Reklam
Reklam

Şırınga Çikolatalar 2 Çocuğun Ölümüne Sebep Oldu: Peki, Antalya'da Okul Kantinleri Nasıl Denetleniyor?⠀

Gözler, Antalya'da okul kantinlerinin ve okul çevrelerinin nasıl denetlendiğine çevrildi.⠀

Şırınga Çikolatalar 2 Çocuğun Ölümüne Sebep Oldu: Peki, Antalya'da Okul Kantinleri Nasıl Denetleniyor?⠀

Gözler, Antalya'da okul kantinlerinin ve okul çevrelerinin nasıl denetlendiğine çevrildi.⠀

Şırınga Çikolatalar 2 Çocuğun Ölümüne Sebep Oldu: Peki, Antalya'da Okul Kantinleri Nasıl Denetleniyor?⠀
13 Aralık 2019 - 17:27 - Güncelleme: 14 Aralık 2019 - 10:32

Okul kantinlerinde ve okul çevrelerindeki bakkallarda satışı yapılan şırınga çikolatalar, her ikisi de 7 yaşında olan ilkokul öğrencileri Mert Yağız Köksal ve Umut Bilgi'nin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Farklı görünüşüyle çocukların ilgisini çeken, ancak herhangi bir dikkatsizlikte ölümcül olabilen şırınga çikolataları, göründüğü kadar masum değil.

ANTALYA'DA OKUL KANTİNLERİ SIKI KONTROL ALTINDA MI?⠀

Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ve özel okul bünyesinde faaliyet gösteren okul kantinleri, 10.03.2016 tarih ve 28552893 sayılı "Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi Konulu Genelge"ye uygun olarak, her dönem en az 1 kez denetlenmek ile beraber, okul kantinlerinde çikolata ve içerisinde çikolata bulunan dolgulu ürünler ile kalorisi 200'den yüksek olan ürünlerin satışı yasaklanmış durumda.

Anneler ve babalar tarafından mercek altına alınan şırınga çikolataların Antalya'da okul kantinlerine girip girmediği veya okul çevrelerindeki marketlerde satışının yapılıp yapılmadığı henüz bilinmiyor.

Antalya İl Tarım Müdürlüğü tarafından Antalya’da 2018-2019 eğitim-öğretim yılında 2 bin 40 okul kantini denetlenmiş; 2019-2020 eğitim-öğretim yılında da öğrencilerin güvenli gıdaya ulaşmalarını temin etmek amacıyla okul kantinleri ve yemekhanelerinin denetimlerine devam edileceği belirtilmişti.


Ancak bugün Antalya'da yetkililerden okul kantinlerde bu ürünlerin satıldığına dair iddiaları yalanlayan net ve aydınlatıcı bir cevap alınamadı.

7 yaşındaki Mert Yağız’ın, yasak olmasına rağmen okul kantininden nasıl şırınga çikolata alabildiği sorusunun cevabı ise, soruşturma kapsamında devam ediyor.
 
KAPAKLARI ELLE AÇILAMIYOR ⠀

Mert Yağız Köksal ve Umut Bilgi, içinde sıvı çikolata bulunan ve enjektöre benzeyen plastik bir kapta satışı yapılan şırınga çikolatanın kapağının ağızlarıyla açmak isterken, kapakların nefes borularına kaçmasıyla hayatını kaybetmişti. Bir yetişkin tarafından bile kapakları el ile zor açılan bu çikolatalar, çocuklar tarafından kapakları açılmadan ağıza götürüldüğünde, uygulanan basınç ile kapağın yerinden hızla fırlamasıyla çocukların nefes borularına kaçarak ölümle sonuçlanabiliyor.

Daha da korkunç olan durum ise, Türkiye’nin gündemine oturan ve neden öldürdüğü araştırılmaya devam eden şırınga çikolatalara, tanınmış online sitelerden bile ucuz fiyatlarla ulaşılabiliyor olunması. Şu ana kadar, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki bir firmada şırınga çikolata üretimi yapıldığı biliniyor. Üretim yapan başka firmalar ile ilgili ise bir bilgi bulunmuyor.


Haber mekezi: Derya Yavuzyiğit
HABER ANTALYA haberantalya.com
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum