Reklam

Aspendos heyecanı başlıyor

DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü'nce bu yıl 27'ncisi düzenlenecek olan 'Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde geri sayım başladı. Festival, 5 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşecek 'Gala Konseri'yle start alacak

Aspendos heyecanı başlıyor

DEVLET Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü'nce bu yıl 27'ncisi düzenlenecek olan 'Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nde geri sayım başladı. Festival, 5 Eylül Cumartesi akşamı gerçekleşecek 'Gala Konseri'yle start alacak

Aspendos heyecanı başlıyor
08 Ağustos 2020 - 16:26 - Güncelleme: 08 Ağustos 2020 - 16:29
Reklam


DOB Genel Müdürlüğü'nden 5-12 Eylül tarihleri arasında tarihi Aspendos Tiyatrosu'nda gerçekleşecek festival hazırlık ve programıyla ilgili yapılan açıklamaya göre, bu yıl festivale dünyayı sarsan 'Koronavirüs' salgınından dolayı farklı ülkelerden katılım olmayacak, sadece DOB müdürlüklerinin orkestra ve opera sanatçıları katılacak.

İLK GÜN GALA KONSERİ

Programa göre, festivalin ilk günü olan 5 Eylül Cumartesi akşamı şef Cem Orhan yönetimindeki Antalya DOB Orkestrası sahne alacak. Gala konserinde Antalya DOB sanatçıları mezzo soprano Ferda Yetişer, soprano Simge Büyükedes, tenor Efe Kışlalı, bariton Kıyıcıseyirciler solist sanatçılar olarak sahnedeki yerlerini alacak.

ÜÇ SPRANO, ÜÇ BAS

Konser, 9 Eylül Çarşamba akşamı 'Üç Soprano, Üç Bas' konseriyle devam edecek. Konserde, opera aryalarından napolitenlere, senfonik halk türkülerinden klasik sanat müziğimize uzanan geniş bir repertuar ile Türk ve dünya sahnelerinde başarılarını kanıtlamış sopranolar Funda Ateşoğlu, Çiğdem Önol, Esin Talınlı ile baslar Tuncay Kurtoğlu, Tevfik Rodos, Zafer Erdaş sahnede olacak, orkestrayı şef Tulio Gagliardo yönetecek.

GENÇ OPERA YILDIZLARI

27'nci Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali'nin kapanışı, 12 Eylül Cumartesi akşamı 'Genç Opera Yıldızlar' konseriyle gerçekleşecek. Gecede, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren çok sesli müzik çalışmalarında akademik kurallara göre dünya standartlarında temsiller veren ve zengin repertuarı ile dünya klasik müzik arenasında önemli bir yeri olan Devlet Opera ve Balesi'nin gelecek vadeden opera yıldızları sahne alacak.

Orkestra şefi Murat Cem Orhan'ın yöneteceği Antalya DOB Orkestrası'na sopranolar Işılay Meriç Karataş (Antalya DOB), Saliha Aktaş (Mersin DOB), Ayşe Şenol (İzmir DOB), mezzo soprano Tuğçe Oğuzülgen (Antalya DOB), tenor Berk Dalkılıç (İstanbul DOB), bas Doğukan Özkan (İzmir DOB), bas Murat Göçken (Samsun DOB), bariton Gürhan Gürgen (Ankara DOB) eşlik edecek.

FESTİVAL NEFES ALDIRACAK

Festivalle ilgili yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"Normalleşme sürecinin adım adım gerçekleştirildiği ülkemizde sosyal mesafe kurallarına uyularak gerçekleştirilecek festival, yaşanan zorlu pandemi günlerinin ardından bir nefes aldıracak, sanatın iyileştirici, huzur verici ve birleştirici özelliğiyle içinden geçtiğimiz bu zor döneme, hayata uyum sağlamamıza büyük yardımları olacak. Temsillerin yapılacağı açık hava oturma düzeninde aileler ve çiftler arasında sosyal mesafe kuralları gözetilecek. Temsiller esnasında mekânların seyirci kapasitelerinin maksimum yarısı kadar koltuk bileti satışı yapılacak. Sanatçıların sosyal mesafe kuralları gözetilerek seçilen uygun eserlerin buluşturulacağı etkinliklerde Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen pandemi kurallarına harfiyen uyulacak."

YORUMLAR

  • 0 Yorum