Reklam
Reklam

Komşuluk hukukunuz mahkeme koridorlarına düşmesin

Kurumsal İletişim Uzmanı ve Antalya Eski Emniyet Müdürü Doktor Ali Yılmaz günümüzün en büyük sorunlarından olan komşuluk ilişkilerini akademik ve anlaşılır bir dille kaleme aldı

Komşuluk hukukunuz mahkeme koridorlarına düşmesin

Kurumsal İletişim Uzmanı ve Antalya Eski Emniyet Müdürü Doktor Ali Yılmaz günümüzün en büyük sorunlarından olan komşuluk ilişkilerini akademik ve anlaşılır bir dille kaleme aldı

Komşuluk hukukunuz mahkeme koridorlarına düşmesin
26 Ocak 2021 - 13:15 - Güncelleme: 26 Ocak 2021 - 17:39

Ülkemizde özellikle büyük şehirlerde toplu yapılaşma yönünden büyük bir gelişim ve değişim yaşadığımız bir dönemdeyiz. Her geçen gün dev alışveriş merkezleri, plazalar, hastaneler, toplu yapılar giderek artmakta. Tüm bu toplu yapılarda ve merkezlerde, işlerin düzenli işleyebilmesi için uzmanlaşmış ve birbirleriyle bütünleşmiş bir yönetim şekline ihtiyaç duyulurken Doktor Yılmaz, ‘Kat Mülkiyeti Hukuku’ kitabında bunları sade ve anlaşılır bir anlatımla kaleme aldı.
 
‘Siteleri kişiler değil mevzuatlar yönetir’
 
Site yönetiminin temelinin komşuluk hukuku olduğunu belirten Dr. Yılmaz; ‘Bina ve tesis yönetiminde komşuluk hukuku adli hukuka dönüşürse, toplu yaşam kültürü, komşuluk hukuku ortadan kalkar ve insanlığın temel ihtiyacı olan ikamet etme, huzursuz bir ortamda yapılmak durumunda kalınır. Aynı zamanda, siteler çok sahiplilikten dolayı, çok da sahipsizdir. Oysa siteleri kişiler değil mevzuatlar yönetir, kişiler sitelere ancak ve sadece hizmet edebilirler. Piyasada, site yönetimlerine ilişkin yazılmış kitapların çoğu sadece, Kat Mülkiyeti Kanununun maddelerini sıralayan hukuk dili ile oluşturulmuş çalışmalardır. Oysa site yönetimi yalnızca hukuki değil aynı zamanda mali, idari, sosyal tabanlı, tüzel kişiliği olmayan bir organizasyondur. Bu nedenle bu kitapta ağır mevzuat dili sadeleştirilmiş, herkesin kolayca anlayacağı bir şekilde ele alınmıştır.’ diye konuştu
 
‘Kat Mülkiyeti Hukuku’ kitabında apartman ve site yönetimlerinin içeriğini oluşturan kavramlar tanımlanarak sürecin nasıl işlediği açıklanmış, aynı zamanda ilgili Kanun çerçevesinde yerine getirilmesi gerekenler ve düzenlenmesi gereken evrak ve belgelere örnekler verilerek belirtilmiş olması sebebiyle, kitap birçok merak edileni cevaplıyor.
 
Usta Yazar Ali Yılmaz; Bina ve tesis yönetimlerinin tüzel kişiliği bulunmamasından dolayı bina ve tesisleri, kişisel kararlar değil, mevzuatların yönettiğini ifade ederken, ‘Bunun dışındaki bir yaklaşım, bina ve tesisleri; idari, mali, sosyal ve hukuki yönden karmaşaya sürüklemektedir diye konuştu.
 
‘Bina ve tesis yönetiminin “angarya” görüldüğü bir ortamda; aidatlar toplanamamakta. Dolayısıyla hizmetler aksamaktadır. Bu durum, komşuluk ilişkilerine de zarar vermekte, karşılıklı şikâyetler adliye koridorlarına taşınmaktadır. Birçok yerde, “Ben yıllardır birlikte oturduğum komşumu icraya mı vereyim?” sözü duyulmaktadır.’ diyen Yılmaz bu kitabın bu sorunlara çözüm olacağına inandığını söyledi.  
 
Bina ve tesis yönetimi konusunda yaşanılan sorunların çözümü için yapılan çalışmaların ve 634 Sayılı Kanun çerçevesinde yapılan değerlendirmelerin sonucu olarak ortaya çıkan bu kitap, piyasadaki örneklerinden farklı içeriği ve özellikleri ile bina ve tesis yönetiminde yöneticiler için uygulamalı bir temel oluşturuyor.
 
Dr. Ali Yılmaz kimdir ?
 
Dr. Ali YILMAZ; Halkla ilişkiler” ve “Kurumsal iletişim uzmanı olup, 1959 Kırşehir doğumludur. Lisans eğitimini Polis Akademisi’nde, yüksek lisansını TODAİE’de, doktora eğitimini ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, “kamu yönetimi” alanında tamamlamıştır. Polis Başmüfettişi iken 2004 yılında Gümrükler Muhafaza Genel Müdür Yardımcısı, akabinde Genel Müdür V. atanmış, Gaziantep ve Antalya illerinde İl Emniyet Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. ABD’de Güvenlik Ataşeliği de yapan Dr. Ali YILMAZ, halen site yönetimlerine danışmanlık hizmetleri veren bir şirketin sahibi ve yöneticisidir. İş hayatının yanı sıra bir sivil toplumcu, akademisyen ve yazardır. İyi derecede İngilizce bilmektedir. Çeşitli konularda yazılmış kitapları çeşitli dergilerde yayınlanmış makaleleri, sivil toplum, demokrasi ve sosyal barış konularında konferansları bulunmaktadır. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum