Reklam
Reklam
Reklam

Depremler yıkıcı değil

AÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dipova, iki gün üst üste yaşanan depremlerin yıkıcı bir etkiye sahip olmadığını ve kırılan fayların yerleşim yerlerine uzak olduğunu söyledi.

Depremler yıkıcı değil

AÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dipova, iki gün üst üste yaşanan depremlerin yıkıcı bir etkiye sahip olmadığını ve kırılan fayların yerleşim yerlerine uzak olduğunu söyledi.

Depremler yıkıcı değil
13 Eylül 2018 - 10:04

Turizmin lokomotifi Antalya, iki gün üst üste 4.8 ve 5.2 şiddetinde depremle sallandı. Her iki deprem korku ve paniğe neden oldu. Akdeniz Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Nihat Dipova, Antalya'da önceki günkü 4.8 ve dünkü 5.2 büyüklüğündeki depremler nedeniyle korkulacak bir durum olmadığını söyledi. Antalya'nın deprem açısından biraz karmaşık bir bölgede, çok sayıda deprem üretecek faya sahip olduğunu belirten Dipova, son iki depremin aynı fay üzerinde, farklı noktalarda yaşandığını kaydetti. Dipova, Antalya'da rapor edilen depremler büyüktür. Ancak çok fazla etkilemedi, birazcık avizemiz sallandı, o kadarla kaldık. Bunun sebebi çok derinde ve çok uzakta olması.

DEPREMLERİN YIKICI ETKİSİ OLMUYOR

Döşemealtı ilçesinde önceki gün sabaha karşı saat 02.00 sıralarında yaşanan depremin 90 kilometre derinde olduğu ve o nedenle sönümlenerek geldiğini anlatan Doç. Dr. Nihat Dipova, “Bu kadar büyük bir depremi biz fazla hissetmedik, yıkıcı bir etkisi olmuyor uzakta olduğu için. Dün sabah 09.21'deki deprem de aynı şekilde çok uzaktaydı. Körfez açıklarında ve yaklaşık 40 kilometre derinlikte oldu. Bunu da düşük bir şiddette hissettik. Bu tür depremler Antalya'da yıkıcı bir etkiye sebep olmaz. Bu konuda fazla korkulacak bir durum yok” diye konuştu.

 

FAYLAR YERLEŞİM YERLERİNE UZAK

İki büyük depremin daha büyük bir depremin habercisi olup olmadığı yönündeki soruyu da yanıtlayan Dipova, şunları söyledi:  “Her depremin öncüsü ve artçısı olur ve biz bunları tek bir deprem olarak değerlendiriyoruz. Merak edilen, acaba büyük bir depremin habercisi miydi, bunu söyleyemeyiz. Bu doğru olmaz. Bundan sonra daha büyük daha yıkıcı bir deprem beklemiyoruz. Ayrıca bu fay, Antalya'da yerleşim yerlerine ya çok uzakta ya çok derinde depremler üretir. Antalya'nın yerleşim yerleri üzerine geldiğinde çok derindedir. Yüzeye yakın depremler ise çok uzaktadır, Antalya'nın çok güneyinde körfezdedir. O yüzden fazla bir etki beklemiyoruz.”