Reklam
Reklam

Cemil Meriç, Antalya'nın en büyük kütüphanesi olacak

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yakın bir tarihte kapılarını açacak olan Cemil Meriç Kütüphanesi'nin 200 bin kitap kapasitesiyle, Antalya'nın en büyük kütüphanesi olacağını söyledi

Cemil Meriç, Antalya'nın en büyük kütüphanesi olacak

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yakın bir tarihte kapılarını açacak olan Cemil Meriç Kütüphanesi'nin 200 bin kitap kapasitesiyle, Antalya'nın en büyük kütüphanesi olacağını söyledi

Cemil Meriç, Antalya'nın en büyük kütüphanesi olacak
26 Ocak 2021 - 16:02 - Güncelleme: 26 Ocak 2021 - 16:03Kepez Belediyesi'nin eski Dokuma Fabrikası'nın trafo binasına inşa ettiği Cemil Meriç Kütüphanesi açılış için gün sayıyor. 'Edebiyat Müzesi' özelliği ile Antalya'da ilk olan kütüphanenin iç tefrişat çalışmaları tamamlandı. Kitap koleksiyonu, toplumun her kesiminin katkılarıyla oluşturulan kütüphanenin raflarına, kitapların yerleştirilmesine önümüzdeki günlerde başlanılacak.

HAYAL EDİNCE OLUYOR

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, yapımına büyük bir titizlik gösterdiği Cemil Meriç Kütüphanesi'ni ziyaret etti. Projenin son dokunuşları için gerekli talimatları veren Başkan Tütüncü, "Kim derdi ki, bir fabrikanın trafo binası güzel bir kütüphane olsun. Ama hayal edince oluyor" sözleriyle değerlendirdi.

KÜTÜPHANE FABRİKA GİBİ 7 GÜN 24 SAAT AÇIK OLACAK

Eski Dokuma Fabrikası'na yıllarca enerji üretmiş trafo binasını güzel bir kütüphaneye dönüştürdüklerini belirten Başkan Tütüncü, şöyle konuştu:

"Cemil Meriç Kütüphanesi, 200 bine yakın kitap kapasitesiyle Antalya'nın şu ana kadar açılmış en büyük kütüphanesi olacak. Kütüphanemiz, 7 gün 24 saat hizmet verecek. Resmi tatillerde, hafta sonlarında de açık olacak. Dokuma Fabrikası, nasıl 7 gün 24 saat ve 43 yıl çalışmışsa Cemil Meriç Kütüphanesi de 7 gün 24 saat bilgi üretecek. Eskiden iplik dokunan Dokuma Fabrikası'nda, bilim merkezi kuruyoruz. Artık fabrika bilgi üreten, bilgi dokuyan bir yer olacak. Dokuma yerleşkesinde, bilim merkezi ve Cemil Meriç Kütüphanesi ile gelecek nesillerin inşasına yönelik, onların zihinlerinin, kalplerinin doyurulmasına dönük güzel bir eğitim süreci yaşanacak."

AÇILIŞ, PORTAKAL AĞAÇLARI ÇİÇEK AÇTIĞINDA YAPILACAK

Başkan Tütüncü, kütüphaneyi bu yılın ilk çeyreğinde açmayı hedeflediklerini belirterek, "İnşallah Antalya'da, portakal ağaçlarının çiçekleri etrafı mis gibi kokuttuğu günlerde kütüphanemizi açacağız. Kitapların içerisinden yayılan o güzelliklerle, sayfalarının mis gibi mürekkep kokularıyla bambaşka bir ortamı kütüphanede yaşayacağız. Kütüphanen dışarısında da oluşturduğumuz portakal bahçesinin çiçek kokuları bizleri karşılayacak" dedi.

Cemil Meriç Kütüphanesi, eski Dokuma Fabrikası'nın trafo binası içerisine inşa ediliyor. Güçlendirme ve yenileme çalışması yapılan 1000 metrekare büyüklüğündeki trafo binası, Cemil Meriç Kütüphanesi'ne dönüştürüldü. Kütüphane, bu özelliğinden dolayı Tarihi Kentler Birliği'nden, 'Süreklilik Ödülü' almıştı. Kitapseverlere, 7 gün 24 saat hizmet verecek Cemil Meriç Müze Kütüphanesi'nde iki ana salon, içerisinde çeşitli atölye çalışmalarının yapılabileceği ve küçük sohbetlerin düzenlenebileceği mekânlar yer alıyor. Kütüphane, zeytin ve portakal bahçesi, botanik park ve 70 dönümlük koruluk alanın ortasında yer alıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum