Reklam
Reklam
Reklam

Balbey polemiği

Tarihi Balbey Mahallesi’nde etap etap yenileme projesi uygulanması, dünkü mecliste CHP Grubu ile Başkan Türel arasında polemik yarattı. CHP Grubu, Balbey’de tarihin yok edilmek istendiğini eleştirirken; Başkan Türel, projenin koruma kurulu ve bakanlık tarafından onaylandığını söyledi

Balbey polemiği

Tarihi Balbey Mahallesi’nde etap etap yenileme projesi uygulanması, dünkü mecliste CHP Grubu ile Başkan Türel arasında polemik yarattı. CHP Grubu, Balbey’de tarihin yok edilmek istendiğini eleştirirken; Başkan Türel, projenin koruma kurulu ve bakanlık tarafından onaylandığını söyledi

Balbey polemiği
09 Ekim 2018 - 10:25

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin dün yapılan Ekim ayı olağan meclis toplantısında Başkan Menderes Türel ile CHP Grubu arasında Balbey polemiği yaşandı. 2015 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Muratpaşa İlçe sınırlarında bulunan Balbey Kentsel SİT Alanı ve çevresini kapsayan “Kentsel Yenilenme” Projesi’nin 1. Etap bölümü için mülkiyet sahipleri ile sözleşme yapılmasına yönelik Genel Sekreter Dr. Birol Ekici’ye yetki verilmesine yönelik gündem maddesi meclis toplantısına damgasını vurdu. CHP Grubu, tarihi Balbey Mahallesi’nin bütüncül plan ile korunması gerektiğini hatırlatırken, Başkan Türel ise mahalle halkının isteği doğrultusunda Prof. Dr. Zekai Görgülü ve akademik ekibi tarafından projelendirildiğini söyledi. Türel, Balbey’de ki inşaat ve altyapı çalışmalarını belediye şirketi ANET A.Ş tarafından yapılacağını da vurguladı.

CHP ZİHNİYETİ KARŞI ÇIKIYOR

Balbey Mahallesi’nin 1. Etap Projesi’nin önce Tabiat Varlıklarını koruma Kurulu’nun onayından sonra Kültür ve turizm bakanlığı tarafından da onaylandığını hatırlatan Başkan Türel konuşmasında CHP Grubunu işaret ederek, “CHP zihniyeti Kepezaltı Santral Mahallesi, Boğaçayı Projesi ve Konyaaltı Projesi gibi projelere her zaman karşı çıktı. Şimdi de tarihi Balbey Mahallesi için ‘Yenileme Projesi’ne de karşı çıkıyor. Amaçları biz projeleri yaparsak halk gözünde güçleneceklerini bildikleri için bizi engellemeye çalışıyorlar” açıklamasına CHP’li Recep Tokgöz tepki gösterdi.  Tarihi Haşim İşcan Mahallesi’nin katledildiğini hatırlatan Tokgöz, “Haşim İşcan Mahallesi katledildi. Şimdi tarihi Balbey Mahallesi yok edilmek isteniyor” diye konuştu.

CHP: BALBEY BİR BÜTÜN PLANLA KORUNMALI

Balbey Mahallesi’nin 1. Etabı ile ilgili hazırlanan görsel gösterinin meclis toplantısında barkavizyon olarak gösterilmesi üzerine söz alan CHP’li Meclis Üyesi Reşat Oktay da “Balbey Mahallesi’nde sadece 2 ayrı ada için yapılmış bir projeyi tartışıyoruz. Balbey ile ilgili meclis üyelerine Prof. Dr. Zekai Görgülü hocanın sunum toplantısına katıldım. Hoca Görgülü, o toplantıda mahallenin tam göbeğinde SİT Alanı olduğunu hatırlatarak, projenin yenileme alanının ise çevresi olduğunu söylemişti. Burada kesinleşmemiş olsa bile mahallenin bütünlüğüne yönelik avam projeyi görmek isterdik. Biz burada güzel hazırlanmış bir barkavizyon izledik. Ancak Balbey’in 50’den fazla tescilli yapıların olduğunu biliyoruz. Hazırlanan proje elbette ki Sobacılar Çarşısı’nın önünden geçen ana artere paralel parseller ile Andızlı Mezarlığı önündeki ana artere paralel parsellerle ilgili. Elbette ki o bölgenin rantı olduğu için mülkiyet sahipleri onay vermiştir. Önemli olan Balbey Mahallesi’nin arka taraflarının gelecekte ne olacağıdır” dedi.

“TARİH HERKESİ YARGILAYACAKTIR”

CHP Grubunun eleştirilerine yatın verirken, CHP sıralarından ‘yargı bir gün tarih sizi yargılayacak” serzenişine “Elbette tarih muhakkak hepimizi yargılayacak. Tarih, sizleri bugüne kadar ne söylediyseniz haksız çıktığınızı, bizi ise hep haklı çıktığımıza yönelik yargılayacaktır. Bununla ilgili bir çok örnek var. Konyaaltı sahilini halka kapatacağımızı iddia ettiniz ve haksız çıktınız. Sizler 2 koyun güdemeden buraya geliyorsunuz. Balbey Mahallesi’nde durum vahim olduğu için çalışma yapıyoruz ve Kaleiçi gibi pırlanta haline getireceğiz. Balbey’e zarar vereceğimizi CHP dışında hiç kimse söyleyemez. Ter zaman şunu söyledim; Balbey’de tescilli yapılar korunuyor. Röleve edilecek tarihi yapılar yeniden düzenlenecek. Bu projelerimizi hayatlarını tarihi ve kültürel alanların korunmasına vermiş olan Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri onaylıyor. Onun için tarihi yok etmiyoruz. Allah’ın izni ile Balbey’i ayağa kaldıracağız” diye konuştu. Yapılan tartışmalardan sonra Balbey Mahallesi’nde 1. Etap Projesi ile ilgili mülkiyet sahipleri ile sözleşme yapılması için Genel Sekreter Dr. Birol Ekici’ye oy çokluğu ile yetki verildi.