Reklam
Reklam

SALI SOHBETLERİ-6-: MUSTAFA ÜNAL AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ VEKİL REKTÖR'Ü

1 KARACİĞER NAKLİ 100 TURİSTE BEDEL Yaşanan krizi sağlık turizmiyle aşılabileceğini ifade eden Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Bir karaciğer nakli 100 turiste bedel” dedi

SALI SOHBETLERİ-6-: MUSTAFA ÜNAL AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ VEKİL REKTÖR'Ü

1 KARACİĞER NAKLİ 100 TURİSTE BEDEL Yaşanan krizi sağlık turizmiyle aşılabileceğini ifade eden Akdeniz Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mustafa Ünal, “Bir karaciğer nakli 100 turiste bedel” dedi

SALI SOHBETLERİ-6-: MUSTAFA ÜNAL AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ VEKİL REKTÖR'Ü
02 Şubat 2016 - 14:26

 

Salı Sohbetleri’nin bu hafta ki konuğu Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektör Vekili ve Rektör Adayı Prof. Dr. Mustafa Ünal oldu. Yıllardır sağlık sektörünün içinde olan ve göz doktoru olan kentte ün yapan Prof. Dr. Ünal, şimdi de bir ilçeden bile fazla AÜ camia için çalışıyor.  İşte, Mustafa Ünal ile yaptığımız keyifli sohbet:

AÜ KALABLIK BİR AİLEDİR

Üniversite içerisindeki öğrenci ve akademik personelin sayılarını alabilir miyiz?

Üniversitemiz Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri. Toplam 60 bin civarında öğrencimiz var, ilçeler de dâhil. 55 bin lisans, 5 bin yüksek lisans ve doktora öğrencisi var. 2500 civarında da akademik personelimiz var. Akdeniz Üniversitesi büyük ve kalabalık bir ailedir. Birçok ilçeden daha büyük bir nüfusa sahibiz.

YÖK NE KARAR ALIRSA ALSIN, YİNE DE ADAYIM

YÖK Rektörlük seçimleriyle ilgili bir çalışma yürütüyor. Buna göre üniversitelerde sandık kurulmayacak ve atamayı Cumhurbaşkanı yapacak. Bu tasarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Tasarı yasalaşırsa da yasalaşmasa da ben yine adayım. YÖK’e başvurumu yapacağım ve yarış içinde bir iddiam var. Bu seçim süreçleri üniversitelerde biraz travmatik oluyor. İster istemez rekabet ortamı oluşuyor. Bu kalkmış olacak. Nihai olarak çok fazla bir şey değişeceğini sanmıyorum. Ancak biliyorsunuz YÖK tarafından böyle bir çalışma var şeklinde açıklama yapılmadı. Önümüzdeki süreçte gelişmeleri takip edeceğiz.

ADİL, HAKKANİYETLİ VE LİYAKATA DAYALI YÖNETİM TARÇIMIZ OLACAK

Sizi diğer adaylardan ayıran özellik nedir?

Her ne kadar rakip olsak da diğer aday hocalarımız da meslektaşım. Adil, hakkaniyetli ve liyakate dayalı bir yönetim tarzı uyguluyoruz üç aydır. Bundan sonra da devam edersem en önemli kriterim buna dikkat etmektir. Bununla birlikte diğer hedefimiz bilimsel göstergeleri yükseltmek. Akdeniz Üniversitesi şu anda şehrin marka değerinden daha geride. Bunu da bilimsel yayınlarımız, projelerimiz, patentlerimiz ve öğretim üyelerimizi destekleyerek gerçekleştireceğiz.

ÜNİVERSİTEMİZDEN MEZUN OLANA POZİTİF AYRIMCILIK

Antalya’da şehir ve üniversite bütünleşememiş gibi. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Antalya’da üniversitenin konumu turizm ve tarımın gölgesinde kalıyor. Örneğin Isparta’da şehrin üniversiteye duyduğu ihtiyaç, burada biraz daha az. Farklı nedenlerden dolayı ön plana çıkan başka sektörler var. Dolayısıyla kent ve üniversite arasındaki kaynaşma geri kalmış. Ama bence tamamen kopmuş değil. Öğrencilerimizin büyük bölümü şehirle iç içe. Bizim iyi bir eğitim hedefimiz var. Öğrencimizin CV’sinde Akdeniz Üniversitesi yazmasının pozitif ayrımcılık getireceği bir durum yaratmak istiyoruz.

TIP FAKÜLTEMİZ ORGAN NAKLİNDE BİRİNCİ

Tıp Fakültesi nakillerle çok konuşuldu. Ancak bir taraftan da üniversiteden ayrılan hocalar oldu. Başarılı hocaları geri kazanmak adına yaptığınız çalışmalar var mı?

Üniversitemizden tamamen ayrılan hoca sayımız fazla değil. Son dönemde ayrılan hocalarımız tam manasıyla ayrılmış değiller. Zaten 16.00’a kadar üniversitemizde hizmet veriyorlar. 16.00’dan sonra özel bir hastanede veya kendi muayenehanesinde çalışabiliyor. O konuda son yıllarda çok kan kaybı yaşamadık. Tamamen bizi bırakan hoca sayımız bir elin parmaklarını geçmez. Tıp Fakültesi konusunda gayet iyi bir durumdayız. Organ nakli şu anda bizim en hassas olduğumuz konu. Seçilirsem de bu hassasiyetim devam edecek. Tıp Fakültesi bir okul ve bu özelliğini korumaya devam edecek. Değişik illerden hocalarımız gelip, burada nakili öğreniyor.

HASTA OTELİ İNŞAA EDECEĞİZ

Tıp Fakültesi’nin bekleme alanlarındaki sıkıntılar konusunda ne düşünüyorsunuz?

Şimdi yeni bir binamız yapılıyor. Planladığımız zamanda biterse, bekleme salonlarındaki sıkışıklık büyük oranda azalacak. Hem hastalarımız, hem de hasta yakınlarımızın konaklaması için çeşitli çalışmalarımız devam ediyor. Hasta Oteli tarzında düşündüğümüz bir proje var hasta yakınları için.

ESKİ DAİR YASAL SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Eski Rektör döneminde yapılan ihalelerin iptal edildiği yönünde konuşmalar var. İhaleler iptal edildi mi?

Eski Rektör beyle ilgili çalışmayı YÖK yürütüyor. Bu konuda çok bir bilgimiz yok. İhalelerle ilgili de, herhangi bir devlet kurumunda geçmişte yapılan bir ihaleyi yasalara aykırı olmadığı sürece iptal edemezsiniz. Ancak şöyle bir durum var, devam eden ihalelere müdahale ettik. Şartnameleri kontrol ettik. Değiştirmemiz gereken şeyleri değiştirdik. Eskiye yönelik olarak ancak sıkıntılı bir duruma dair kanıtlı bir ihbar olursa yasal süreç başlatılır.

YASAL YOLLARLARDAN OLMAYA ATAMALAR VARSA

Eski Rektör döneminde atanan kadrolarda bir tedirginlik var. Kadrolarının geri alınacağı yönünde düşünceler mevcut. Böyle bir durum söz konusu mu?

Eğer siz bir atama yaptıysanız ve bu resmi olarak devlet tarafından onaylanmışsa bunu geriye döndürmeniz mümkün değil. Ancak yasal olmayan yollarla yapılan bir atama varsa ve kanıtlanırsa gereği yapılır. Bizim herhangi birisine verilmiş bir kadroyu alıyoruz deme yetkimiz yok. Böyle bir şey mümkün değil.

İLETİŞİM FAKÜLTEMİZ GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR

İletişim Fakültesi son 5 yılda büyük bir ivme kazandı. Yeni bir binası da yapılıyor. Akdeniz İletişim’in başarısıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Yeni bina bu yıl içerisinde bitecek mi?

Akdeniz İletişim gerçekten bizim göğsümüzü kabartan fakültelerimizden biri. Hemen hemen her iletişim alanındaki yarışmalardan ödülle dönüyor. O konuda hem şanslıyız hem de mutluyuz. Binasıyla da ilgili inşaatı devam ettiren firmanın mali sorunlarından dolayı uzadı. Ama bu yıl içerisinde binanın inşaatı da bitecek.

HEDEFİMİZ HER DAİM DAHA ÜSTLER OLACAK

YÖK’ün belirlediği sıraya göre öğrencilerin tercih ettiği 20 üniversite arasında 8’inci sıradayız. Bu yeterli bir sıra mı?

Başarıyı kriter olarak aldığınızda hiçbir sıralama sizin için yeterli değildir. Hep daha üstünü hedeflemek zorundasınız. Bizim de hedefimiz daha üst. Onunla ilgili bilimsel ve idari olarak ne yapılması gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. 

SAĞLIK TURİZMİMİZİ HAREKETEGEÇİRMELİYİZ

Antalya’nın en fazla etkinlendiği konulardan biri de turizm sektörü. Son günlerde yaşananların ardından alternatif arayışı oldu ve sağlık turizminin harekete geçirilmesiyle ilgili bakanlık bazında harekete geçildi. Sağlık denilince ilk akla gelen Akdeniz Üniversitesi Toıp fakültesi Hastanesi,siz de aynı zamanda göz doktorusunuz,  bu konuyla neler yapılabilir?

Sağlık turizmi her yönden ele alındığında getirisi çok yüksektir. Hepsinden önemli insanlar mutsuz Antalya’ya gelecek siz gülerek, sağlık sorunlarını çözmüş olarak ülkesine göndereceksiniz. Bu konuda kanunları örnek alınacak ülke Almanya’dır. Almanya’nın sağlıkla ilgili kanunları incelenirse 1 karaciğer naklinin, 100 turiste bedel olacağını göreceksiniz. Kalitemiz var. Nakil için gelecek hasta tek kişide olmayacak. Yanındakilerde otellerde konuklayacak. Hatta donerleriyle gelip, nakil yaptırıp, gidenler bile var. Sağlık turizmi sayesinde kirizi teğet geçebiliriz.