Reklam
Reklam

MATSO'dan dış ticaret bilgilendirme semineri

MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi.

MATSO'dan dış ticaret bilgilendirme semineri

MANAVGAT Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) tarafından dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi.

MATSO'dan dış ticaret bilgilendirme semineri
14 Aralık 2019 - 12:46 - Güncelleme: 14 Aralık 2019 - 12:49

MATSO, Ticaret Bakanlığı ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) işbirliğiyle dış ticaret bilgilendirme semineri düzenlendi. MATSO Otogar Toplantı Salonu'nda gerçekleşen seminere MATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, yönetim kurulu üyeleri, BAİB TİM Delegesi Murat Güngör ile çok sayıda ihracatçının yanı sıra ihracat yapmak isteyen firmaların temsilcileri katıldı.

5 YILDA 28 MİLYON 246 BİN DOLARLIK İHRACAT
MATSO Başkan Yardımcısı Şükrü Arslan, güçlü bir ekonominin en önemli özelliklerinden birisinin de uluslararası alanda rekabet eden bir ekonomi olduğunu belirterek, MATSO yönetimi olarak 6 yıl önce göreve geldiklerinde şehrin ihracat potansiyelini artırmak amacıyla bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi.

2013 yılında 'Merhaba dünya' diyerek, Manavgat ekonomisinin uluslararası alana açılması, bu alanda rekabet edebilmesi, güçlenmesi, ihracatı artırması için oda olarak çalışmalar ortaya koyduklarını kaydeden Arslan, bu kapsamda ihracatı artırmaya yönelik birçok çalışma yaptıklarını anlattı.

Bu çalışmaların ardından Manavgat'ın 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini vurgulayan Arslan, "Ne mutlu ki bize bu çalışmalarımızın meyvesini almaya başladık. Manavgat 2013-2018 döneminde toplamda 28 milyon 246 bin dolarlık ihracat gerçekleştirmiştir. 2013 yılında 1 milyon 248 bin dolarlık ihracat yapılırken, 2018 yılında 15 milyon 580 bin dolarlık ihracat hacmini Manavgat ekonomisi yakalamıştır. 2018 yılındaki artış 2013 yılına göre ise yaklaşık yüzde 1148,4 seviyesinde gerçekleşmiştir. Manavgat ekonomisi başta yaş sebze ve meyve, toprak ve seramik ürünleri, gemi ve yat ürünleri, deri ve deri mamulleri, elektrik ve elektronik makineleri, kimya ürünleri, madencilik ürünleriyle ihracatta yer almaktadır" dedi.

'İHRACATLA EKONOMİYE DAHA ÇOK KATKI SAĞLAMAK İSTİYORUZ'
Manavgat iş dünyası ve ihracatçıları olarak yapacakları ihracatla ekonomiye daha çok katkı sağlamak istediklerini vurgulayan Arslan, "Manavgat iş dünyası, ayakları yere sağlam basan bir dış ticaret ve ihracat için devlet destek ve hibeleriyle ihracatçıların daha çok desteklenmesini bekliyor ve talep ediyor. Manavgat iş dünyası ve ihracatçıları olarak hem ilçe hem bölge ve hem de ülke ekonomisine daha çok katkı vermek istiyoruz. Bu toplantıların bilgilendirmenin de ötesine geçerek destek ve hibe olarak ihracatçılara, ihracat yapmak isteyenlere geri dönme noktasında büyük faydaları olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

UZMANLAR BİLGİLENDİRDİ
Açılış konuşmalarının ardından söz alan ihracatı geliştirme uzmanı Ahmet Küçükaslan ihracat mevzuatı ve dâhilde ve hariçte işleme rejimleri konuları hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Ticaret uzmanı Ali Erdal, uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği, e-ticaret sitelerine üyelik desteği, pazara giriş belgelerinin desteklenmesi, Türk ürünlerinin yurt dışında markalaşması, Türk malı imajının yerleştirilmesi ve TURQUALITY'nin desteklenmesiyle yurt dışı birim, marka ve tasarım destekleri ve yurt dışında gerçekleştirilen fuar katılımlarının desteklenmesi konularına değindi.

Seminerin son konuşmacısı ticaret uzmanı Harun Koçak ise Birleşik Arap Emirlikleri pazarına ihraç imkânları konusunda bilgilendirme yaptı.

Seminer sonunda konuşmacılara Manavgat'ın yöresel ürünlerinden oluşan hediye paketi takdim edildi.
 

 
HABER ANTALYA haberantalya.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum