Reklam
Reklam

Piyano Festivali'ne görkemli açılış

BU yıl 20’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Barbaros Büyükakkan ve Symphonic Project konseriyle başladı.

Piyano Festivali'ne görkemli açılış

BU yıl 20’ncisi düzenlenen Uluslararası Antalya Piyano Festivali, Barbaros Büyükakkan ve Symphonic Project konseriyle başladı.

Piyano Festivali'ne görkemli açılış
17 Kasım 2019 - 12:46 - Güncelleme: 17 Kasım 2019 - 12:55

30 Kasım’a kadar dünyaca ünlü, yerli ve yabancı birçok yıldızı Antalya’da buluşturacak olan 20. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, muhteşem bir gece ile açılış yaptı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen festival, bariton Barbaros Büyükakkan ve Şef Oğuzhan Kavruk yönetimindeki Symphonic Project konseri ile başladı.

5 DİLDE ŞARKI SÖYLEDİ
Barbaros Büyükakkan, güçlü sesi ve 5 dilde söylediği dünya müzikallerinden, caz standartlarından ve klasikleşmiş Türkçe şarkılardan oluşan geniş repertuvarı ile beğenildi.

Konser öncesi festivalin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Piyano Festivali’nin ülkemiz ve Antalya için bir yüz akı olduğunu vurguladığını belirterek, “Antalya’mızın tüm güzelliklerinin yanı sıra, kültür ve sanatta da öncü olması ve uluslararası alanda gücünü her geçen gün artırması bizim en büyük mutluluğumuz. Sanata değer veren, sanatçısına vefa gösteren, kendi kültür mirasına sahip çıkan ve onu en iyi şekilde geleceğe taşıyan daha güzel bir Antalya’yı hep birlikte inşa edeceğimize inanıyor ve 20. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nin güzelliklerle geçmesini temenni ediyorum" dedi.

Müzikseverlerin yoğun ilgi gösterdiği konserine Notre Dame de Paris müzikalinin efsane şarkılarından Belle ile başlayan Barbaros şarkıdan önce "Bana deselerdi ki; ‘Victor Hugo’nun Notre Dame’ın Kamburu romanı, Notre Dame de Paris müzikaline dönüşecek ve sen de bir gün onun en özel eserlerinden birini Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde söyleyeceksin’ asla inanmazdım. Ama şu anda bu sahnedeyim ve bu önemli festivalde olmanın bana ne kadar heyecan verdiğini tarif etmem çok zor. Heyecanımı paylaştığınız için teşekkür ederim" dedi.

USTALARA SAYGI DURUŞU
Hemen her eserden önce misafirlerle duygularını paylaşan sanatçı ‘Sevdim Bir Genç Kadını’ ve ‘Lüküs Hayat’ şarkılarını seslendirmeden önce, Sevdim Bir Genç Kadını şarkısının sahibi, tangoların unutulmaz sesi Şecaattin Tanyerli ve aynı sahneyi paylaştığı için kendisini çok şanslı hissettiğini söylediği efsane tiyatro sanatçısı Haldun Dormen ile anılarını anlattı ve şarkıları usta isimlere ithaf etti.

DAKİKALARCA AYAKTA ALKIŞLANDI
Konserini ‘Yiğidim Aslanım’ şarkısı ile sonlandıran Barbaros’a şarkı boyunca dinleyicilerden oluşan dev bir koro eşlik etti. Sanatçının "Kasım ayında hayatın durduğu bir dakika var ve söylerken bile tüylerim ürperiyor. Atatürk’ün yattığı yer kalbimizdir. Var olduğumuz sürece de orada kalacaktır" sözleri, misafirler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Yoğun istek üzerine 2 kere bis yapan sanatçı 'Memleketim' ve bir kez daha seslendirdiği 'Yiğidim Aslanım' ile konseri sonlandırdı.


Gecenin sonunda festivalin idari direktörü Cansel Çevikol Tuncer, Şef Oğuzhan Kavruk ve Barbaros Büyükakan’a teşekkür plaketi ve çiçek verdi.

 
 
HABER ANTALYA haberantalya.com
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum