Reklam
Reklam

Başkan Kocakaya: Olaylara siyasi baktığınızı gördüm

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Ocak ayı Devam Meclisi'nde konuşan Demre Belediye Başkanı Av. Okan Kocakaya, pazar yeri alanının Belediye Hizmet Alanı olarak düzenlenmesine ilişkin gündem maddesi hakkında konuştu

Başkan Kocakaya: Olaylara siyasi baktığınızı gördüm

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi, Ocak ayı Devam Meclisi'nde konuşan Demre Belediye Başkanı Av. Okan Kocakaya, pazar yeri alanının Belediye Hizmet Alanı olarak düzenlenmesine ilişkin gündem maddesi hakkında konuştu

Başkan Kocakaya: Olaylara siyasi baktığınızı gördüm
15 Ocak 2021 - 16:52 - Güncelleme: 15 Ocak 2021 - 16:53Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi 2021 Ocak ayı devam toplantısı, Başkanvekili Deniz Filiz başkanlığında yapıldı. CHP, AK Parti, MHP, İYİ Parti, DSP ve SP meclis üyeleri 32 maddelik gündemi oyladı.

Demre Belediye Başkanı Av. Okan Kocakaya, Demre Belediyesi sınırları içerisinde Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 24 Aralık 2020 tarihinde aldığı karar doğrultusunda pazar yeri alanının Belediye Hizmet Alanı olarak düzenlenmesine ilişkin gündem maddesinin detaylarını anlatmak için söz aldı. Başkan Kocakaya, Demre'deki Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nin yakınında bulunan pazar yeri alanının Belediye Hizmet Alanı olarak, bölge halkının talepleri doğrultusunda kullanılmasının uygun olduğunu belirtti. Başkan Kocakaya, "Şuan mevcutta otopark değil, pazar yeri geçiyor ama biz otoparkla da ilgili çalışma yapıyoruz. Demre 3 ören yeri ve metrekareye en fazla tarihi eser düşen yer olmasıyla tarihsel zenginliği olan bir yer. Olası bir kazıda tarihi eserlerin oraya çıkması, tarihe ışık tutmak noktasında yararlı olacağını düşünüyorum. Demre'yi yönetirken meclis üyelerimizle birlikte ortak akılla ve vatandaşlarımızın taleplerini ve gereksinimlerini dinleyerek yönetmeye çalışıyoruz. Halk ne istiyorsa onu yapacağız. Olaylara biraz daha şehirselliğe de siyasi baktığınızı gördüm. Siyasi olarak bir ithamım yok sadece Korkuteli'yle ilgili bir örnek verildiği için söyledim" dedi.

'ÇEKİNCEMİZ VAR'

Ak Parti Grup sözcüsü Ali Çetin ise komisyonda şerh düştüklerini sebebinin ise Demre'nin yeteri kadar kamuoyunda aydınlatılmadığı kanaati oluştuğunu söyledi. Merkezde vatandaşların araçlarını bırakamayacağı bir yer bulunmadığı, Noel Baba Kilisesi'ne çok yakın olması sebebiyle dolayısıyla merkez halkının ihtiyacını karşılayan özel bir nokta olduğuna dikkat çeken Çetin, "Kazıldığında sit alanı çıkabilir diye çekincemiz var. Şu anki hali otopark olarak kullanıldığı için halkın ihtiyacını giderdiği bir nokta olarak önemli lokasyon olduğu için çekincemiz bundan dolayıdır. Elbette tarihi eserlerimizin gün yüzüne çıkması doğaldır ama bir iş yapalım derken başka bir taraftan Demre halkını mağdur edecek bir pozisyona girmemek lazım. Yeteri kadar kamuoyu oluşturulmadığı dahilinde ve ihtiyaç verdiği hasebiyle komisyon raporuna katılmıyoruz" diye konuştu.

'OLAYA SİYASİ BAKMIYORUZ'

Buna benzer bir emsal kararın Korkuteli Belediyesi için alındığını hatırlatan Ali Çetin, "Burayla ilgili meclis olarak da aynı tutumu sergilememiz lazım. O maddede aldığımız kararda yerin hazırlanmadığından dolayı ve merkezde böyle bir yere ihtiyacın olduğundan dolayıdır. Burada da hazırlanmış bir yer yok aceleye getirmemek lazım. Olaya siyasi bakmıyoruz. Bu noktada yanlış düşünüyorsunuz. Teessüf ederim. Bu güne kadar siyasi baksaydık sizin maddelerinizden birçoğunu geçirmezdik başkanım" dedi.

Meclis üyeleri arasındaki karşılıklı konuşmaların ardından gündem maddesi oylandı. Ak Parti üyeleri gündem maddesine hayır oyu kullanırken, madde oy çokluğuyla kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum