Reklam
Reklam
Reklam

Türel: Akaydın, Hesaptan Kaçıyor

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA) ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski başkan Mustafa Akaydın hakkında onlarca soruşturma do..

Türel: Akaydın, Hesaptan Kaçıyor

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA) ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski başkan Mustafa Akaydın hakkında onlarca soruşturma do..

Türel: Akaydın, Hesaptan Kaçıyor
26 Nisan 2015 - 13:48

Mustafa KOZAK/ANTALYA, (DHA) - ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, eski başkan Mustafa Akaydın hakkında onlarca soruşturma dosyası olduğunu belirterek, "Akaydın adeta hesap vermekten kaçarcasına milletvekili zırhına girerek kurtulmaya çalışmaktadır. Doğrusu hesap verdikten sonra Ankara'nın yolunu tutmak olmalıydı" dedi.
Başkan Menderes Türel, Ak Parti İl Binası'nda basın mensuplarıyla biraraya geldi. Bir demokratik sorumluluğu yerine getirmek için bu toplantıyı düzenlediğini aktaran Türel, "Bugün adaletten kaçarak suçunu örtbas etmek isteyenlerin maskesini düşürmek üzere biraradayız" dedi.
Mustafa Akaydın'ın CHP'den 4'üncü sıra milletvekili olduğunu hatırlatan Başkan Türel, "Akaydın, Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde yapmış olduğu hukuk dışı uygulamalar iddiasıyla ağır ceza mahkemesinde ihaleye fesat karıştırmak ve irtikâp suçlarından yargılanan bir kişidir. İrtikap, hile ve menfaat sağlamak demektir. İhale tarihinden tam 20 gün önce kurulmuş bir firmaya akıllı kart ihalesini verdiği ve bu ihaleye fesat, hile karıştırdığı iddiası ile yargılanmaktadır. İşin daha enteresan tarafı şudur. Akaydın bu ihaleyi yapabilmek için mevcut kart uygulamasını iptal etmiş ve bu yüzden Sayıştay tarafından hakkında trilyonlarca lira zimmet çıkartılmıştır. Bu haksız fesih nedeniyle belediyeyi yaklaşık 100 milyonluk zarara soktuğu için kendisine Sayıştay tarafından trilyonlarca zimmet çıkartılmıştır" diye konuştu.
'35 KONUDA SORGULANIYOR'
Mustafa Akaydın'ın sorgulandığı tek konunun bu olmadığını aktaran Türel, "35 ayrı konuda sorgulandığını özellikle belirmek isterim. Bu konuların içinde belediyenin kasasından harcadığı seçim malzemeleri ve belediye araçlarını kendi seçim kampanyasında kullanması gibi savcılıkça delilleri ile tespit edilmiş iddianameler neticesinde açılmış davalarda da ayrıca yargılanmaktadır" dedi.
Akaydın'ın Büyükşehir Belediyesi'ni önemli zarara uğratmakla ilgili hakkında Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen bir başka konunun 100. yıl spor kompleksi ihalesindeki haksız tazminat konusu olduğunu dile getiren Türel, şöyle dedi:
"Buradaki uygulamalar neticesinde Büyükşehir Belediyesi'nin 277 milyon civarında tazminat yükümlülüğüyle karşı karşıya kalması ve bu bedelin 27 milyon 85 bin lirasının hukuksuz ödendiği iddiasıyla İçişleri Bakanlığı'nca kamu zararına neden olduğundan dolayı soruşturma izni verildiğini özellikle belirtmek isterim. Tüm bu iddialara Akaydın hakkında Antalya 28. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararı ile devlet büyüklerine hakaretten 1 yıl hapis cezasına çarptırıldığını ve bu davanın da temyiz aşamasında olduğunu belirttiğimizde ortadaki tablonun ne derece vahim olduğu daha da iyi anlaşılır."
'MİLLETVEKİLİ ZIRHIYLA KURTULMAYA ÇALIŞIYOR'
Mustafa Akaydın'ın bağımsız yargı önünde bu iddiaların hesabını verdikten sonra milletvekili olması gerekirken hesap vermekten kaçarcasına bu dosyalardan milletvekili zırhına girerek kurtulmaya çalıştığını öne süren Türel, şöyle konuştu:
"Oysa doğrusu Menderes Türel'in yaptığı gibi hesap verdikten sonra Ankara'nın yolunu tutmak olmalıydı. Birileri millete hizmet etmek için mi yoksa millet adına karar veren yüce Türk yargısından kaçmak için mi milletvekili olmak istiyor, bunu tüm çıplaklığıyla kamuoyuna anlatmamız gerekirdi. Amacımız siyasi manipülasyon olsaydı CHP'nin kendi içindeki önseçimleri öncesinde de bu toplantıyı yapabilirdik. Ama derdimiz bir demokratik yarışı etkilemek olmadığı için bu yola başvurmadık. O yüzden CHP'ye oy verecek seçmenler memleketimize, milletimize hizmet için mi yoksa hesap vermekten kaçmak için mi bu yola koyulmuş, kamuoyunu bilgilendirmek bizim siyasi sorumluluğumuz gereğidir. 'Sayın Akaydın yargının hesabından kaçmak için CHP'yi kullanıyor mu' sorusunun cevabı, kamuoyu vicdanında en iyi şekilde değerlendirilmelidir. CHP'ye oy verecek vatandaşlarımız Akaydın'ı hesap vermekten kurtardıklarınında sorumluluğunu taşıyacaklarını unutmamalıdır."
Toplantıda sorulara da yanıt veren Türel, Akaydın dönemindeki haksız fesihlerle ilgili belediyenin ödediği ya da ödeme riski taşıdığı rakamın 114 milyon lira olduğunu söyledi. Bunun yaklaşık 60 milyon lirasının ödendiğini aktaran Türel, 100. Yıl davasıyla ilgili 277 milyon liranın bunun dışında olduğunu söyledi. Bu konuda belediyenin bir sorumluluk üstlenmemesi için hukuki mücadeleyi sürdürdüklerini anlatan Türel, belediyenin kör kuruşunun takipçisi olacaklarını söyledi.

FOTOĞRAFLI