Mecliste tansiyon yükseldi !

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı devam meclisinde 23, 24 ve 25'inci gündem maddeleri oylanması sırasında İmar Komisyonunda yer alan İYİ Partili Barış Bulut'un oy kullanmaması üzerine AK Parti ve MHP, ilgili gündem maddelerinin komisyona aykırı oylandığı gerekçesiyle oy kullanmayı reddetti

Mecliste tansiyon yükseldi !

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi Aralık ayı devam meclisinde 23, 24 ve 25'inci gündem maddeleri oylanması sırasında İmar Komisyonunda yer alan İYİ Partili Barış Bulut'un oy kullanmaması üzerine AK Parti ve MHP, ilgili gündem maddelerinin komisyona aykırı oylandığı gerekçesiyle oy kullanmayı reddetti

Mecliste tansiyon yükseldi !
15 Aralık 2021 - 16:20 - Güncelleme: 15 Aralık 2021 - 16:33

Antalya Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı devam meclisi, Başkanvekili Deniz Filiz başkanlığında yapıldı. AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti, DSP ve SP'li meclis üyeleri 42 gündem maddesini oyladı.

'SİYASET KURUMU DOĞRU ÇALIŞTIRILMALI'

Pazartesi günü Aralık ayı meclisinde alınan karar üzerine Kaş Belediyesi sınırları içerisinde Kalkan, Bezirgan ve İslamlar mahallelerinde bulunan bazı ada parsellerindeki nazım ve imar değişikliği planlarının bulunduğu gündem maddeleri devam meclisinde görüşüldü. AK Parti ve MHP meclis üyeleri konuyla ilgili 23'üncü gündem maddesini komisyondan geldiği şekliyle oylamak istedi. CHP, İYİ Parti, DSP ve SP'li meclis üyeleri ise gündem maddesini komisyona aykırı oylanmasını talep etti. Bunun üzerine açıklama yapan AK Partili Meclis üyesi Hasan Cumhur Göncü, "Aynı madde, aynı planlama daha önce Konyaaltı Belediyesi tarafından verildi. Millet ittifakının bütün meclis üyeleri tarafından kabul gördü. Bence siyaset kurumu doğru çalıştırılmalı. Belediyesine göre değil planlamaya göre karar verilmelidir. 2 komisyon kararının oy birliği var. Buna göre meclis üyelerimiz takdir edecektir" dedi.

54 MAHALLENİN 40'INDA YERLEŞİM ALANI YOK

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş ise "İlçede imarla ilgili çok sıkıntılarımız var. Bununla ilgili çok sıkıntı yaşıyoruz ve imar sorunlarımızı çözmek istiyoruz. Özellikle 54 mahallemizin yaklaşık 40'ının yerleşik alanı yok. Bunlarla ilgili çalışmalarımız son aşamada. Tarım Bakanlığı'ndan konuyla ilgili görüş bekliyoruz. Akabinde de inşallah 40 mahallemizin yerleşik alan durumunu Büyükşehir'e de getireceğiz. Kalkan'da özellikle Akbel, Ulugöl mevkiimiz, köylerimiz ve diğer alanlarda ciddi sorunlarımız var. Kaçak yapılarla mücadele vermekteyiz. Burada imar planının sorunsuz bir şekilde nihayete ermesi gerçekten önümüzü açacak. Orada hem büyükşehir hem kamunun diğer kurumları hem de ilçe belediyemiz bu noktada bir nefes almış olacak. Burada biz belediyemizden imar planı yaptık geçirdik gönderdik burada da daha büyük ölçekli bir bakış açısıyla değerlendirme yapılmış. Biz de bunu kabul ettik. Komisyonumuzun kararına saygılıyız. Komisyondan geldiği şekliyle geçmesi uygundur" diye konuştu.

KOMİSYONA SEVK EDİLEN MADDE AYNI ŞEKİLDE MECLİS ÜYELERİNİN ÖNÜNE GELDİ

CHP Grup sözcüsü Zekeriya Altun ise gündem maddesindeki asıl çelişkinin yerel belediyenin aldığı meclis kararının, komisyonda değiştirilmesi olduğunu söyledi. Altun, "Biz komisyon üyesi olarak hata yapabiliriz. Gözümüzden kaçmış. Bununla ilgili düzeltime talep ettik. Zaten bunun için komisyona tekrar iade edildi. Komisyonda da hiçbir şekilde değişiklik yapılmadan aynı şekilde gelip yüce meclisin önüne koyuluyor. Aslında bir önceki komisyon kararından bir değişikliği yok. Bazı yaşadığımız handikaplardan dolayı komisyona iade etmiştik. Bu yüzden komisyon kararına aykırı oylanmasını talep ediyoruz" dedi.

OY KULLANMAYARAK TEPKİ GÖSTERDİLER

İlgili maddeler komisyona geldiği şekliyle oylandığında, AK Parti ve MHP üyeleri 'Evet', CHP, İYİ Parti, SP ve DSP meclis üyeleri ise 'Hayır' oyu kullandı. İmar komisyonunda yer alan İYİ Partili Barış Bulut konuyla ilgili gündem maddesinde oy kullanmadı. Bunun üzerine aykırı oylamada ise AK Parti ve MHP meclis üyeleri oy kullanmayarak karara tepki gösterdi. Komisyona aykırı şekliyle oylanan 23'üncü ve 24'üncü gündem maddeleri oy çokluğuyla kabul edildi.

'TİCARİ ÜNİTEYE KARŞIYIZ'

Döşemealtı sınırları içerisinde yer alan uygulama imar planlarında tüm ticaret, turizm ve belediye hizmet alanlarıyla ilgili imar plan notu değişikliğiyle ilgili CHP Grubu, maddeyle ilgili ifadede düzeltilme yapılması gerektiğini belirtti. Konuyla ilgili konuşan AK Parti Grup sözcüsü Ali Çetin, "Belediye hizmet alanında ticari üniteyle oluşturulmasıyla alakalı bir madde var. Belediye hizmet alanıyla ilgili bir tasarrufta bulunacaksa getirir mecliste komisyonda oylarız ama böyle plan hükmünün arasında hiçbir belediyede yapmadığımız şekilde ticari ünite koyarak geçirmek bu farklı bir şeydir. Ticari üniteye karşı olduğumuz için komisyon kararı uygundur" dedi. Madde komisyondan geldiği şekliyle oy çokluğuyla kabul edildi.

TURGAY GENÇ SALONU TERK ETTİ

Döşemealtı Belediyesi Yeşilbayır Mahallesi'nde yer alan adanın imar planının Antalya 3'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edilmesi üzerine yeniden düzenleme yapılmasıyla ilgili gündem maddesi, meclis üyelerinin yetersiz oy kullanması sebebiyle karara bağlanmadı. Karara tepki gösteren Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, meclis salonunu terk etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum