Reklam
Reklam

Dha Çukurova Bölge Haberleri (adana-2)

ADAMOB Dönem Sözcülüğü TMMOB Adana İKK'ya geçti ADANA'da 6 oda tarafından oluşturulan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB)..

Dha Çukurova Bölge Haberleri (adana-2)

ADAMOB Dönem Sözcülüğü TMMOB Adana İKK'ya geçti ADANA'da 6 oda tarafından oluşturulan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB)..

Dha Çukurova Bölge Haberleri (adana-2)
26 Nisan 2015 - 15:21

ADAMOB Dönem Sözcülüğü TMMOB Adana İKK'ya geçti

ADANA'da 6 oda tarafından oluşturulan Adana Akademik Meslek Odaları Birliği (ADAMOB) dönem sözcülüğü TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu'na (İKK) geçti. Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi, ADAMOB'un 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak seçimler öncesinde gurubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerini 13 Mayıs'ta yapılacak panelde buluşturulmasının kararlaştırıldığını açıkladı.
ADAMOB dönem sözcülüğünü dört aylık dönem için üstlenen TMMOB Adana İKK Sekreteri Hasan Emir Kavi; ADAMOB'un, Adana'daki Akademik Meslek Kuruluşları arasındaki mesleki dayanışmayı arttırmak ve ortak çalışmalarla Adana'nın sağlıklı, daha yaşanabilir bir kent kültürüne ulaştırmak, kent sorunlarına eğilerek çözümler bulmak amacıyla oluşturulduğunu söyledi. Kavi, "Ortak eylem, etkinlik ve güç birliği içinde yürütülecek çalışmalarla toplumun sosyal ve kültürel yaşamına, demokratik ve örgütlü bir toplum yapısını oluşturma sürecine katkıda bulunmak amacı taşıyoruz" dedi.
Adana'nın ulaşımdan, çarpık yapılaşmaya, altyapı sorunlarından, çevre ve atık sorunlarına kadar bir çok probleminin bulunduğunu vurgulayan Kavi şöyle konuştu:
"Bir zamanlar sanayi ve tarımın önde gelen şehirlerinden olan Adana bugün nitelikli insan gücünü kaybetmektedir. Sadece son beş yılda 251.706 göç alırken, 305.212 göç vermiştir. Bunun sonucu olarak işsizlik sıralamasında ilk sıralarda yer alan bir kente dönüşmüştür. Mesleki ve teknik bilgilerini emekten, eşitlikten, demokrasiden yana bir toplumsal yaşamın temin edilmesine sunan kuruluşlar olarak Adana'nın yaşanabilir bir kent kimliğine ulaşması ortak hedefimizdir. Dönem sözcülüğünü üstlendiğim ADAMOB' da bu amaçla çalışmalarına devam edecek ve her daim kentimizin sorunlarının takipçisi olacaktır."


ADANA, (DHA)

MK (MK) (26.04.2015/FOTOĞRAF)


--------------------------

THM Korosu'ndan 40.Yıl Türkü Şöleni

ADANA'da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Türk Halk Müziği Korosu, 40. Yıl Konseri büyük beğeni kazandı.
Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen konsere Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü İsmail Taymaz, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda türkü dostu katıldı. İki bölümden oluşan 40. Yıl Konseri'nde Şef Murat Kozan yönetimindeki ÇGC Türk Halk Müziği Korosu, yurdun dört bir yanından birbirinden güzel türküleri seslendirdi. Salonu dolduran sanatseverler, koro ve solistlere eşlik ederek türküleri birlikte söyledi. ÇGC Türk Halk Müziği Korosu, birbirinden güzel türküleri seslendirirken, salondakilere duygu dolu anlar yaşattı.

ADANA, (DHA)

MK (MK) (26.04.2015/FOTOĞRAF)


---------------------------------


Şahin Bilgiç: Dünyaca ünlü markalar Better Cotton istiyor

ADANA Ticaret Borsası (ATB) Başkanı Şahin Bilgiç, dünyaca ünlü markaların Better Cotton (Daha iyi pamuk) istediğini söyledi.
Çukurova üreticisinin Better Cotton taleplerini karşılamak için çalışma yürüttüğünü belirten Bilgiç, 2020 yılına kadar dünya tekstil devlerinin ürünlerinde Better Cotton oranını arttıracağını beyan ettiğini kaydetti. Better Cottan pamuk ekim alanının arttığına da dikkat çeken Bilgiç, "Bu yıl Better Cotton pamuk ekim alanı ve üretici sayısı geçen yıla göre iki katına çıkmıştır. Sürdürülebilir pamuk üretimi konusunda dünyada önemi gittikçe artan "Better Cotton" lisanslı pamuğu tüm paydaşlarımızın katkısı ile Adana'da üreterek, ülkemizde de pamuğun diğer ürünler ile rekabet edebilirliğinin artmasına katkı sağlanacaktır" dedi.
Better Cotton hasadının ilk olarak 2013'te yapıldığını belirten Bilgiç şöyle konuştu:
"Bu amaçla çalışmalarına başlanan ülkemizde ilk 'Better Cotton" pamuğunun hasadı 2013 yılında gerçekleştirdi. İlk sezonda 72.370 dekardan 34.517 ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşti. İkinci sezon olan 2014-15 yılında 127.020 dekardan 59,822 ton kütlü pamuk üretimi gerçekleşti. Dünyaca ünlü markaların Better Cotton taleplerini karşılamak isteyen ülkemiz tekstil sektörünün sürdürülebilir pamuk ihtiyacı yerel paydaşlarla sağlanmaya çalışılmaktadır. 2020 yılına kadar dünya tekstil devleri ürünlerinde yüzde 20 - yüzde 100 Better Cotton kullanacaklarını beyan etmişlerdir. Bu nedenle her geçen gün Better Cotton talebinin artması beklenmektedir."

ADANA, (DHA)

MK (MK) (26.04.2015/FOTOĞRAF)

-------------------------

Sözlü: Üreticiyi destekliyoruz

ADANA Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Söğüt'ü ziyaret ederek, çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Ziyarette konuşan Hüseyin Sözlü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile ilişkilere önem verdiklerini belirtti. Adana Büyükşehir Belediyesi'nin
üreticiler için yapılan ve yapılacak faaliyetleri ile ilgilide bilgi aktaran Sözlü, "Arıcıların arazideki ihtiyaçlarını da karşılamak üzere 600 güneş enerjisinden elektrik üretilen panel satın alıp, arıcılara, konar-göçer yörüklere dahil olmak üzere dağıtılacak. Buzdolabı onlar için şart çünkü üretimde kullanmaları gereken ilaçlar var ve onların korunması gerek" dedi.
AŞI, İLAÇ VE ANALİZ DESTEĞİ
Aşı, ilaç ve analiz desteğiyle ilgili de bilgi veren Başkan Sözlü şöyle konuştu: "515 bin doz aşı desteğimiz var. 300 bin doz çiçek aşısı, 200 bin doz mavi dil aşısı, 15 bin doz antrakt aşısı olmak üzere toplam 515 bin doz aşı desteğimiz mevcut. Ayrıca 3 bin litre 3 gün hastalığı ilacı, 3 bin litre de kene ilacı desteği var çiftçimize. Bunlar hep hibe şeklinde destekler. Karaisalı-Çatalan bölgesinde, 13 köyü kapsayan ve su havzasını da korumak üzere 3 bin litre bordo bulamacı, 3 bin litre organik sıvı gübre desteği veriyoruz. Yine toprak, yaprak ve sulama suyu analizlerini laboratuarlarımızda yapıyoruz."
KAPALI SİSTEM SULAMA
Başkan Sözlü, sulamanın yaygınlaştırılması ve modern hale getirilmesiyle ilgili de çalışma yaptıklarını belirterek şöyle devam etti:
"Feke'de Bahçecik Mahallesi'nde kapalı sistem sulama ihalesini gerçekleştiriyoruz. Faaliyete geçtiğinde geniş bir alanın sulama sorunu çözülmüş olacak. Pozantı Hamidiye Sulama Projesi var. 4 bin 200 dekar alanda kapalı sulama yapılacak. Tufabeyli Ortaköy'de kapalı sistem sulama alanı yapılacak. 3 bin 200 dekar alanda, 330 çiftçi yararlanacak. Karaisalı Salbaş Sulama Suyu Bakım Onarım Tamamlama işinin ihalesi gerçekleştirildi. Burası da 4 bin 500 dekar alanı kapsıyor. Saimbeyli İlçesi Ceralan Mahallesi çiftlik göleti göl aynasının geomembranla (tabandan su sızmamasını engelleyen kaplama) kaplanması faaliyetimiz var. Gölet tabanının suyu sızdırmaması amacı taşıyor bu faaliyet. Bunların hepsi köy sakinlerimizin yerinde kalkınması, mutlu olması, kaygılarının azaltılması için Adana Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ'nin verdiği hizmetler. Köyden şehre mecburiyetten kaynaklanan, geçim sıkıntısının uç seviyeye ulaşmasından doğan göçün önlenmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. İnsanlar elbette şehirlere doğru hareketlenmeyi sürdürecek ama bunu sadece karnını doyurabilmek için yapmak zorunda kalmamalı. İnsanlar şehirlere farklı tercihler için gelecekse gelmeli. Köylerimiz boşaltılmamalı. Buna çok önem veriyoruz."

ADANA, (DHA)

MK (MK) (26.04.2015/FOTOĞRAF)
-----------
Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Toplantısı yapıldı

ADANA'da Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı Koordinasyon Kurulu, Vali Mustafa Büyük başkanlığında toplandı.
Valilik toplantı salonundaki kurul toplantısına, Vali Mustafa Büyük'ün dışında kamu ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. Toplantıda 2015 yılı ilk üç ayında trafik güvenliğine yönelik, Adana'da yapılan denetim, eğitim faaliyetleri ve kaza istatistik raporları incelendi.
Trafikte sürücülerin en önemli kaza nedenlerinden olan aşırı hız, alkollü araç kullanma, kavşaklarda geçiş önceliğine uymama ve seyir halinde cep telefonuyla görüşme ihlallerini yapmamaları ile kask kullanma alışkanlığının vatandaşlar tarafından benimsenmesinin önemine vurgu yapıldı. Öğrenci, ticari taşıt şoförü, hususi araç sürücüsü ve yayalara yönelik 37.945 kişiye trafik güvenliği ile ilgili eğitimler verildiği dile getirilen toplantıda, son zamanlardaki toplu taşıma araçlarında yaşanan ve kamuoyuna yansıyan olumsuz olaylarla ilgili görüşlerde açıklandı. Toplu taşıma araçlarında vatandaşların güvenliğine yönelik güvenlik kamerası ve acil panik butonu takılması, sürücülerin psikoteknik test ve eğitimlere tabi tutulması ayrıca sürücünün uyuşturucu kullanıp kullanmadığını gösterir belgenin istenmesi gibi konular da ele alındı. Toplantı, yayalara yönelik pilot bölgeler seçilerek, yaya geçitlerinin kullanılması için çalışma yapılması yönünde kararlar da alındı.

ADANA, (DHA)

MK (MK) (26.04.2015/FOTOĞRAF)