Reklam

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası iddianamesi: Mal varlıkları gelirle orantısız

ANTALYA'da 'rüşvet almak ve vermek' suçundan tutuklanan Şoförler ve Otomobilciler Odası eski başkanı Mehmet Ali Alkan ve diğer sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, sanıkların yasal gelirleri ile orantısız mal varlığı hacmine sahip oldukları kaydedildi.

Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası iddianamesi: Mal varlıkları gelirle orantısız

ANTALYA'da 'rüşvet almak ve vermek' suçundan tutuklanan Şoförler ve Otomobilciler Odası eski başkanı Mehmet Ali Alkan ve diğer sanıklar hakkında hazırlanan iddianamede, sanıkların yasal gelirleri ile orantısız mal varlığı hacmine sahip oldukları kaydedildi.

 Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası iddianamesi: Mal varlıkları gelirle orantısız
03 Ekim 2019 - 16:11

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, 1 Temmuz Pazartesi günü sabah erken saatlerde 'rüşvet' ve 'yolsuzluk' iddiasıyla Antalya Şoförler ve Otomobilciler Odası'na yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda bazı bilgisayarlara, mali kayıtlara ve oda defterlerine el konuldu. Aralarında oda başkanı Mehmet Ali Alkan ile oda çalışanları, taksi durak başkanlarının da bulunduğu 20 kişi gözaltına alındı.

20 şüpheliden 12'si, Asayiş Şube Müdürlüğü'ndeki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Mehmet Ali Alkan, Hasan Uysal ve İsmail Demir 'rüşvet almak ve vermek' suçundan tutuklanırken, diğer 5 şüpheli adli kontrolle serbest bırakıldı.

RÜŞVET ÇARKI İDDİANAMEDE

Cumhuriyet savcısının şüpheliler hakkında hazırladığı iddianame, Antalya 7. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, rüşvet çarkına ilişkin detaylı bilgiler yer aldı. Şüpheliler G.A., A.Ç., Y.A., H.Y., E.T., S.Ç., V.A. ve M.Y.'ye ait ticari taksilerin Yenigün Taksi Durağı'na kayıtlarının yapıldığı ve usulüne aykırı çalıştırıldığı, buna karşılık araç sahiplerinden rüşvet alındığı, yine Mehmet Ali Alkan ve Şoförler Odası Sekreteri Ş.T.'nin, şüpheli A.A.'ya ait 2 ticari taksinin TerraCity durağına kaydının yapılmasına ilişkin rüşvet anlaşmasına varıldığı kaydedildi.

İSTEDİĞİ DURAĞA YERLEŞTİRDİ

Mehmet Ali Alkan'ın görevi dolayısıyla nüfuzunu kullanarak Antalya'da taksi plakalarını istediği duraklara yerleştirme yönünde UKOME'ye görüş bildirdiği ve araç sahiplerinden bunun karşılığında rüşvet aldığı, değeri düşük taksi plakalarının bu şekilde yüksek gelirli duraklara kaydedilerek, araç sahiplerinin bu durumdan rant sağladığı belirtildi.

'BİRÇOK TAKSİSİ VAR' İDDİASI

Mehmet Ali Alkan'ın Antalya'da birçok taksisinin bulunduğu, bu ticari taksilerin tescil kaydını gerçek sahibini gizlemek amacıyla çevresinden insanların üzerine yaptırdığı, taksilerin takibini, şoförü A.T. aracılığıyla yaptığı, A.T.'nin birçok araca vekalet ettiği ve araçlara ait gelirleri topladığı iddianamede yer aldı.

Soruşturma kapsamında bilgisine başvurulan Ö.A.'nın işlettiği Antalya Şoförler Odası Birliği Plaka Basım işinin sahibinin aslen Mehmet Ali Alkan olduğu, yine Alkan adına kayıtlı ticari plaka araçlarının takibini yapan A.T.'nin üzerinde birçok araç plakası vekaletinin bulunduğu, bu araçların birçoğunun aslen Mehmet Ali Alkan'a ait olduğunun tespit edildiği kaydedildi.

ORANTISIZ MAL VARLIĞI

Yapılan mal araştırmasında, şüphelilerin yasal gelirleri ile orantılı ve uyumlu olmayan bir mal varlığı hacmine sahip oldukları, dosyada mevcut tüm delillerin değerlendirilmesi neticesinde şüphelilerin üzerlerine atılı rüşvet almak ve vermek suçlarını işlediklerinin anlaşıldığı belirtildi.

'ÇALIŞ MURAT ÇALIŞ'

İddianamede, şüpheliler arasındaki birçok telefon görüşmesinin kayıtlarına da yer verildi. Mehmet Ali Alkan ile Murat Y. arasında geçtiği belirtilen görüşmenin tape kayıtları ise iddianameye şöyle yansıdı:

MEHMET ALİ: Efendim Murat

MURAT: Abi şimdi biz arabayı işten çıkaralım mı? Duraktan çalıştıralım mı?

MEHMET ALİ: Çalış Murat çalış, gelsin cezayı yazsınlar. Ben cezayı kendim ödeyecem Murat, sen çalış

MURAT: Olur mu abi cezayı sen ödeyeceksin yaa olur mu yaa

MEHMET ALİ: Sen tutarlarsa tutanak, ceza yazarlarsa ben cebimden ödeyecem. Sen çalışmana devam et.

MURAT: Yok yok yok o zaman biz arabayı arkasından çalışacaz, otoparktan çıkmacaz.

MEHMET ALİ: Çalış çalıştır çalıştır bişey yok.
 

İddianamede sıkça yer alan 'Yenigün Taksi Durağı', modern görünümüyle dikkati çekiyor. 2 dönüm arsa üzerine kurulu taksi durağında, müşteri temsilcisi, durak hizmet alanı, sosyal tesis, şoför dinlenme alanı ve yorgunluk atması için masaj koltuğu, mini hayvanat bahçesi, oto yıkama, engelli otoparkı ve yemekhane gibi alanlar bulunuyor.

Taksi durağı, aşçı, teknik ekip dahil 40 personelle hizmet veriyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum