Reklam

İŞTE 83 MİLYONU İLGİLENDİREN YENİ YASAKLAR !

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbileri Kapsamında “Park, Mesire, Piknik” Alanları İle İlgili Yeni Bir Genelge Gönderdi

İŞTE 83 MİLYONU İLGİLENDİREN YENİ YASAKLAR !

İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbileri Kapsamında “Park, Mesire, Piknik” Alanları İle İlgili Yeni Bir Genelge Gönderdi

İŞTE 83 MİLYONU İLGİLENDİREN YENİ YASAKLAR !
27 Mart 2020 - 20:46 - Güncelleme: 27 Mart 2020 - 20:50

Genelgeye göre, 28-29 Mart tarihleri başta olmak üzere virüsle mücadele sağlanıncaya  kadar hafta sonlarında, il ve  ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb.faaliyette bulunmak yasaklanacak

Bu karar il  ve ilçelerin durumuna göre hafta içi günlerine de yaygınlaştırılabilecek

Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası ya da Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak

 
Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılarak vatandaşların hayatını tehdit etmesini engellemek ve vatandaşların evlerinde sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere İçişleri Bakanlığı,  81 İl Valiliğine bir genelge daha gönderdi. 

Genelgede, sosyal izolasyonu sağlamak için birçok tedbir alındığı ve uyulması gereken kurallar belirlenerek vatandaşlarla paylaşıldığı dikkat çekilerek, ancak illerde başta gençler olmak üzere orta yaştaki vatandaşların  virüsün etkisi alanı içinde olmadıkları duygusu ile yürütülen çalışmaların aksine cadde ve sokaklarda sosyal hareketlilik içinde olduklarının gözlemlendiği belirtildi.

Genelgede, koronavirüsün 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşları  daha çok etkilemekle birlikte tüm yaş gruplarındaki  insanların sosyal hareketlilikle  virüsün yayılmasını hızlandırdığına dikkat çekildi. 

Hafta sonlarında  vatandaşların  sahil bantları, mesire, piknik, alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler nedeni ile çok yakın mesafede bir arada bulunabilecekleri, bu durumun hem kendi sağlıkları hem de başta virüsle mücadelede en temel önlem olan vatandaşların evde kalma duygusunu zaafa uğratarak toplum sağlığı açısından risk oluşturabileceği belirten Bakanlık,  valiliklere  gönderdiği  genelgede alınması gereken önlemleri  şu şekilde sıraladı:  

- 28-29  Mart 2020 tarihleri başta olmak üzere virüsle mücadele sağlanıncaya  kadar hafta sonlarında, il ve  ilçelerde vatandaşların sahil bantları, mesire ve ören yerlerinde, piknik alanlarında; piknik yapmak, balık tutmak, spor, yürüyüş vb.faaliyette bulunmak  yasaklanacak. İl ve ilçelerin durumuna göre bu tedbirler hafta içi günlerine de yaygınlaştırılabilecek. 

 
İkaz anonsları yapılacak

İl/ilçelerde vali  ve  kaymakamlar tarafından belediye merkezi sistemleri, camiler ve kolluk birimlerinin kullandığı araçlardan sürekli olarak vatandaşlarımızın gerekli olmadığı sürece dışarı çıkmamaları ve evde kalmaları için ikaz/anons yapılacak. 

Kolluk görevlileri tarafından da cadde ve sokaklarda zorunlu olmadıkça sosyal hareketlilik içinde olanlar evlerinde kalmaları konusunda uyarılacak.
 
Söz konusu tedbirlere ilişkin Vali/Kaymakamlar  tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23’üncü ve 72’inci maddeleri gereğince gerekli kararların alınacak. İl  ve ilçe belediyeleri ile işbirliği içinde gerekli çalışmaların/tedbirlerin ivedilikle planlanarak uygulanacak. 

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum