Reklam
Reklam

Millet Bahçesi kaderine mi terk edildi ?

Eski Atatürk Stadı’nın bulunduğu alana Türkiye’nin ilk millet bahçesi olarak yapılan park son haliyle dikkat çekiyor

Millet Bahçesi kaderine mi terk edildi ?

Eski Atatürk Stadı’nın bulunduğu alana Türkiye’nin ilk millet bahçesi olarak yapılan park son haliyle dikkat çekiyor

Millet Bahçesi kaderine mi terk edildi ?
23 Eylül 2020 - 18:13

1965 yılında yapımı tamamlanan Antalya’nın ve Antalyaspor’un simgelerinden, sadece futbol maçlarına değil, birçok milli bayram ve festivale ev sahipliği de yapan 12 bin kişi kapasiteli Atatürk Stadı 2010 yılında maç oynanamaz raporu almış, 2014 yılında yıkılacağı açıklanan stadyum, 2016 yılının şubat ayında yıkılmıştı.

Yıkımdan sonra stadın bulunduğu alan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Millet Bahçesi’ projesi kapsamında halka açık yeşil alan olması için tasarlanarak millet bahçesi olarak projelendirildi.

Projelendirilme sonrasında alan, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ciddi yatırımlarla park haline dönüştürüldü. 73 metre çapındaki yüzme havuzu, görsel güzellik katması için dikilen onlarca hurma ağacı, endemik çalı ve çiçekler ile Antalya’ya özgü tropikal bitkilerin de içinde bulunduğu toplam 8 bin bitkinin dikimi gerçekleştirildi. 17 bin 500 metre kare rulo çimin de serildiği alan güzel bir kimliğe büründü.

Türkiye’nin ilk Millet Bahçesi

Antalya’nın simgelerinden olan Işıklar’daki Karaalioğlu Parkı içerisinde bulunan Millet Bahçesi’nin bir diğer özelliği de Türkiye’nin ilk Millet Bahçesi olması.Atıl hali dikkat çekiyor

Büyük yatırımla hayata geçirilen, binlerce endemik bitkinin bulunduğu park son dönemde ise bakımsız ağaçlar, uzayan otlar ve temiz olmayan havuzla gündeme geldi. Parkta bulunan özel ağaçların ve otların kuruduğu görülürken, bazı otlarında neredeyse 1 metreye kadar uzadığı gözlemleniyor. Öte yandan 73 metre yarıçapıyla parkın ortasında yer alan süs havuzunun da renginin koyulaşması ve içerisinde çöplerin olması çevredekilerin de dikkatini çekti.

Kaderine mi bırakıldı?

Antalya’nın simgelerinden olan Eski Atatürk Stadı’nın yerine, Işıklar Caddesi’nin üzerine yapılan ve Türkiye’nin ilk millet bahçesi olma özelliğini taşıyan parkın bu durumu ise akıllara ‘kaderine mi terkedildi ?’ sorunu getirdi .YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • cb
    3 hafta önce
    sevgili belediye nerde acaba...