Reklam
Reklam

Karar alındı ama herkes mağdur

AESOB Kuaförler ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Tolgahan Demir, vatandaşların büyük tepkisine neden olan, erkek ve bayan kuaför salonlarının Pazar günleri kapalı olması uygulamasının, düğün salonlarındaki kuaförlere tepki olarak alındığını söyledi.

Karar alındı ama herkes mağdur

AESOB Kuaförler ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Tolgahan Demir, vatandaşların büyük tepkisine neden olan, erkek ve bayan kuaför salonlarının Pazar günleri kapalı olması uygulamasının, düğün salonlarındaki kuaförlere tepki olarak alındığını söyledi.

Karar alındı ama herkes mağdur
17 Ocak 2020 - 10:58 - Güncelleme: 17 Ocak 2020 - 11:39

Antalya Valiliği makamının oluruyla Antalya Ticaret İl Müdürlüğü’nün aldığı karar doğrultusunda, berber, kuaför ve manikürcülerin mesai saatleri yeniden düzenlendi. Alınan kararla beraber Antalya’nın merkez 5 ilçesinde berber, kuaför ve manikürcülerin mesai saatleri pazartesi – cumartesi günleri arası 07.00 – 22.00, Pazar günleri ise 07.00-10.00 olarak belirlendi.
 
YENİDEN DÜZENLENDİ

Antalya Valiliği makamının oluruyla 11 Ekim 2019 tarihli Ticaret İl Müdürlüğü'nün aldığı kararla berber, kuaför ve manikürcülerin mesai saatleri yeniden düzenlendi. Mesai saatleri, Ticaret İl Müdürlüğü'nün, 6585 Sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunun ilgili maddelerine dayanılarak hazırlanan Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında yönetmeliğin 13'üncü maddesinin 2'nci fıkrası doğrultusunda alınan kararla belirlendi. Alınan kararla, Aksu, Muratpaşa, Kepez, Konyaaltı ve Döşemealtı merkez ilçelerinde faaliyet gösteren erkek kuaför salonları pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 07.30 ile 24.00 saatleri arasında, pazar günleri ise 07.00 ile 10.00 saatleri arasında açık olacak. Kadın kuaför salonları ise pazartesi, salı, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 07.00 ile 22.00 saatleri, pazar günleri ise 07.00 ile 10.00 saatleri arasında açık olacak.
 
BİZ İSTEDİK

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odası (AESOB) Berberler Odası Başkanı Yüksel Uzun, kararın üyelerin talebi üzerine alındığını belirterek, ‘’Berberler Odası olarak üyelerimiz yıllardır tatil günü olarak pazarı istiyorlardı. O zamanlar yasalar buna müsaade etmiyordu. Ama yeni kanunlarla birlikte bu mümkün oldu ve biz de birkaç kişinin haricinde pazar gününde ortak karar kıldık. Yani oy birliğiyle aldığımız bu karara Antalya Valiliği ve İl Ticaret Müdürlüğü de ‘olur ‘ deyince böyle bir karar alınmış oldu’ dedi.

BOŞANANLAR VARDI

Berberler Odası Başkanı Uzun, 2017 yılından bu yana en az 20 arkadaşımız eşinden boşandı. Biz berberler olarak ailelerimize vakit ayıramıyorduk. Bu alınan kararla beraber, berberlik mesleğini yapan arkadaşlarımız eşlerine, çocuklarına daha fazla vakit ayırabilecek’’ dedi.
 
NÖBET SİSTEMİNE GEÇİLECEK

Halkı da mağdur etmeyeceklerini ifade eden Yüksel Uzun, bu kararı bu aylarda almamızın sebeplerinden birisi de Antalya’nın en az yoğun olduğu dönemlerden birinin olması. Alışma sürecini bu dönemde atlatıp nöbet sistemine geçeceğiz. Nöbet sistemi oturduktan sonra halkımızı da mağdur etmeden yolumuza devam edeceğiz diye konuştu.

TEPKİ İÇİN BU KARARI ALDIK

Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odası (AESOB) Kuaförler ve Manikürcüler Esnaf Odası Başkanı Tolgahan Demir, alınan bu kararın bir tepki için alındığı söyledi. Demir gazetemize yaptığı açıklamada, ‘’Düğün salonları her işe el atmışlar, kendi işlerinin dışına çıkıyorlar. Kuaförlük yapıyorlar, fotoğrafçılık yapıyorlar, çiçekçilik yapıyorlar, organizatörlük yapıyorlar. Her işi yaparlarsa biz esnaf olarak ne yapacağız? Bu işleri de müşterilerine ‘paket’ adı altında zorunlu kılıyorlar ve ‘paket satıyoruz’ diye tüm bu işlemleri bedava gibi göstererek insanlara yüksek fiyatlar sunuyorlar. Düğün salonu denilen yer adı üzerinde sadece düğünlerin yapıldığı bir binadır. Düğün salonlarının işleri insanların mutlu günlerinde onlara güzel bir mekân sunmaktır. Daha fazlasını yaparlarsa ki yapıyorlar diğer meslek grupları bundan zarar görür. Bu meslek gruplarının en başında da kuaförler geliyor. Biz de bu sıkıntımıza tepki göstermek adına bu kararı aldık’’ diye konuştu.
 
ESNAF MEMNUN DEĞİL

Alınan kararın ciddi bir ciro kaybına sebep olabileceğini düşünen esnaf, Antalya gibi bir turizm kentinde AVM’ler ve şehir içi otellerin Pazar günleri de oldukça aktif olduğunu ve bu kararın gelir-gider dengelerini olumsuz yönde etkileyebileceğini ifade etti. Bununla beraber çalışan insanların Pazar gününü kendilerine ayırdıkları bir gün olarak gördüğünü ve özellikle çalışan bayanların ancak Pazar günleri vakit bularak kuaförlere gelebildiğini ifade eden kuaför esnafı kararın nasıl bir sonuç doğuracağı konusunda oldukça endişeli olduklarını dile getir.
 
MAĞDUR BİZ OLDUK

Vatandaşlar ise bu uygulamayı eleştirdi. Düğün salonlarında bulunan kuaförler yüzünden alınan bu uygulamanın en çok vatandaşı mağdur edeceğini belirten Özlem Sarı “Düğünler çoğunlukla hafta sonları yapılıyor. Kuaförler ise en çok hafta sonu para kazanıyor. Bu uygulama ciddi anlamda mağduriyet yaratacaktır” dedi.

HABER ANTALYA haberantalya.com

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Anonim
  5 ay önce
  Haber kendi içinde çelişiyor, haftanın 7 günü çalışma saati yazmışsınız, habere göre tatil yok...
 • İsmail batugan
  5 ay önce
  VARSAKTA ESNAFIM KIRSAL SAYILIR ŞEHRE GÖRE PAZAR TATİLİNDEN MEMNUNUM TATİLİN PAZAR OLMASI ÇOK İYİ DEVAMVETMELİ ALIŞIRLAR