Reklam
Reklam
Reklam

Salı Sohbetleri-113: Ali Bahar, Antalya OSB Başkanı: OSB’yi birlikte yönetmeye devam edeceğiz

Salı Sohbetleri’nin 113. Konuğu olan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “Yeni dönem için sanayicimize verebileceğimiz sözlerin en başında dün olduğu gibi birlikte yönetmek var. Birlikte yönettik, birlikte yönetmeye devam edeceğiz” dedi.

Salı Sohbetleri-113: Ali Bahar, Antalya OSB Başkanı: OSB’yi birlikte yönetmeye devam edeceğiz

Salı Sohbetleri’nin 113. Konuğu olan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, “Yeni dönem için sanayicimize verebileceğimiz sözlerin en başında dün olduğu gibi birlikte yönetmek var. Birlikte yönettik, birlikte yönetmeye devam edeceğiz” dedi.

Salı Sohbetleri-113: Ali Bahar, Antalya OSB Başkanı: OSB’yi birlikte yönetmeye devam edeceğiz
06 Mart 2018 - 09:47

Salı Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu ikinci kez sanayicinin güven oyunu alarak Antalya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı seçilen Ali Bahar oldu. Bahar ile OSB’yi ve son yapılan genel kurul hakkında konuştuk.

ALIN VE AKIL TERİYLE

1 Haziran 2016 tarihinde gerçekleştirdiğimiz 3. Olağan Genel Kurulun üzerinden 638 gün geçti ve 1 Mart 2018’te yeniden başkan seçildiniz. Öncelikli olarak göreviniz sürecinde neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Sanayicinin teveccühü ile layık görüldüğümüz bu görevi, alın ve akıl teriyle tamamladığımız düşüncesindeyim. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu olarak 638 gün içerisinde toplam 72 yönetim kurulu toplantısı gerçekleştirdik. 1434 karara imza attık. Hiçbir şerh konmadan 269 müteşebbis heyet kararına imza atarak söz konusu faaliyetlerin gerçekleşmesine vesile olduk. 21 aylık dönemde sanayiciye ve şehrimize kaliteli- kesintisiz hizmet arzı gerçekleştirdik. Aldığımız her kararda, uyguladığımız her projede, sanayicinin ve bölgemizin çıkarlarını gözetmek ve daha fazla katma değer yaratmak öncelikli hedefimiz oldu. Göreve geldiğimiz ilk gün ne söylediysek her an şiar ile hareket ettik ve OSB’yi sanayicimizle birlikte yönettik.

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Tekrar seçildikten sonra sanayiciye verdiğiniz söz ne oldu?

Yeni dönem için sanayicimize verebileceğimiz sözlerin en başında dün olduğu gibi birlikte yönetmek var. Birlikte yönettik, birlikte yönetmeye devam edeceğiz sözüdür.

VALİ KARALOĞLU’NA TEŞEKKÜR

Başarınızda teşekkürü borç bildiğiniz kimdir?

Antalya Valimiz ve Müteşebbis Heyet Başkanımız Sayın

Münir Karaloğlu’dur. Sayın Valime özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Kendisi bölgemizin gelişmesi adına üzerine düşeni fazlası ile yaptı ve desteğini hiçbir zaman bizlerden esirgemedi. Sayın Valimin elinin ne denli güçlü olduğunu ve bunu ne denli şevkle kullanıldığının canlı şahidiyim. Bu itibarla birlikte yöneteceğiz prensibine uygun mottoyla müteşebbis heyetin devamını destekliyoruz.

SANAYİCİYLE BİRLİKTE, BAŞARMAYI BAŞARDIK

Antalya OSB’de seçim yarışının her kesim tarafından takip edilmesi ve kentin ilgi alanına girmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Antalya Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, uğruna mücadele verilen, seçim kampanyaları yürütülen, prestijli bir makam haline geldiyse, Antalya Organize Sanayi Bölgesi kabuğundan sıyrılarak bilinirliği, gücü ve marka değeri arttığını düşünüyorum. Bizler, başta sanayicimiz olmak üzere Antalya ile birlikte, başarmayı başardık. Bunun en önemli kanıtı da demokratik yarış ve sandıktır.   Ancak şu unutulmamalıdır ki her makamın bir sorumluluğu vardır. Koltuktan güç almak kolaydır, önemli olan koltuğa güç vermektir. Bunun içinde dertlenmeniz gerekir, sorumluluk hissetmeniz gerekir. Fedakârca gece gündüz çalışmanız gerekir. Görev sürecimiz boyunca ve öncesinde darbe girişimi, terör, uçak düşürülmesi, ambargo ve bir harekât yaşadık. Sanayicilerimiz büyük zorluklar rağmen ayakta kalmayı başardı ve ülkesi için çalışmaya devam etti. Yaşananlar bize sadece zaman kaybettirmiştir. Daha çok çalışacak, daha fazla üretecek ve yüksek teknolojili ürünler ile bu açığı kapatacağız. Mesela, uzay teknolojileri ve Ar-Ge, bugüne kadar devletlerarası bir yarış iken artık şirketler arası bir yarışa dönüşmüştür. Hal böyleyken bizlerinde üretimini, vizyonunu ve hayallerini gözden geçirip revize etmesi bir zarurettir.

ÖNCELİĞİMİZ TEKNOLOJİ GELİŞİM BÖLGESİ

Yeni döneminizde zaruriyet gördükleriniz nelerdir?

Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete’de yayımlanan Teknoloji Geliştirme Bölgesi projemiz, zarurettir. Teknoloji Geliştirme Bölgemiz ile sadece şirketlerimizde değil, Antalya’nın ve havzanın genelinde, radikal bir inovasyonun tetikleyicisi olmak istiyoruz.  Şehre, şehirden öte bir ülke imajı kazandıran ve bu konuda projeler üreten, katma değer yaratan bir organize sanayi bölgesi hayalimizi etap etap gerçekleştireceğiz.  Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Genç Organize Sanayi Derneği ortaklığında kuracağımız Teknoloji Geliştirme Bölgemizde teknoloji transfer ofisi, start-up’lar, bunları destekleyen kuluçka merkezleri, tasarım ofisleri, ticarileştirme ve eşleştirme merkezi, fon yönetim birimi ve endüstriyel laboratuvarlar olacak. Teknoloji Geliştirme Bölgemiz yeni nesil ve en gelişmişi olacak. Şirketlerin kendi içlerinde kurdukları Ar-Ge birimlerini destekleyecekr. Ve onlara çözüm ortağı olmak yoluyla, çok daha kısa zamanda fikrin ürüne dönüşmesini sağlayacak.  Bunun yanı sıra bizim TGB’mizin en önemli özelliği de pazarlama birimi olacaktır. Eserimiz tamamlandığında Bölgemizde bir Çinliyi, Japonu, Almanı görmek artık sıradan hale gelecek.  Bu elbette ki meşakkatli ve bir o kadar da zor süreçleri olan bir idealdir. Önünüze çıkan ya da çıkarılan engelleri aştıkça doğru yolda olduğunuzu hissettiren bir yarış olacaktır.

EĞİTİMLE 2 MİLYON 123 BİN 514 TL TASARRUF SAĞLADIK

Antalya OSB, her daim eğitime de destek verdi. Eğitimle çalışmalarınız devam edecek mi?

Organize Sanayi Bölgemizde başlattığımız eğitim seferberliğine sanayicilerden tam destek almak bana ve yönetimime daha fazla sorumluluk kattı. Öncelikli olarak OSB’de eğitime destek veren sanayicilerimizi tek tek kutlamak istiyorum. Aralık 2017’de gerçekleştirilen, Antalya OSB Eğitim Çarpan Maliyet Analizi çalışmasında 2015 yılında başlatılan eğitim hizmetleri kapsamında; 149 eğitim programının gerçekleştiği, bu eğitim programlarından 139 kuruluşun faydalandığı ve 5432 katılımcı sertifikası düzenlendiğini raporladık. Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen eğitim programları, Antalya OSB firmalarının hizmet içi eğitim girdilerinde 2 milyon 123 bin 514 TL tasarruf sağlayarak Antalya OSB’nin Türkiye’nin eğitim hizmetlerinde öncü ve örnek organize sanayi bölgesinin adını öne çıkardık. 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilen Antalya OSB İstihdam ve Stajyer Talepleri Anketi analizinde ülkemizde yoğun iş fesihlerinin gerçekleştiği dönemde bile bölge çalışan sayımızın, firmalarımızın yüzde 47’sinde artış gösterdiği, 2018 yılı için ise firmaların yüzde 57’sinde çalışan sayısında artış olacağı, yüzde 40’ında da hemen hemen aynı kalacağının ön görüldüğü beyan edildi. Dikkatinizi çekmek istiyorum, bu durum, Bölge içerisinde büyük bir sorun olarak görülen çalışan sirkülasyonunda azalma olduğu hususunda önemli veri teşkil ediyor. Yeni eğitim döneminde, eğitim sınıfları yerine artık öğrenim atölyeleri tanımı kullanılacak. Eğitilmek değil, öğrenmek olgusu üzerinde kurgulanan atölyelerimizin kapıları, bu yıl da tüm katılımcılarımıza açık kalacak. Bir de görevi devir almamız ile kurulan Dış Ticaret birimi son hızla satış avantajı sağlamaya devam ediyor. 2016 ve 2017 yıllarında gerçekleştirdiğimiz ‘Sektörel Ticaret Heyet Programları’ ile OSB ihracatının ve firmalarımızın tanınırlığının artmasına katkı sağladık. Ayrıca bu kapsamda yapılan seyahatler sadece maddi kazanımlar elde etmemize neden olmadı. Yan komşusunu tanımayan sanayicilerimiz seyahatler esnasında tanışıp dost oldular, birbirlerinin faaliyetlerinden haberdar olup yeni iş birlikteliklerinin temellerini attılar.

SEKTÖREL TİCARET HEYET PROGRAMI

Seyahatler demişken. Antalya OSB olarak gerçekleştirdiğiniz seyahatlerde sanayicinin kazanımı ne oldu?

B2B’li gerçekleşen 3 heyet programında yabancı firma yetkilileri ile 365 adet yüz yüze görüşme sağlandı. Türkiye’deki diğer organize sanayi bölgeleri tarafından örnek alınan ve ilk olan Sektörel Ticaret Heyet Programlarımızı, bir üst basamağa taşımak için yeni bir uygulamayı hayata geçirip yabancı alım heyetlerini bölgemizde misafir etmeye başladık. 2017 yılında Güney Kazakistan Yatırım Bakanlığı yetkililerinden oluşan 6 kişilik heyet Bölgemizde ağırlandı. 25 firmamız ile yüz yüze görüşme gerçekleştiren heyet fabrika ziyaretleri de yaptı.  Ocak 2018’de Hindistan’dan gelen 12 kişilik alım heyeti ise 47 Bölgemiz firması ile toplam 205 adet ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Heyet üyeleri ilgilendikleri ürünleri görmekle kalmadı, 11 fabrikamızda üretim süreçlerini yerinde inceleyip merak ettikleri tüm soruların cevaplarını alarak Bölgemizden ayrıldı. Yen dönemde de ticari ilişkilerin güçlenmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

KENDİMİZLE YARIŞ HALİNDEYİZ

Ekonomi denildiğinde sanayi ve üretim akla geliyor. Üretimde ise en önemli sorun maliyetler. Bu konuda sanayiciye ne gibi destekler verebiliyorsunuz?

Sanayicimizin maliyetlerini düşürmek için kendimizle yarış halindeyiz. ASAT ile yapılan uzun soluklu görüşmeler ve ısrarcı taleplerimiz neticesinde, sanayicilerimize uygulanan atıksu tarifesinde ve atıksu deşarj limitlerinde değişiklik yapılmasını sağladık. ASAT’ın uyguladığı birim fiyat tarifesinden sağlanan fayda ile atıksu birim fiyatlarında toplamda yüzde 35’e varan bir indirim sağlandı. Doğalgaz birim fiyatı BOTAŞ’tan aldığımız birim fiyat üzerinden, üzerine hiçbir ek maliyet yansıtılmadan sanayicilerimizin kullanımına sunduk. İhtiyacımız olan itfaiye uygunluk belgesi alımındaki zamanı kısaltmakla kalmadık, paramızın cebimizde kalmasına da vesile olduk. Bu zaman zarfında 137 adet yeterlilik belgesi vererek, 185 tatbikat gerçekleştirilmesini sağladık. 3 bin TL’ye alacağımız bu hizmetler bize bedelsiz sağlandı. Elektrik enerjisini en düşük maliyetle tedarik etmek için elektrik piyasasını sürekli takip ediyoruz. Uygun dönemlerde tedarikçi firmalardan teklif alıp, en uygun teklifi veren firmadan enerji tedarik ederek sanayicimize maksimum fayda sağlamayı amaçladık. 2016 ve 2017 yıllarında yaptığımız enerji tedarik anlaşmaları TEDAŞ Ulusal Tarife Elektrik Birim Fiyatlarıyla karşılaştırıldığında toplamda yüzde 23,5 oranında indirim sağladığımızı gördük. Unutmadan, bu arada içme ve kullanma suyunu katılımcılarına en ucuz kullandıran organize sanayi bölgelerinden biriyiz.

Yapımı devam eden akaryakıt istasyonunun faaliyete geçmesi ile sanayicilerimize önemli bir maliyet avantajı daha sağlamış olacağız. Jandarma karakolumuz askerimize devir ettik. Karakolumuzda 12 askerimiz görev yapıyor. Bu nedenle güvenlik personeli sayımızda 12 kişi eksiltilerek, tasarrufa gittik. Bu tasarruf kısa bir zamanda karakol binası için harcanan bütçeyi de amorti edecektir.  Bölge Müdürlüğü olarak İl Sağlık Müdürlüğü ile OSB’mizin sağlık hizmetlerini bir üst kademeye çıkaracak protokol imzaladık. Protokol ile OSB’de konuşlu 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu 7/24 esasına göre hizmet vermeye başlaması çok sevindirici gelişme olarak değerlendirildi. OSB’de çarşı ve dükkanların tadilat ve yeni bina yapım işlemleri 175 günde tamamladık. 13 olan dükkan sayımızı 28’e çıkararak OSB Çarşısı’nın işlevselliğini arttırdık. 25 öğrenci kapasiteli kreş ve gündüz bakımevimizin kapasitesi yapılan tadilat ve yeni bina ile 96’ya çıkarttık. Bugün itibariyle 50 çocuğumuzun eğitim gördüğü kreşimiz, Antalya’nın en iyi kreşleri arasında…

870 DÖNÜM BÜYÜDÜK

İlk göreve geldikten sonra An8talya OSB’nin sınırlarında büyüme söz konusu oldu mu?

Evet. Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nin 870 dönüm daha büyümesini sağlayacak 4 ve 5’inci tevsi alanlarının, rızai kamulaştırma ile sanayi parseline dönüştürülmesi işlemlerinde sona gelindiğini belirtmekten büyük bir mutluluk duyuyorum. Antalya Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı tarafından kamulaştırma işlemleri tamamlanan parsellerin tapuları hak sahipleri tarafından OSB’mize devir edilmeye başlandı. Şu ana kadar 5. tevsi alanında şahıslar ile toplamda 221 bin 424 metrekare alanlık 110 adet anlaşma tutanağı düzenlendi. Geriye kalan 209 bin 214 metrekarenin de alımları devam ediyor.

GENÇLER ÖNCELİĞİMİZ OLDU

Antalya OSB olarak gençlerin de önünü açtınız. Gençlerle ilgili hayata geçirdiğiniz projeden söz eder misiniz?

Bakın, bugünü konuşuyoruz ama bu gün bizim olabilir ama yarın gençlerin. İşte bu yüzden bu yolda gençlerin yanında olmalıyız. Onların fikirlerini, düşüncelerini ve beklentilerini kılavuz edinip, deneyimlerimizden aldığımız güç ile yarını birlikte inşa etmeliyiz.  Bu düşünceyle başlattığımız 2. Kuşak Lider Yöneticiler Projesi, Türkiye’ye örnek oldu. Proje kapsamında OSB’mizdeki tüm 2. ve 3. kuşak genç sanayicileri bir dernek çatısı altında topladık. Aralarında bir iletişim ağının kurulmasına vesile olduk. Hepsiyle gurur duyuyorum, özveriyle sürdürdükleri çalışmalar için teşekkür ediyorum. Geleceğin başkanları, yöneticileri o gençlerin içerisinden çıkacaktır, buna yürekten inanıyorum.

YENİ DÖNEM, YENİ PROJELER

Yeni döneminizde yeni projeler desek. Bize neler anlatırsınız?

TOKİ ile aramızdaki 2 milyon metrekarelik alanın bünyemize dahil edilmesi için çalışacağız. Burada çok farklı bir yapılanma ile organize sanayinin yanına işbirliği ile serbest bölgeyi de dahil etmek, yeni nesil bir birliktelik kurmak istiyoruz. Döşemealtı bölgesine katkıya devam edeceğiz. Belediyelerin, doğa dostu toplu konutlar için planlama yapmasını, böylece maliyetlerimizin düşmesini hedefliyoruz. Ulaşım konusunda, özellikle az kişi çalıştıran şirketler için metrobüs ya da raylı sisteme geçiş işin temel çözümü olacaktır. Bu konuda var olan girişimlerimizi artıracağız. Bu dönemde çok kısa zamanda organize sanayimiz antreposuna kavuşacaktır. Çok kısa zamanda ticari alanlar yaratacağız. Lojistik imkanlar ve depoların yapılanmasını gerçekleştireceğiz.  Girişimlerini başlattığımız meslek lisemizin bize devri konusunda ve sonrasındaki rehabilitasyonu için tüm projelerimiz hazır. Bütün bu hizmetleri yap-işlet-devret metodu ile yapmayı hedefliyoruz. Bir de bilim liseden başlar ilminden yola çıkarsak TGB’nin içinde henüz mevzuat izin vermediği bir fen lisesi rüyası görüyoruz.

ANKARA’DA DA ÇALIŞIYORUZ

Yeni projeleriniz sadece Antalya ve Antalya OSB ile mi sınırlı?

Tabiki değil. Bildiğiniz gibi Antalya, tarihinde ilk kez Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nda, OSBÜK’te bu dönemlerde temsil edildi. Temsil ettiğimiz makamın başkan vekilliği olması Antalya’nın değeridir.   Yakın tarihte yasalaşan Üretim Reform Paketi Kanunu, OSBÜK’ün öneminin ve sektöre sağladığı faydanın bir kanıtı. Sektörün ve sanayicilerin sorunlarına çözüm ya da kolaylıkların getirildiği, son dönemde çıkarılmış en doğru kanunlardan biri. Üretim Reform Paketi Kanunu, Antalya’da, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde hazırlandı ve sanayicilerimize geçmişte hiç olmadığı kadar büyük avantajlar sağladı.  Bunları da yeterli görmüyoruz ve sanayicimize fayda sağlayacak düzenlemelerin torba kanunlara dahil edilmesi için çalışmalarımıza Ankara’da da devam ediyoruz.

YENİ TECRÜBELER EDİNDİK

2. Döneminde başarılar dilerken, yeniden sanayiciden güvenoyu olarak seçilmenizin ardından duygu ve düşünceleriniz neler oldu desek, bize neler söylersiniz?

Daha çok çalışacağız öncelikli bunu söylemem gerek. Bundan sonra ikiye katlanarak hizmetleriniz devam edecek, Antalya OSB’de bir yarış yaptık. Aslında hep bir aradayız. Bizden olan ya da olmayan gibi bir yaklaşımımız yok. Hepimiz kardeşiz. Bu seçim yarışından bazı tecrübeler edindik. Bu tecrübe bizi daha da büyütecek. Antalya aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunu söylüyoruz. Ama bu sanayi şehri olmasının klasik sanayileşme değil, Antalya OSB’nin Antalya’nın bir bilim havzası olmasını arzu ediyoruz. Bunun için de elimizden geleni yapacağız.