Reklam
Reklam
Reklam

Salı Sohbetleri-114: Cihan Bulut, Antalyaspor Başkanı: Antalyaspor’un üzerine ipotek koydurmam

Moloz döküm işini Antalyaspor AŞ üzerinden yapacaklarını söyleyen Başkan Cihan Bulut, “Bütün hafriyat araçlarına takip sistemi koyduk. Belli bir firmaya da vermedik. Bir firma gelse bana 200 milyon lira verse de yine de vermem. Antalyaspor’un üzerinde kimsenin ipotek koymasına izin vermeyiz” dedi.

Salı Sohbetleri-114: Cihan Bulut, Antalyaspor Başkanı: Antalyaspor’un üzerine ipotek koydurmam

Moloz döküm işini Antalyaspor AŞ üzerinden yapacaklarını söyleyen Başkan Cihan Bulut, “Bütün hafriyat araçlarına takip sistemi koyduk. Belli bir firmaya da vermedik. Bir firma gelse bana 200 milyon lira verse de yine de vermem. Antalyaspor’un üzerinde kimsenin ipotek koymasına izin vermeyiz” dedi.

Salı Sohbetleri-114: Cihan Bulut, Antalyaspor Başkanı: Antalyaspor’un üzerine ipotek koydurmam
13 Mart 2018 - 09:34

Antalyaspor Başkanı Cihan Bulut, ilk yazılı röportajını Hürses Gazetesi’ne verdi. Salı Sohbetleri’nin 114. Hafta konuğu olan Başkan Cihan Bulut, kırmızı beyazlı kulübün mali yapısı, gelecek hedefleri ve projeleri hakkında konuştu.

Çok hummalı bir değişimlerden sonra Gültekin Gencer, Ali Şafak Öztürk dönemleri ve siz varsınız. Geriye baktığımızda çok hareketli ve sansasyonel süreçler yaşandı. Öncelikle olarak siz geldiğinizde bu süreçlerin unutulması adına ve tekrar Antalyaspor’dan uzaklaşılmaması adına ilk yaptığınız şey nedir? Gelir gelmez bunları yağmam gerekiyor dediğiniz şeyler neler?

Her zaman söylediğimiz bir şey var. Antalyaspor, Antalya’da yaşayan herkesin kulübü.  Çok değerli bir kulübümüz daha var Alanyaspor. Bugün ben varım, yarın başkası olacak. Burada ben olduğum sürece içinde yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikle, herkese Antalyaspor’un menfaatlerini koruyarak eşit mesafede davranırız.  Kim Antalyaspor’a haksızlık yapmaya çalışırsa ve kim uğraşmaya çalışıp gerek siyasi, gerekse şahsi çatışmalarını Antalyaspor üzerinde yapmaya çalışırsa başkan olduğum sürece o kişiye, kulübe zarara verdirmeme adına misli ile cevap veririm. Onun ötesinde herkese eşit, adaletli davranırım. Ve bize katkı koyabilecek herkese kapımız açık. Eski başkanların hepsini aradım. Maçlara davet ettim. Onların fikirleri bizim için çok önemli. Tecrübeleri çok önemli. Bu bir bayrak yarışı. Benim amacım bu bayrağı bir sonraki arkadaşıma biraz daha iyi ve hızlı teslim etmek. Hızlı derken yukarılarda teslim etmek istiyorum. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla iş bölümü yaptıktan sonra bana gelen her işin kimin bölümü ise mutlaka onunla konuşurum. Herkesle barışık yaşıyorum.

Bugüne kadar yapılan en büyük hata siyasetin Antalyaspor üzerinden yapılması. Bunu koruyabilecek misiniz?

Kesinlikle koruyacağım.

Özel ilişkilerinizi Antalyaspor’a yansıtmamak gibi bir düşünceniz mi var?

Benim zaten herkesle özel ilişkilerim çok farklı. Antalyaspor’un kapısından girerken, başkan olduğum gün siyasi kimliğimi kapının dışına çoktan bıraktım. Sadece Antalyaspor’a hizmet etmek için, tarihin tozlu sayfalarında yaptığım işlerin doğru olduğunu insanlar konuşarak teşekkür etsinler diye hareket ediyorum. Yoksa kimseyle hesaplaşmam yok.

Antalyaspor’un ortada olan borçlarını kamuoyu ile paylaşılan kadar biliyoruz. Yansıtılan rakamlarda ciddi rakamlar. Cihan Bulut bu başkanlığı kabul ediyorsa mutlaka bunun pazarlığını yapmıştır şeklinde bir düşünce var. Bu borç karşısında başkanlığı almak cesaret ister.

Gerçekten 2, 3 yıldır dünyanın birçok ülkesini gezerek aileme ve işime çok vakit ayırdım. Antalyaspor’un bu kadar sıkıntıda olduğunu bilmiyordum. İyi ki de ben gelmişim. Menderes Türel Başkanıma teşekkür ederim. Bana güvendiği için, bize güvendiği için. Ben yok, biz varız çünkü. İyi ki de ben gelmişim diyorum. Hayatım boyunca ben parayı, hep ham madde gördüm. İşletmeyi, gerekirse bir üretim merkezi gördüm. Futbolda bir üretim merkezi. Olmayan parayı yönetmeyi çok iyi beceririm. Para varsa herkes yapar. Şu anda kulübün bugün için bir para problemi yok.  Nasıl yok? Oda aklımın arkasındaydı benim. Onu da başardık. Nasıl başardık? Çok samimi söylüyorum Menderes Başkanımın olmadığı gün ben yokum. Neden yokum? Asla siyaset yok. Ama benim güvendiğim ekibim var.

Yani pazarlığınız Menderes Türel yoksa ben de yokum mu?

Hayır. Menderes Türel’e güvendim. Sonuna kadar da bana verilen emaneti iyi korumalıyım. Bunu iyi teslim etmeliyim. Gerçekten iyi ki ben gelmişim. İyi ki ekibimle beraber bu kulübü biz yönetiyoruz. Her şeyine bakıyoruz. Küçük olabilir ama depodaki satın almaya baktım. Fazla personele baktım. 3, 4 kişiyi işten çıkardım. Hiç kimsenin işsiz kalmasını istemem ama menfaatlerimiz var. Yaz sezonu geliyor, çok kolay iş bulunabilir Antalya’da. Küçülmeye gittik. Eto’o, Nasri’yi biliyorsunuz. Nasri’nin 200 bin Euro parasını ödedim. Futbolcuların maaşlarını ödedik. Primlerini ödüyoruz. Çalışan personelin maaşını ayın 3’ünde, 4’ünde ödüyorum. Bir şekilde kasa kolaylığı yaptım. Onu yaptım, bunu yaptım ama çok şükür şu anda bugün için bir para problemi yok. Ama yarın için borç geliyor mu? Geliyor. Ama ona göre de önlemimizi almaya çalışıyoruz. Biz giden futbolcuya para ödemeyelim ya da vergi borcu ödemeyelim diye bir finansman yönetimi yapmayacağız. Rıza Hoca’ya borcumuz var. 70 tane dosyamız var. Sezonda transfer engeli ile karşılaştık. Onu bile kapattık. Bir gün benim de dönemim sona erecek. Yapabildiğim kadarını yapacağım bana güvenildiği sürece. Ama bir gün benimde görevimin sonu gelecek. Ama o gün 70 dosya yerine 25 doysa bırakabiliyorsam, Antalyaspor’a helalinden hizmet vermiş herkse parasını verebiliyorsam, futbolcuların, personelin parasını ödeyebiliyorsam, sportif faaliyetleri iyi yapabiliyorsam, alt yapıya önem veriyorsam, futbol takımımız belli bir yerde seyredebiliyorsa ben mutluyum, şehir mutlu, herkes mutlu.

Antalyaspor için günde kaç saatinizi ayırıyorsunuz?

Yarım günüm, bazen bütün günüm Antalyaspor’a gidiyor. Transfer zamanlarında insanlar arayıp, sormak istiyor. Pazar günü 11’de çıktık kulübe, gece 11 buçuğa kadar sekiz dokuz gün üst üste kimleri transfer edebiliriz, kimler ayrılabilir çok mücadele ettik. Kimler geldi kimler gitti. Ne baskılar gördük.

Antalyaspor’da oluşan mali yönetim sıkıntısından dolayı mı 70 dosya bugüne kadar geldi?

Bu borçların çoğu futbolculara. Geçmiş yapılandırılmış SSK borçları da vardı. Sedat Bey’den gelen. Mart sonunda ciddi bir SSK ödememiz var. Onu bir daha yapılandıracağım. Faiz yükü olmaksızın borçları yapılandıracağım. Bir tane çekimizi yazdırmıyoruz. Çeki yazayım, vereyim gitsin, günü kurtarayım yok. Çünkü zaman çabuk gelip geçiyor.

SAHİLE ANTALYASPOR BAYRAĞI

Moloz döküm alanları doğru kullanılmadığı için Antalyaspor gelir anlamında sıkıntıda. Alanya örneğine bakarsak Konyaaltı Sahili’nin Antalyaspor’un alma gibi bir durumu yok mu? İhaleye girme gibi bir fikriniz olur mu?

Öyle bir şey olsa bile Antalyaspor’un küçük bir tesisi olması lazım. Bütün sahil bizim olamaz. Bir tane beach olabilir. Onun haricinde sizde gidip almalısınız, başkası da almalı. Biz Antalyaspor olarak güçlüyüz ama kimsenin rekabet gücünü de kesemeyiz. Herkesin bir ekmek parası, kapısı var.

Biz orada bir tane plajımız olursa,  fiyatları oturtarak, Antalyaspor’a çok emek vermiş kardeşlerimiz, futbolcularımız var. Onların da gelip gidebileceği yer olabilir diye düşünüyoruz.  Orada 29 plaj varsa bir tanesini biz kiralayabiliriz. Kim kaç para verirse bizde veririz.  Orada Antalyaspor’un bayrağı da dalgalanmalı.  Ayrıca o plaj ne Büyükşehir’in ne Antalyaspor’un. O plajda Trabzon’da yaşayan Ahmet amcamın da hakkı var. Benim sistemim eşit ve adaletlidir. Herkese eşit davranmamız lazım.

Sayın Türel genel kurulda var olan borçları 5, 6 yıl içinde öderiz dedi. Ama bunun açılımını yapmadı. Borçlar nasıl gidiyor ödeniyor mu?

Menderes Başkan tribünlerde yetişmiş, 19 yaşında basın sözcülüğü yapmış sıkı bir taraftar, sıkı bir Antalyasporlu. Bugün gerçekten Avrupa standartlarının üzerinde bir yer yapmış. O tesisi daha da yaşatmaya çalışıyoruz. Bir şey olduğu zaman hemen Büyükşehir Belediyesi’ni  arıyorum. Faydalı olacağı yerde elini hiçbir zaman Antalyaspor’dan çekmiyor. Onun için bir proje varsa mutlaka başkan da düşünüyordur. Ki zaten bir borcumuzu yapılandırırdık. Tıkır tıkır gidiyor. Bir kısmını öteleyeceğiz. Ama ödenmemiş borç bırakmayacağız. 205 milyon banka borç vardı. Artı faizi, artı satıcı borçları artı şeyler. Satıcı borçlarına bakıyorum, alışverişlerde 3 yerden teklif aldırıyorum. Satın almadaki arkadaşlar depodaki malı teslim alırken bile başında duracaklar. Disiplinli çalışmaya çalışıyoruz. Kendi şirketim nasılsa, burada daha da dikkatli davranmaya çalışıyoruz.

Temlikte son durum nedir?

Temlikte şu anda bir sıkıntı yok. Temliğimiz çözüldü.

Tedbirler kalktı mı yani?

Bir kısmı kalktı. Mevcut kasamızda, bankamızda olan paramızı aldık. Gecikmiş banka borcumuz hemen hemen hiç yok. Bir yerde var onu da bugün yarın kapatacağız. Daha önceden alınmış kredilerin taksitleri bu borçlar. Çekilen krediyi görmedik ama ilk taksitini ödemek bize nasip oldu.

TRANSFERİ HOCA YAPIYOR

Her gelen yeni başkan sansasyon yaratan bir transfer yaptı. Sizin de böyle bir düşünceniz var mı?

Şu anda 28 futbolcumuz var. Bunların hepsi gerçekten yıldız olacak çocuklar. Hepsini seviyoruz, hepsi bizim için önemli çocuklar. Kendini ispatlamış dünya yıldızları da var. Gönül ister ki daha farklı şeyler de olsun ama her şey ortada. Hocanın fikir çok önemli. Nereye oyuncu lazımsa hoca diyor ki şu şuraya lazım. Futbol sorumlusu arkadaşlarımız Şefik Bey’le konuşuyor. 3, 5 kişinin arasında belirli kriterler, konuşuluyor, parası konuşuluyor. Bizim özel odamızda 3, 5 kişiden fazla olmuyoruz. Gizli saklı bir şeyimiz yok. Biriyle ilgilendiğimiz ortaya çıkarsa, fiyatı şişmesin diye hassas davranıyoruz.   Antalyaspor’un çıkarına yani. Başka menajerler devreye girmesin diye.

Antalyaspor ile turizm nasıl ortak paydada birleştirilir? Bir projeniz var mı bununla ilgili?

Bizim şu anda reklam gelirlerimiz hemen hemen sıfır. Gerçekten Öztürk ailesine teşekkür ederim. Onlar kendi ceplerinden para koymuşlar. Onun haricinde benden önceki yönetim,  dijital reklamlar dahil Sezgi Ajans’tan paraları almış. Reklam gelirimizi biz yeniden canlandırmaya çalışıyoruz. İnşallah turizm bu sene çok güzel olur. Para ile ilgili kimseyi zorlamam. Turizmci arkadaşlarımın hepsi de Antalyaspor’u desteklediğine eminim. Onlarda para kazanıyorlar, Antalya’da ticaret yapıyorlar ve Antalyaspor hepimizin ortak paydası. Ellerinden geleni yapacaklarını biliyorum. Biz bu anlamda şunu yaptık: geçmiş dönemdeki sıkıntılı firmalarla ben arayı düzeltmeye çalıştım. Kapalı reklam alanlarımız vardı. Onların hepsini tek tek aradım. Neden kapalı diye sordum. Biriyle kavga etmiş, problem olmuş, anlaşamamış kapatmışlar. Ben bugün satabiliyor muyum? Satamıyorum. Müşteri var mı? Yok. O zaman reklama açalım. Antalyaspor’un kimse ile küsme lüksü yok. Herkesle barışık yaşamalı. Hepimizin kulübü burası. Onun için oturacağız, konuşacağız. Sayın Valimizi de bizim çok sıkı bir taraftarımız. Ben ona da teşekkür ediyorum. Her zaman bütün katkıyı ortaya koyuyor.

Turizmcilerden destek görüyor musunuz?

Ben iş adamıyım. Turizm camiasındaki herkesin elini taşın altına sokacağına eminim. Fakat herkes yaralı. Kötü sezonlar geçirdik, vardı ama vermiyorlar. Kimseye bu anlamda baskı yapmam da doğru değildir. Bütün belediye başkanları Antalyaspor için elini taşın altına koymaya başladı.  Bir taraftan biz buraya gelen yabancı misafirlerimizi maçlarımıza davet etmek istiyoruz. Onunla ilgili birkaç arkadaşımız çalışma yapacak.

ANTALYASPOR’UN ÜZERİNE İPOTEK KOYDURMAM

Mıcır işini ne yapacaksınız?

Mıcır işini Antalyaspor AŞ üzerinden yapmaya başladık. Fiyatlar meclis kararı ile zaten belirlendi. Bütün hafriyat araçlarına takip sistemi koyduk. Belli bir firmaya da vermedik. Bir firma gelse bana 200 milyon lira verse de yine de vermem. Antalyaspor’un üzerinde kimsenin ipotek koymasına izin vermeyiz. 

TEK BAŞIMA İMZA YETKİM YOK

Reklam işi var. Reklam işiyle kim ilgili? Haldun Kilit, Erhan Erdem. Bana gelip şurada bir reklam yapmak istiyorum dediklerinde uygundur kardeşim diyorum. Futbolla ilgili menajerlerle ben konuşmam. Tek başıma imza yetkimi hiçbir yerde kullanmayacağım. Ancak Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, bakanlarımız ve Sayın Valimiz ile birlikte kamuoyu önünde imza töreni varsa orada imzalayacağım. Onun haricinde nakit para akışında kullanmayacağım.

GÜÇLÜ LOBİ LAZIM

Antalyaspor’un güçlü bir lobisi yok değil mi?

Antalyaspor’un güçlü bir lobisi yok. Onun için beraber ne yapabiliriz? Sizlerde birer proje getirin, birlikte yapalım. Biz diyoruz ki cumartesi günü saat 13:30’da stadı dolduramayız. Ancak maçlarımız cumartesi günü mesai saatlerine veriliyor. Bayanların da maçlara gelmesini istiyoruz aileleriyle. Örneğin her maça benim eşim geliyor. Ama cumartesi günü de herkesin işi var. Onun için güçlü bir lobiye ihtiyacımız var.

Alanyaspor, Antalyaspor için bir engel mi?

Yok. Hayır. O bizim kardeş takımımız.

BENİM İÇİN HER BİR TARAFTAR ETO’O’DAN DAHA DEĞERLİDİR

Eto’o transferine gelecek olursak

Eto’o yüzde yüz gitme kararı almıştı. Ben de gitme kardeşim dedim. Ben söz verdim dedi. Hesabına 750 bin Euro yatırılmış. Benim olmadığım dönemde, şu çok önemlidir: Eto’o Antalya’ya gelip de hocaya saygı göstermiyorsa, antrenmanlara girmiyorsa kimse kusura bakmayacak. Böyle bir Eto’o’yu sizlere asla değişmem.  Ben şu kulübü şahsi dostluklarım, arkadaşlıklarım için kullandırmam. Eğer kullandırırsam bir gün bu millet benim arkamdan küfreder. Kul hakkı yemem ben. Sizlerin hakkınız var burada. Tekrar söylüyorum ben bu kulübü emanet aldım. Yarın bir gün bunu teslim edeceğim. 205 milyon borçla değil, 50 milyon borçla. 70 dosya ile değil 50 dosya ile. Yoksa kulübe haciz gelir, futbolcu transferi yapamazsınız.

Nasıl kenetlenmemiz lazım? Nasıl mesajlar vermemiz gerekiyor? Bundan sonraki haftalar Antalyaspor için çok önemli. Bizlerden beklentiniz neler?

Antalyaspor için her hafta çok önemli. Ben Antalyaspor’u seviyorum ve yaptığım işi severek yapıyorum. Bugün bu borcun olduğunu yine bilsem bu camiaya faydalı olmak adına yine koşarak gelirdim. Yönetimdeki arkadaşlarımın hepsine teker teker teşekkür ediyorum. Her biri en az benim gibi koşuyor. Bana 3 tane profesörün ne işi var dediler. Ömer Hoca cebinden çıkarıp kasa faydası para verdi. Bizler cebimizdeki paraları verdik. İnanın ki başarılar tesadüf değildir. Mücadele etmezseniz olmaz.  Sizler beni de eleştirin. Ben yanlış yapıyorsam arayın söyleyin. Bilerek yanlış yapıyorsam yazın. İstediğiniz gibi yazın. Neden yazın? Kulübün menfaati için yazın.  Antalyaspor’un mali sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Bugün için para sorunumuz yok. Gelecek için para endişemiz yok. Bu endişemizin olmaması kendimize ve takımımıza olan güvenimizden kaynaklanıyor.

Siyasi anlamda lir teklif alırsanız, bunu değerlendirir misiniz?

Ben siyasete ara verdim. Ben siyaset düşünmüyorum. Siyaset ne için yapılır? Kalıcı hizmet yapmak için yapılır. Benim belediye başkanlığı adaylığımdaki projeleri biliyorsunuz. Evlisinizdir, gece çalışmak zorundasınızdır. Çocuğunuzu bırakmak için nöbetçi kreş yapalım dedim. Bana teklif gelirse önce eşimle, ailemle konuşurum. Şirketteki arkadaşlarımla konuşurum. Siyasette bir hizmettir. Halka hizmettir. Ancak, ben şu anda da halka hizmet ediyorum zaten.

İŞ ADAMLARINA ÇAĞRI

Amatör branşlar nasıl gidiyor?

Basketbolda çok iyiyiz. Çok güzel bir takımımız var. Bir üst lige çıkmak istiyoruz. Taraftarımıza çok teşekkür ediyoruz. Maçlarımızı en az 2 bin kişiyle oynuyoruz. İş adamlarımıza buradan çağrı yapayım. Basketbol ve hentbol göğüs reklamlarımız boş. Hep beraber bu takıma sahip çıkalım. Yüzmede miniklerimiz çok iyi. Birçok branşta çok iyiyiz. Her birimde direkt başarıya odaklanamayız , çünkü böyle bir bütçemiz yok. Bunları yaparken de ailelere de teşekkür ediyorum. Alt yapı çok önemli. Türk sporuna katkı koyacak genç sporcular yetiştirmemiz lazım.