Reklam

Kanser farkındalığı için pembe balon uçurdular

KEPEZ'de meme, bağırsak ve rahim ağzı kanser taramaları başladı. Belediye Sağlık Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte farkındalık için pembe renkteki balonlar gökyüzüne bırakıldı

Kanser farkındalığı için pembe balon uçurdular

KEPEZ'de meme, bağırsak ve rahim ağzı kanser taramaları başladı. Belediye Sağlık Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte farkındalık için pembe renkteki balonlar gökyüzüne bırakıldı

Kanser farkındalığı için pembe balon uçurdular
06 Ekim 2021 - 14:07 - Güncelleme: 06 Ekim 2021 - 14:09

Kanserde erken tanı ve tedavinin hayat kurtardığı mottosuyla yola çıkan Kepez Belediyesi, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile önemli bir çalışmaya daha imza attı. Ekim ayının meme kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Kepez'de kanser taraması başlatıldı. Belediye Sağlık Merkezi önünde düzenlenen etkinlikle, hafta içi saat 09.00 ile 17.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek kanser taraması start aldı. Etkinlikte konuşan Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Dr. Saniye Gülatan, kanserin hem dünya'da hem de ülkemizde sebebi önlenebilir ölümler arasında 2'nci sırada olduğunu söyledi. Kanserin halk sağlığında ciddi bir sorun olduğuna dikkat çeken Dr. Gülatan, "Erken teşhisle halk sağlığını önleyebilmek için Kepez Belediyesi desteği ve Sağlık Müdürlüğü ile yapılan protokolle bu hizmeti sunmaya çalışıyoruz. Önlenebilir kanserler içerisinde meme, bağırsak ve rahim ağzı kanseri taramaları yaparak, erken teşhis ve tedavi ile hem kaliteli bir yaşam sağlamayı, hem de ölümlerin önlenmesini sağlamak için bu proje var. Bu projeye pandemi öncesinde Kepez Belediye ile bir çok ilçemizde devam etmekteydik. Ancak pandemi medeniyle ara vermek zorunda kaldık. Tüm ilçelerimizde bu taramalar devam edecek. Kepez Belediyesi'ne desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim" dedi.

MOBİL MERKEZ İLE BİR ÇOK ÇALIŞMAYA İMZA ATILDI

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, insana dokunan bir projenin, bir hizmetin başlangıcı vesilesiyle duyduğu mutluluğu dile getirdi. Başkan Tütüncü, Mobil Sağlık Merkezi'ni, Mobil Kadın Sağlığı Merkezi'ne dönüştürdüklerini hatırlatarak, "Mobil Sağlık Merkezi ile birçok çalışmaya imza attık. Türkiye'de neredeyse hiçbir belediyede görülemeyecek kadar yoğunluklu, derinlikli sağlık hizmeti veren sağlık ekiplerimiz aslında sadece Kepez'de değil, Antalya'nın her noktasındaki kadınlara sağlık götürmek için gecesini gündüzüne katıyor. Bu çok anlamlı, çok önemli bir iş. Her yeni günde de bu anlamlı işi çok daha anlamlı hale getirmek içinde farklı bir gayreti ortaya koyuyoruz" diye konuştu.

5 BİN 35 KADINA KANSER TARAMASI YAPILDI

Sağlık verilerine göre kadınlarda görülen 4 tane kanser tipi olduğuna değinen Başkan Tütüncü, "Bunlar meme kanseri, rahim ağzı kanseri, bağırsak kanseri ve tiroit kanseri. Kanserde erken teşhisin çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu Mobil Sağlık Merkezimiz meme kanseri, rahim ağzı kanseri, bağırsak kanserinde erken teşhisle hayat kurtarmayı kendilerine vazife edindi. Sağlık ekiplerimiz, 2019 yılından bu yana 5 bin 35 hanım efendiye bu üç kanser tipinde tarama yaptı. Bunların içerisindeki 181 erken teşhisle tespit edilen hastamız, kansere karşı korunmaya gayret edildi" dedi.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün konuşmasının ardından meme kanseri farkındalık rengi olan pembe renkteki balonlar gökyüzüne bırakıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum