Reklam

Salı Sohbetleri:121 - CHP Kepez İlçe Başkanı - Servet Yıldız

Önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimler ile ilgili çok ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, “Kepez'i almaya en yakın dönemindeyiz. İlçede herkesin görüşünü önemsiyoruz” diye konuştu.

Salı Sohbetleri:121 - CHP Kepez İlçe Başkanı - Servet Yıldız

Önümüzdeki yıl yapılacak olan yerel seçimler ile ilgili çok ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını belirten CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, “Kepez'i almaya en yakın dönemindeyiz. İlçede herkesin görüşünü önemsiyoruz” diye konuştu.

Salı Sohbetleri:121 - CHP Kepez İlçe Başkanı - Servet Yıldız
01 Mayıs 2018 - 09:56 - Güncelleme: 01 Mayıs 2018 - 10:23

Salı Sohbetlerinin bu haftaki konuğu CHP Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız oldu. Servet Yıldız ile ilçe örgütünün çalışmalarını ve projelerini konuştuk.

Öncelikle, Kepez'in başlıca sorunlarından bahseder misiniz?

Kepez'in başlıca sorunu yönetim boşluğu, ilk sorun bu. Yani Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün samimi olmaması. Kepez'de yaşayan vatandaşların tapu sorununu çözeceğiz diye geldiler, daha sonra vatandaşları kentsel dönüşüm adı altında ada bazında toplantılar yapmaya çağırdılar. 19 mahallede kentsel dönüşüm yapacağız dediler. Kazım Karabekir, Esentepe, Çankaya mahallelerinde referandum yaptılar; çıkan onsuca göre hareket edeceğiz dediler.

Ama örneğin Kazım Karabekir Mahallesi'nde biz kentsel dönüşüm istemiyoruz sonucu çıkmasına karşın, tekrar orayı da kentsel dönüşüme soktular. Kepez'in birinci sorunu tapu sorunu ve mülkiyet sorunudur. Ve halen çözülebilmiş değil. Geçmişte şöyle deniyordu; genel hükümet kimdeyse yerel hükümette onda olursa sorunlar daha rahat çözülür. Şuan genel hükümet onlarda, yerel hükümette onlarda, Cumhurbaşkanlığı da onlarda ama hala bu sorun çözülemedi. Bunun acilen çözüme ulaşması gerekiyor.

Kaç mahallede mülkiyet sorunu çözülemedi?

Tapu verdikleri yerler var tabi ki. Mesela Ahatlı ve Kültür mahallerinde bir kısım sorun çözüldü. Şehirleşme de oralarda oldu.

TÜTÜNCÜ’YE DESTEK DE OLDUK

Hakan Tütüncü ile ilgili olumsuz fikirlerinizi Kepez halkına benimsetebilecek misiniz?

Biz daha çok insana dokunan projeler anlatarak, daha samimi ortamlar oluşturarak ve Kepez'de yapacağımız çalışmalarla olası belediye başkanlığımızda veya başkan adaylığımızda geniş katılımlı mahallelerdeki kanaat önderleri ile o mahallenin sorunlarını tartışarak o mahalledeki problemlere ortak çözüm bulacağız.

Ayrıca biz Hakan Tütüncü'nün çalışmadığını söylemiyoruz. Mesela yapmış olduğu iki güzel projeye de desteğimizi verdik. Mesela; kongre merkezleri yapıldı, biz bunlara hep destek verdik. Vatandaşa dokunacak tüm projelerde CHP Meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte ben de dahil ilçe örgütümüz de hep destek olduk.

Yapılacak olan bu kentsel dönüşümlerin ada bazında mı yapılması, yoksa Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin planlara işleyerek yapılması mı Kepez için daha faydalı olur?

Biz ada bazında yapılan dönüşümlere karşıyız ada bazı Kepez'e kökten giremez demiyoruz, sadece dediğimiz şu; ada bazı bir mahallede yapılırsa, o mahallenin halkıyla konuşup yapılabilinecek bir proje olması gerekir. Biz buna karşı değiliz, ama elle tutulur bir proje olması lazım. Fatih Mahallesi'nde yapılıyor, orada tapusunu alan vatandaşı da ada bazında kentsel dönüşüme sokuyorsun. Daha sonra bunu nereden alacağını bilmiyor. Kepezaltı Santralde şöyle bir durum oldu: Vatandaşa dediler ki giriş dairesini ve en üst kat dairesini kura çekerek belirleyeceğiz. Şimdi orada 480 civarında giriş daire çeken vatandaşımız var. Binalar 7 kat olacaktı şimdi 11 kat oldu. 3-4 defa plan değişikliği yapıldı.

BAŞKA ŞANS YOK

Şu an Kepez'de bu kentsel dönüşümden dolayı mağdurlar var mı? Muvafakat vermeden nasıl yapılabiliyor?

Evet var tabi ki. Muvafakatnamede şu daire senindir denmiyor ki, ben sana güzel daireler vereceğim diyor. Ak Parti bu duruma ‘para’ bazında bakıyor. Diyor ki,  kişinin oturduğu ev 50 bin TL'dir, yarın alacağı ev 500 bin TL'dir diye abartıyor. Kurayı çekerken de girişten çektiriyorsun. Vatandaşa demelisin ki; senin 300 metre yerin var, sana bir giriş dairesi düşüyor. Vatandaş da giriş dairesi alacağını bilmeli. Muvafakatnameyi ayarlıyorsun sonra da vatandaşa kura çektik diyorsun. Kura çekerken de vatandaşa sen şuradan çek deniliyor, orada da hepsi giriş dairesi zaten o kavanozdan başka bir şey çıkma şansı yok.

KEPEZ’İ ALACAĞIZ

Kepez'de 16 Nisan referandumunda ciddi anlamda 'hayır' oyu çıktı. Fakat yerel seçimlerde Kepez'de genel bir başarı elde edilemiyor, bunun nedeni sizce nedir?

Bunun nedeni, CHP Kepez'de kendi içindeki problemleri aşamamasıdır. Ancak bu dönem, Kepez'i almaya en yakın dönemindeyiz. Referanduma da gelince; referandumdaki çalışma sistemimizin aynısını çalışıyoruz. Bizim için öteki yoktur. Her vatandaşımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Bunun içinde Saadet Partisi, İyi Parti ve diğer partiler de anayasal çerçeveler içerisinde durulan her parti bizim için görüşü ve duruşu önemli partilerdir. Herkesin görüşünü önemsiyoruz.

KEPEZ SEÇMENİ TEPKİLİ

Önümüzdeki bir seçim var, çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Biz yerel seçime dönük çalışıyoruz. 9 Aralık'ta ilçe başkanı olduktan sonra hemen sahaya indik, bu çalışmalarda da şunu görüyorduk; AKP'ye karşı bizimle beraber olacak bir seçmen profili vardı. Yani diyor ki vatandaş; biz Hakan Tütüncü'nün karşısındaki adaya oy vereceğiz. Şu anda bir baskın seçim oluştu, şuan ki çalışmalarımızda tabandan aldığımız verilere göre, gittiğimiz çalışmalarda da ittifakın, 'hayır cephesindeki' oluşumun bozulmaması yönünde tepkiler alıyoruz. Yani biz kurumsal olarak da, ilçe başkanı olarak da, diğer partilerin bir resmi açıklaması olmadığı için gidip görüşmüyoruz ama tabandaki seçmen; ben İyi Parti'liyim ama bu dönem böyle olması gerekiyor, hep beraber olmalıyız ve referandum dönemindeki 'hayır cephesinin' devam etmesi gerekiyor diye vatandaş bize söylüyor.

SEÇİM KARARI SÜRPRİZ OLMADI

Kepez İlçe'de genel seçime hazırlık var mıydı? Yoksa açıklanan tarihten itibaren mi çalışmalara başladınız?

Çalışmalarımız devam ediyordu zaten. Şimdi bize bu seçim sürpriz olmadı, biz bu seçimi zaten Kasım ayında bekliyorduk. Kasım ayında bir seçim olacak diye tahmin ediyorduk. Ama bizim düşündüğümüzden biraz daha erkene alınmış oldu, yani baskın seçim oldu. Açıkçası biz zaten seçime hazırdık o yüzden sürpriz olmadı. Eğer, Haziran seçiminde olası bir iktidar değişikliği olmazsa, Kasım ayında bir seçim daha bekliyor ülkeyi.

ÖRGÜTÜN BENİMSEDİĞİ BİR ADAY OLMALIDIR

Sandıklara sahip çıkma konusunda ne yapacaksınız?

Biz gelir gelmez Kepez'i 12 bölgeye ayırdık. Bölge başkanı ve mahalle başkanı diye. Kim hangi sandıkta bildiriyoruz. Ama şöyle bir eksiklik var, CHP örgütü kırılgan bir örgüttür. Benimsedikleri aday, aday olmaz ise bizim arkadaşlarımızda ister istemez kırgınlıkları oluyor. Geçmiş dönemdeki belediye başkanı adayımızı benimsemedi örgüt. Akabinde ki seçimde ise ikinci parti olduk. CHP'nin ilçe örgütleri maaş alan bir örgüt değil, delegeler de maaş alan delegeler değil, kendi imkanlarıyla siyaset yapmaya çalışan bir örgüt. Bu örgütü, sen yok sayarak ben bir kurtarıcı arıyorum der, sağdan da oy alsın diye Kepez'e belediye başkanı belirlersen sıkıntı buradan kaynaklı olur. bu yüzden aday, örgütün benimsediği bir aday olmalıdır. Benimserse bizim örgütümüz çalışır, koşar. CHP'de örgütsel anlamda böyle bir eksiklik yok. Sadece CHP'de eğer aday benimsenmez ise sıkıntı başlıyor. Sen de getirip de kurtarıcı aramaya çalışırsan,  hatta AKP'nin kurucusunu bile getirirsen bizim seçmenimiz rahatsız olur.

KEPEZ BELEDİYESİ’Nİ ALACAĞIZ

Siyasetin amacı da sizin gibi düşünmeyenleri ikna etmek değil midir?

Kesinlikle. Ben 25 yıldır halkın içinde olan ve görüşebilen bir insanım, halka dokununca yüzde seksen insanların fikirleri değişebiliyor. Fanatikler var mı, var. Olabilir de, vatandaşın bir çizgisi vardır ve dışarıya oy vermez. Bizim gördüğümüz şuana kadar ki çalışmalarımızda CHP'nin Kepez Belediyesi'ni almakla ilgili hiçbir sıkıntısının olmadığına inanıyorum.

Anket çalışması yapıyor musunuz ve Kepez'de oy hedefiniz kaç?

Şuanda yapmıyoruz, genel seçimde oy miktarımız 78 bin idi. Rakam olarak bir hedef koymuyoruz ama Kepez Belediyesi'ni alacağız. Balkon konuşmasında sizleri yanımızda görmek isteriz.

Kayıp seçmenlerle ilgili bir çalışma başlatılmıştı, son durum nedir?

Çalışmalara başladık, şuana kadar bize gelen ufak tefek şeyler var. Bunun üzerinde de yetkili arkadaşlarımız çalışıyor.

Antalya'da en zor ilçelerden birinin başkanısınız, Kepez'de sürekli bir göç durumu var. Bu durumun takibini nasıl sağlayabiliyorsunuz?

Kepez'de başarılı olmak zordur,  ama imkansız değildir. Biz bu süreçte Varsak ağırlıklı çalışmak istiyoruz. Dışarıda göç gelen seçmenlerimizin bize bakış açısı hemen hemen bizden yana tavırda. Bizim Varsak'ın yerli halkından aldığımız 6 binlik oyu 15 binlere çıkarmalıyız.

BÜTÜNLÜK SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ

CHP kendi içinde hep kavgalıdır, fakat bunu Kepez'de daha çok görüyoruz. Birliği ve barışı nasıl sağlayacaksınız?

CHP'nin geçmiş dönem milletvekilliği yapmış ve Kepez'de belediye başkan adaylığı yapmış arkadaşlarla ben bir toplantı yaptım. Belde başkanları ve ilçe başkanları toplantısıydı. Gelin ortak bir siyaset üretelim, ortak bir söylem belirleyelim ve uygulayalım diye siyasi bir ortaklık önerdim. Partimiz adına bizim önümüzdeki süreçte adayımız kimin olmasından ziyade, kiminle kazanırımı paylaştık. Çünkü seçimi kazanmak istiyoruz. CHP olarak bu süreçte bütünlük sağlamak zorundayız. Bunu sağlamayan arkadaşlarımıza biz danışma kurullarında her yerde söyleriz: ''Sana da geldik destek istedik, bir fikrin varsa gelip masada söyleyeceksin daha sonra masaya gelmeyeceksin, isim söylemeyeceksin ama sonra söylenen isme karşı geleceksin''  Bu CHP’ye yakışmaz. CHP'nin içine sindirebileceği bir durum değildir. Biz böyle arkadaşlarla yollarımızı ayırırız. Ben, ''aday belli değil gel kardeşim beraber siyaset yapalım, sandıkta duralım, gel kardeşim projede ol, mahalle çalışmasında ol derken'' ve bütün bu çalışmalara seni davet etmişken sen de bana gelip de ismi belirlerken katkı koymuyorsan daha sonra da isim belli olduktan sonra ayrı baş çekiyorsan ben bundan iyi niyet görmem. Benim arkadaşlarım şuanda Kepez'deki seçmenlerimiz ya da bizim 7300 kayıtlı üyemiz var, bu arkadaşlarımızın hiçbirinde artniyet olduğuna ben inanmıyorum.

MİLLETVEKİLLERİMİZ TEPEDEN GELMEDİ

CHP Antalya milletvekillerinden istediğiniz desteği alabiliyor musunuz?  Kısaca Kepez ilçesinde yaşayan CHP’liler,  Milletvekillerinden memnun mu?

Şuan mevcut milletvekilleri bizim ön seçimle belirlendi. Zaten Kepez'de Nefi Bey birinci çıktı, Devrim Bey ikinci çıktı ve eski genel başkanımız sayın Deniz Baykal çıktı. Milletvekillerimize herkes ulaşabilir ve ulaştıkları da ortada. Bizim milletvekillerimiz ön seçimle geldi. Bizim milletvekillerimiz tepeden gelmiş değiller.

Milletvekili aday adaylığı başvurusu konusunda size danışanlar oldu mu?

Çok fazla başvuran oldu, bizim de değerlendirme yapmamız gerekir. Aday listeleri tam olarak çıktığı zaman il başkanımızla görüştük bir değerlendirme yapılacak. Partimiz için en sağlam milletvekili listesi yapılmasından yanayım. Her arkadaşımız birbirinden değerlidir, dışarıda kalanlar üzülmemelidir, çok zor bir dönemdeyiz ve başarmak zorundayız.

Hakan Tütüncü ve Menderes Türel, Kepez için Antalya’nın arka bahçesi olmaktan çıktı yorumu yapıyor. Bu sizce de doğru mu?

Hayır, öyle değil. Benim merak ettiğim Hakan Tütüncü iki tane kongre yaptı da Menderes Türel ne yaptı Kepez'de merak ediyorum. Çallı kavşağına ‘Berlin Duvarı’ gibi bir duvar yaptı ve şehri ikiye böldü. Bunun dışında yaptığı ne var ki? Eski sokaklar üzerine yeni binalar yapmak kentsel dönüşüm müdür? Eğer böyle algılıyorsak, kentsel donatı noktalarını hiçe sayarsak büyükşehir entegrasyonunu hiçe sayarsak kentsel dönüşüm olabilir mi? bu mümkün müdür?

YORUMLAR

  • 0 Yorum