değerlendirmesiyle başkanlığa gelmesi lazımdı.  Bir takımın iskeleti başkandan oluşur bence. Teknik direktör ne kadar iyi olursa olsun başkan iyi değilse o takım batar. RAMAZAN IŞIK

TAKIMI SEVEN BİRİ GELMELİYDİ

Hamza Hamzaoğlu’nun takımın başında olması bence gayet iyi. Ayrıca Antalyaspor’un başkanlığına ikna edilerek değil, seven birisinin gelmesi lazımdı. Ki bu takım başarılı olsun. Ben şu anda tek Hamza Hoca’ya güveniyorum.  Zaten Hamza Hoca kendini kanıtlamış bir insan, gerisi teferruattır benim için. MEHMET ALİ ÇELİK

ANTALYASPOR ZATEN BATTI

Cihan Bulut’un başkan olması Antalyaspor için iyi olmuş. Başka adaylarda çıksaydı, rekabet olur ve daha iyi olurdu bence. Bana kalırsa Antalyaspor zaten battı. Bundan sonra kimse boşuna çabalamasın. HASAN DOKSAL

YORUMLAR

  • 0 Yorum