Reklam
Reklam

SALI SOHBETLERİ-2-: MENDERES TÜREL ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

‘Salı Sohbetleri’nin konuğu olan Başkan Türel, “Belediye başkanlarına her zaman elimizi uzatıyoruz. Ama sıkılı yumrukla gelene de yapacak bir şey yok. O tavrı sergileyen bazı belediye başkanlarımız inşallah düzelirler” dedi

SALI SOHBETLERİ-2-: MENDERES TÜREL ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

‘Salı Sohbetleri’nin konuğu olan Başkan Türel, “Belediye başkanlarına her zaman elimizi uzatıyoruz. Ama sıkılı yumrukla gelene de yapacak bir şey yok. O tavrı sergileyen bazı belediye başkanlarımız inşallah düzelirler” dedi

SALI SOHBETLERİ-2-: MENDERES TÜREL ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI
05 Ocak 2016 - 11:51

 

İÇTENLİKLE ANLATTI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Salı Sohbetleri’nin 2. Hafta konuğu oldu. Sorulara içtenlikle yanıt veren Türel, hayallerini ve projelerini içtenlikle anlattı. İşte Türel’in anlattıkları:

 

BORÇLAR ÖDENDİ

Lara Beach’te bir düzenlemeye girdiniz. Konyaaltı Beach Park ve bir de Topçam tahsis talebiyle ilgili son durumlar nedir? Sezonda bizleri neler karşılayacak?

Topçam ve Konyaaltı’yla ilgili tahsis taleplerimizi yaptık. Zannediyorum bugünlerde eli kulağındadır. Henüz tahsislerimiz Milli Emlak tarafından onaylanmadı. Bildiğiniz gibi Konyaaltı Mimarlar Odası’yla ortaklaşa düzenlediğimiz bir yarışma projesi neticisende elde edilmiş proje. Bunu tabiki proje olarakta Milli Emlak’a sunduk. Onlar da şimdi projeyi inceleyip, bedel tespiti yaparak, tahsisi yapacaklar. Lara’da da yine aynı şekilde. Lara’da zaten geçmişten mevcut bir proje var. Ufak tefek revizyona tabi tutarak,yeniden tahsis talebinde bulunduk. Göreve geldiğimizde ciddi borç yüküyle karşılaştık. Yani belediye yükümlülüklerini yerine getirmediği için aşağı yukarı 10 milyonun üzerinde hem Konyaaltı’nda, hem Lara’da belediyenin Milli Emlak’a bir ödeme yükümlülüğü vardı. Ancak uzlaşma talebimizle beraber Bakanımız Mehmet Şimşek sağolsun, onayıyla 10 milyonun üzerindeki ödeme yükümlülüğünü 1 milyon civarı bir bedele çektik. Onları da tabi ödedik.

ISKALAMAK İSTEMİYORUZ

Bir önceki döneminizde Antalya’nın sadece neredeyse tek yeriydi beachpark. Çok şaşaalı bir dönemdi. Ve 2. döneminize geldiğinizde yok olan bir beachpark vardı aslında. Bunun sizi çok üzdüğünü biliyoruz. O yüzden çok hızlı hareket ettiniz. Yeni projede sahili nasıl görmek istiyorsunuz?

Konyaaltı dediğim gibi bir yarışma projesi zaten. Gerçekten Konyaaltı, bana göre bugün dünyanın en güzel sahili. Brezilya’da adına şarkılar yazılmış Copacabana 4 kilometredir. Bizim Konyaaltı sahilimiz 6.2 kilometredir. Ve bana göre Copacabana’da deniz kenarında yürüyüş yapamazsın, güvenlik tehlikesi nedeniyle. Ama Konyaaltı’nda huzur içerisinde binlerce kişi sabah sporunu gayet güvenli bir şekilde yapar. O yüzden şimdi burayı gerçekten bu özelliğine yakışır bir şekile sokmak istiyoruz. Tabiki halkımızın kullanımına açık. Ama halkımızın da en kaliteli hizmeti alarak en iyi şekilde istifade edeceği bir hale sokmak istiyoruz. İnşallah tahsis kısa sürede gerçekleşirse bu seneyi özellikle sahildeki düzenleme itibariyle ıskalamak istemiyoruz. Sahildeki düzenlemeyi bu seneye yetiştirmek istiyoruz. Ama tahsis süreci olacağı için bir şey diyemiyorum. Sahil yetişmezse bile gelecek sene sahiliyle birlikte projenin tamamını inşallah halkımızın hizmetine sunmayı hedefliyoruz.

İMAR ANAYASAMIZ VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’na yapılan itirazların görüşülmesi için bakanlık Büyükşehir Belediyesi’ne gönderdi. Antalya’nın en üst planı ile ilgili son kararın yerelinde verilmesi bir şanstır. Antalya’da Bütünşehir oldu.  1/100 bin ölçekli plana uygun kentin bütününü kapsayacak şekilde 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı gündeminizde var mı yoksa böyle bir çalışma başlatıldı mı?

Mutlaka yapmamız lazım. Ama 100 bini daha tamamlamamışken 25 binle ilgili bir çalışma sizde gayet iyi biliyorsunuz ki yapabilmek çok sağlıklı olmaz. İnşallah şu itirazların değerlendirilmesi kapsamında 100 binliği bakanlık onaylar, onaylamaz zaten biz bir taraftan ön hazırlıklarını 25 binlikle ilgili bölge bölge en azından yürütüyoruz. Bunları bütünleştireceğiz, birleştireceğiz. Ve Antalya’nın üst ölçekli plan sorunu kalsın istemiyoruz. Bunları inşallah bu dönemde tamamlayacağız. Antalya’da artık bir imar anayasası oluşmuş olacak. Daha sonra tabi ilçe ilçe 5 binlikler mutlaka yapılacaktır. Bakanlıklarımızın tabi Büyükşehir’in görüşüne başvurması yetki kendisinde olmasına rağmen gerçekten yerinde ve birlikte yönetim adına hakikaten bizi de çok memnun ediyor. Bakanlık yetkililerine, sayın bakanlarımıza da teşekkür ediyoruz.

Bu durumda hata oranda azalıyor mu?

Evet. Bir de şimdi hakikaten yani çok kısa mesafelerde 4-5 kilometre mesafelerde 5-6 tane yan yana belediye vardı. Bunların içerisinde bir tanesi arıtma yapıyor, ötekisi de ihtiyaç var mı yok mu diye bakmadan seçmenine hesap vermek için o da yapıyor. Toplu ulaşım da bir tanesinin sınırından başlıyor, bir tanesinin sınırında bitiyor. Ondan sonra bakıyorsunuz. 5 kilometreye 6 tane araba değiştirip gidiyor vatandaşlar. Çünkü biri diğerinin sınırında. Şimdi artık bunların hepsini çok bütüncül bir şekilde ele alabiliyoruz.

Bakın 24 tane toptancı hal vardı Antalya’da. Şimdi 11’e düşürüyoruz. Bu arada gelirleri yüzde 100 artırmışız göreve geldikten sonra. Çünkü niye? Bir Büyükşehir otoritesiyle bir denetim ve teknolojik olarak işte kamera sistemlerinin kurulması vesaire imkan sağlayarak bugün 20 milyon civarında olan hal gelirlerini 40 milyonlara taşımışız. Şimdi de tasarruf edeceğiz. Bütün düşününce giderlerimizi düşürebilme imkanı buluyoruz.

ÇÖZÜM MAKAMINDAYIM

Kırcami imar planlarıyla ilgili olarak muhalefet partileri sizden olumsuz görüş beklerken siz Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’la birlikte onay verdiniz? İmar uygulamalarında siyasi bakış açısı sergilemediniz…

Biz sorun çözmek için çalışıyoruz. Bunu heryerde de söylüyorum. Belediyecilik, mazeret makamı değildir, çözüm makamıdır. Ve biz seçildikten sonra siyasi rozetlerimizi kapıda bırakmamız gerekir. Ben bırakıyorum, bunu hepte ifade ediyorum. Memleketin, milletin sorunu varsa biz el ele çalışabilmeliyiz. Bu önemli. Kırcami’de Ümit Başkan’la fevkalade verimli bir ortak çalışmamız oldu. Sonra yargı sürecinde gidişata göre düzeltmemiz gereken yerleri oldu. Orada da birlikte önerge vererek, o düzeltmeyi Büyükşehir’de sağladık. Ama üst ölçekli plan yetkisi bizdedir, biz yaparız. Siz de binlik planla uğraşın bizim işimize karışmayın değil, 5 binlik planda Muratpaşa Belediyesi ile ortak bir çalışma yürüttük.

HALA BEKLİYORDUK!

Dolayısıyla bu konuda örnek bir çalışma yürütüldü. Ben tabi bizim ortak çalışmamız noktasında bize destek veren belediye başkanlarına da teşekkür ediyorum. Benzer çalışmayı Konyaaltı’nda Batı Çevre Yolu’nun açılması için Konyaaltı Beledeyi Başkanı’mızla yürüttük ve orada da sonuç itibariyle Konyaaltı’nın içinden geçmesi için senelerdir yılan hikayesine dönen Batı Çevre Yolu’nun Konyaaltı ile ilgili bölümü açıldı, geçti, bitti. Eğer başkanla birlikte ortak çalışma yürütemeseydik, hala bekliyorduk. Ama bizden önceki dönemde aynı partili 2 belediye başkanı bu planı yapmayı başaramadı. Kısır çekişmeler açıkçası onların arkasında kendi iç siyaset hesaplaşmaları vardı.

IVIR ZIVIR MEVZULAR

Kendi iç çekişmelerine açık söyleyeyim Batı Çevre Yolu’nu 5 sene kurban ettiler. Ben eleştirmek için de söylemiyorum. O dönemde de Muhittin Başkan’ın o noktadaki gösterdiği tavır doğru bir tavırdı ama CHP’li Büyükşehir Belediyesi’nden geçen dönem karşılık bulmadı ve Antalya’nın en önemli çevre yollarından bir tanesi açılamadı. Ivır zıvır meseleler yüzünden. Biz geldik farklı bir parti büyükşehirde iktidar olmasına rağmen el ele verdik ilçe belediyemizle. Kötü mü oldu? Şimdi işte Batı Çevre Yolu’nun Uncalı Mezarlığı’na kadar olan bölümü tamamlandı. Kim kazandı? Antalya kazandı. Ben her zaman söylüyorum. Biz kısır siyasi çekişmelere Antalya’yı kurban edemeyiz. Antalya’ya yazık oluyor. Ben her zaman gene söylüyorum benim için önce Antalya. Önce memleketim. Önce millet, sonra siyaset gelir. Bunu başarmamız lazım.

HERKESE EL UZATIYORUZ

Şimdi Batı Çevre Yolu’nun devamında Duraliler’de Hakan Başkan ile ortak çalışıyoruz. Kepez’de, Uncalı’dan Korkuteli Kavşağı’na kadar olan kısımda Hakan Başkan’la çalışıyoruz. Yani biz Antalya’nın sorunlarının çözümü için varız. Bu sorunlar çözülürse bütün herkese fayda sağlar. Çözülmezse herkes zarar görür bu işten. O yüzden biz doğru olanı yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz. Biz bütün belediye başkanlarına her zaman elimizi uzatıyoruz. Ama sıkılı yumrukla gelene de yapacak bir şey yok. Maalesef istisna da olsa o tavrı sergileyen bazı belediye başkanlarımız da oluyor. İnşallah düzelirler. İnşallah bizim ortak çalıştığımız muhalefetteki belediye başkanlarıyla ortaya koyduğumuz birlikteliği örnek alırlar. Çünkü biz herkese elimizi uzatıyoruz.

YATIRIMLARI ESKİ PARAYLA SÖYLÜYORUM

Geride bıraktığımız G20 Zirvesi ve önümüzdeki günlerde gerçekleşecek EXPO sayesinde Büyükşehir bütçe dışında bakanlıklardan Antalya’ya ne kadar yatırım sağlandı?

G20 için hükümetimizin ayırmış olduğu bütçesi 500 milyon Türk Lirası civarındaydı. Bunun 75 milyon Türk Lirası, Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıldı. Ama bizim G20 için yapmış olduğumuz toplam yatırım 100 milyonu aştı. Yani kendi belediye özkaynağımızdan da G20 için bir kaynak ayırmak durumunda kaldık ama tabi bu yapılmamış çalışmaların hepsi Antalya’ya kalıcı eserler olarak geri dönüş sağladı. O açıdan çok önemli yatırımlar bu vesileyle gerçekleşti. EXPO’ya geldiğimizde aşağı yukarı EXPO’ya sadece içine 2 kattrilyona yakın yatırım yapılıyor. Yani EXPO alanının içindeki proje kapsamında 2 kattrilyon. Ben hep eski parayla söylüyorum daha anlaşılır oluyor. Yeni parayla söyleyince biraz küçük gibi geliyor 2 milyar diyorsunuz. 2 milyar daha düne kadar altı sıfır atmadan önce küçük bir paraydı. O yüzden ben hatırlatmak için eski parayla ifade ediyorum, bu büyük yatırımları. Bunun etrafındaki raylı sistem sadece tek başına yarım kattrilyona yakın. Küçük Aksu Barajı, Aksu Çayı, dere ıslahı gibi altyapı çalışmalarını veya karayollarının yaptığı kavşakları da koyduğunuzda 4 kattrilyon civarında bir yatırım EXPO için Antalya’da gerçekleşiyor. Şunu söyleyeyim Antalya ilk dönem belediye başkanlığında 2004-2009 arasında biz Büyükşehir Belediyesi olarak 1 kattrilyon civarında bir yatırım gerçekleştirmiştik. Bununla övünüyorduk açık konuşayım.

ANTALYA ŞANSLI DÖNEMİNDE

Önemli hizmetlerimizin temelini atmıştık. Kamu yatırımları da aşağı yukarı 7 kattrilyon civarındaydı. Yani Büyükşehir’in artık kamu yatırımı 8  kat trilyon civarındaydı. Bu sene baktığınızda neredeyse 5 kattrilyonluk bir harcama sadece 1,2-2 senede Antalya’da gerçekleşti. Bu Antalya için çok önemli bir fırsat. Antalya, tarihinin en şanslı dönemini yaşıyor. Yani bunu çok açık ve net söyleyebiliriz. Bunu Antalyalılar olarak çok iyi değerlendirmemiz gerekir.

KISIR ÇEKİŞMELERDEN SIYRILMALIYIZ

Siyasi kısır çekişmelerden kendimizi arındırmayı başarmalıyız. Antalya’yı böylesine şanslı bir döneminde vizyon projeler dediğimiz büyük eserlerle tanıştırmalıyız. Çünkü Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın Antalya’ya müthiş destekleri var. Dışişleri Bakanımız, bugün Antalya için seferber olmuş durumda.

kutuuuuu!!!!!!!!!!!

KEŞKELERİM YOK

İYİKİLERİM VAR..!

Geçmişi düşündüğünüzde keşke yapsaydım, ya da keşke yapmasaydım dediğiniz projeleriniz var mı?

İnsanlar tabiki keşkelerle yaşıyor. Ama size çok samimi söyleyeyim keşke yapmasaydım diyebileceğim bir hizmet, bir yatırım, açıkçası hiç aklıma gelmiyor. Çünkü biz Antalya için bütün yatırımların hazırlık aşamasında çok ince eliyor, sık dokuyoruz. Yani Kepez Santral Projesi’ni dün 4 saat çalıştık. Bunların ön hazırlıklarındaki çalışmaları o kadar detaylı yapıyoruz ki, ileride keşkelerimiz olmasın diye. O yüzden mesela ilk dönemde benim için raylı sistem yüzüden seçim kaybetti diye birçok konuşma, birçok yorum söz konusu oldu. Seçim kaybettiğim günün ertesi günü bile, keşke yapmasaydım demedim. Hep iyiki yapmışım dedim. Çünkü bunlar büyük eserler. Bunlar bize seçim kaybettirebilir dedim ya hep Antalya kazansın. Bugün geldiğimiz noktada bakın 50 bin kişi raylı sistemden istifade ediyor. 2. Etabını yapalım mı diye refarandum yaptığımızda oylamaya katılan 8 bin 400 kişinin 98.42’si ‘evet yapın’ diyor. Demek ki yaptığımız iş doğru bir işmiş. Ha belki o gün tabi biz Antalya’da çok ciddi altyapı yaptığımız için halkın şikayetlerine maruz olmuş olabilir. Belki bize bir seçim faturası ödetmiş olabilir. Ama yaptığımız işin doğruluğundan o kadar emindik ki belki de onun da önemli bir etkisi olmuştur seçim kaybımızda. Yani onu da tartışmak istemem. Ama olsa bile iyiki yapmışım diyorum hep.

Hayatınızda keşkeler yerine iyikiler var, o zaman…

Bizde biraz öyle oluyor. Bizde keşke yerine iyikiler olsun. Onun için çalışıyoruz. Hep öyle oldu bugüne kadar. Keşkelerim var mıdır, vardır. İlk dönemimizde seçim kaybettiğimiz için hep keşkeleri aradık. Bulmamız gerektiğini düşündük. Çünkü biz demokrasiye inanmışız. Seçim kaybettiğimizde millete göbeğini kaşıyan adam deme lüksümüz yok bizim. Bu millet ne eylerse, doğru eyler. Ve ben 4 seçime girdim. 4 adaylığım var, 3’ünü kazandım. Birisini kaybettim. Kazandığımızda bu millet bizi seçiyorken iyi de kaybettiğimizde mi kötü diyeceğiz? Böyle bir şey olabilir mi? Demokrasiye en büyük saygısızlık.