Reklam

Rektör Özkan: Uzayda bile bizlere ihtiyaç olacak

HAVACILIK ve Uzay Tıbbı Kongresi'ne katılan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, öğrencilerine doktorluk mesleğinin önemini vurgularken, uzaydan da örnekleme yaptığını söyledi

Rektör Özkan: Uzayda bile bizlere ihtiyaç olacak

HAVACILIK ve Uzay Tıbbı Kongresi'ne katılan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof.Dr. Özlenen Özkan, öğrencilerine doktorluk mesleğinin önemini vurgularken, uzaydan da örnekleme yaptığını söyledi

Rektör Özkan: Uzayda bile bizlere ihtiyaç olacak
15 Ekim 2021 - 16:40 - Güncelleme: 15 Ekim 2021 - 16:54

Kongrede konuşan Rektör Özkan, "Mesleği öğrencilerimize anlatırken, 'İnsanlık uzaya da çıksa bize hep ihtiyaç olacağı' örneğini veririm" dedi. Rektör Özkan, havacılık tıbbının da ihtisas kolları arasında önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu tarafından Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve SunExpress Hava Yolları iş birliğinde düzenlenen 'Havacılık ve Uzay Tıbbı Kongresi'ne katıldı. Antalya Kundu'da bir otelde düzenlenen kongreye Rektör Özkan'ın yanı sıra Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, SunExpress Havayolu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, Havacılık ve Uzay Tıbbı Platformu Başkanı Prof. Dr. Fehmi Töre ve çok sayıda davetli katıldı

TIP BİLİMİNİN SINIRI YOK

Böyle bir kongrede bulunduğu için mutluluk duyduğunu söyleyen AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, "Tıp fakültemiz öğrencileriyle bir araya geldiğimde ısrarla üzerinde durduğum konuların ilki, hekimlik mesleğinin sınırlarının olmadığıdır. Dünyanın neresine gidilirse gidilsin, geçerli bir mesleğimiz olduğunu öğrencilerimize anlatırken, 'İnsanlık uzaya da çıksa bize hep ihtiyaç olacağı' örneğini veririm. Bugünkü kongre de bunun bir göstergesi. Benim uzmanlık alanım olan plastik cerrahi gibi, havacılık sektörünün gelişimi de savaş ortamında, özellikle de 2'nci Dünya Savaşı'nda oldu. Bu hızlı gelişimle ortaya çıkan sorunlar, hukuk, eğitim, ekonomi ve emniyet gibi başlıklarda çözümlerin bulunması gerekliliğini doğurdu. Havacılık tıbbı da bu ihtisas kolları arasında önemli bir yer tutuyor" dedi.

PANDEMİ HAVACILIK SEKTÖRÜNDE DE ÖNEMLİ BİR DÖNÜŞÜMÜN YOLUNU AÇACAK

Koronavirüs pandemisinin küreselleşme ve havacılık sektöründen bağımsız olarak ele alınmayacağını söyleyen Rektör Özkan, sözlerine şöyle devam etti:

"Küreselleşmeyle birlikte gelinen bugünkü süreçte ise yeni bir tehlike ile karşı karşıyayız. Artık dünyanın bir köşesinde başlayan bir salgın hastalık, turizm ve ticaret gibi ağlar üzerinden kısa sürede tüm insanlığı tehdit etme riski taşımaya başladı. Nitekim Orta Asya veya Çin'de başladığı düşünülen 1347 Veba salgınının Avrupa'ya ulaşması yıllar sürerken, koronavirüs ise Çin'in Wuhan kentinde tespit edildikten sonra haftalar içinde dünyaya yayıldı."

Bundan sonra da salgınların önemli bir risk olarak varlığını sürdüreceğinin altını çizen Rektör Özkan, "Bu nedenle bir taraftan ülkeler kendi sağlık sistemlerini bu olası salgınlara karşı hazırlarken, diğer taraftan salgınlarla mücadelede küresel bir çalışma için de kolları sıvamalı. Yaşadığımız pandeminin havacılık sektöründe de önemli bir dönüşümün yolunu açacağına inanıyorum. Nasıl ki 11 Eylül terör saldırıları sonrası yeni düzenlemelerle sivil havacılık güvenliği bir daha eski günlerine dönmeyecek şekilde yeniden tasarlandıysa, pandemi sonrası da benzer düzenlemelerin yapılması gereklidir" dedi.

Rektör Özkan, terör saldırılarında olduğu gibi salgın ile mücadalede de uçuş ekipleri eğitimlerin verilebileceğini, test ve aşı zorunluluğu şartlarının getirelebileceğini de vurguladı.

HAVACILIK SEKTÖRÜNE AKADEMİK DESTEK

Türkiye'de son yıllarda sivil havacılık sektöründe önemli gelişmeler yaşandığının altını çizen Rektör Özkan, "Havalimanlarımız Avrupa'nın en çok yolcu ağırlayan havalimanları arasında yer alıyor. Türk Hava Yolları 120'den fazla ülkede 250'nin üzerinde şehre sefer düzenliyor. Yazılım sürecinde üniversite olarak dahil olmaktan gurur duyduğumuz Milli Muharip Uçak gibi projelerle savunma sanayisinde dünyada önemli bir konuma gelmek için çalışıyoruz. Bunun dışında Türkiye'nin ilk Milli Uzay Programı ile önemli hedeflerle dolu bir yol haritası belirlendi. Bu çalışmalara biz de üniversiteler olarak gereken desteği vermeliyiz" diye konuştu.

2022 YILI İÇİN HAVACILIK SEKTÖRÜ UMUTLU

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Çalışkan, pandemi döneminde havacılık konusuna değinerek SunExpress'in pandemi döneminde yaklaşık 3 milyon turist taşındığını belirterek gelecek için umutlu konuştu. Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek ise sivil havacılık sektöründen ve pandemi sürecinin sivil havacılığa etkilerine değindi. Çağın eğitim modelinin, yeni sivil havacılığın merkezine oturan bir kavram olduğunu belirten Yüksek, yazılı materyal kitapçıkların dijital olarak dönüştürülmesi ile ilgili çalışmalar olduğunu ifade ederek doğru içerikler ile doğru bilginin doğru şekilde eğitim olarak verilmesi gerektiğini söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum