Reklam
Reklam
Reklam

Skandallar zinciri

Havalimanı’na gelen transit yolcuların yaşadığı bagaj sorunu başta olmak üzere Gümrük Muhafaza Memurları’nın yolculara kötü muamele etmesi ve Tur otobüslerinin kantarda tartılması genişletilmiş turizm değerlendirme toplantısında skandal olarak değerlendirildi.

Skandallar zinciri

Havalimanı’na gelen transit yolcuların yaşadığı bagaj sorunu başta olmak üzere Gümrük Muhafaza Memurları’nın yolculara kötü muamele etmesi ve Tur otobüslerinin kantarda tartılması genişletilmiş turizm değerlendirme toplantısında skandal olarak değerlendirildi.

Skandallar zinciri
09 Şubat 2018 - 09:51

Antalya Valisi Münir Karaloğlu Başkanlığı’nda IC Airport Hotel’de gerçekleştirilen genişletilmiş Turizm değerlendirme toplantısında, skandallar zinciri oluştu.   Antalya Havalimanı’nda görev yapan Gümrük Muhafaza Memurlarının gelen yolculara yönelik keyfe keder uygulama yaptıkları, yaklaşık 600 bin transit yolculara yönelik bagajlarını alma konusunda yaşadıkları sıkıntılar ve karayollarında ise otobüs dolusu turistin bulunduğu tur otobüslerinin ise kantara çıkartılarak tartılması toplantının gündemine oturdu.

VALİ SORUNLARA TEPKİ GÖSTERDİ

Vali Karaloğlu, turizm sektör temsilcilerinin dile getirdiği sorunlara sert tepki göstererek, ilgili bürokratlara da talimat yağdırırken, özellikle gümrükten eşyalarını geçiren turistlerin mağdur edildiği ve kötü muamele gördüğü yönünde şikayetleri duyması üzerine ise öfkelenerek, havalimanındaki müdürlere 'odanızda değil, personelinizin başınızda olacaksınız" çıkışında bulundu. Vali Karaoğlu, Yüzde 60'a varan personel arttırma kararının ardından farklı eksikliklerinin giderilmesi yönünde talimatlarda bulunurken, personel alımlarının eğitimleriyle birlikte Mart ayı içinde tamamlanması gerektiğini de vurguladı.

TRNSİT YOLCUNUN BAGAJ SORUNU

Antalya Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) eski Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Antalya’ya yaklaşık 600 bin transit yolcunun geldiğini belirterek yaşanan sorunları dile getirdi. Transit yolcuların bagajlarını alma konusunda yaşananlar karşısında bir turizmci olarak rahatsızlık duyduğunu anlatan Hacısüleyman, “Havalimanına gelen transit yolcunun yine o kapılarda beklemeleri devam ediyor. ‘International var mı?’, ‘yurtdışı var mı?’, bağırmalar, iki üç yerde tabelalar kalkıyor. Ödüllü bir havalimanına bölme bir yolcu karşılama yakışır mı bize? Niçin bu konuda önlem alınmıyor?” eleştirisinde bulundu.

GÜMRÜK MEMURLARIN TUTUMU

Manavgat Turizm Otelciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut ise Havalimanı’nda keyfe keder kontroller yapıldığına değinerek; “Gümrük Muhafaza Memurları, yolcular arasında seçme yapıyor ve kötü davranıyor. Tepki gösterdiğimiz de ise ‘mevzuatı değiştirin’ diyorlar. Polislerin dışında ikinci bir silahı olan Gümrük Muhafaza memurlarının fotoğraflarını çektim. Çünkü yolculara hırsız muamelesi yapıyorlar. Turistlerin bavulları herkesin gözü önünde açılıyor. Muhakkak Gümrük Muhafaza Memurları elbette görevlerini yapıyorlar ama herkesin geçtiği yerde bu kontrollerinin yapılması, kontrollerin yapılması doğru değil. Çünkü herkesin çok özel mahrem eşyaları olabilir. Yan tarafta perdeli bir yerde kamera kontrolü altında bu yapılabilir” dedi.  

ARA ELEMANDA CİDDİ SIKINTI

Turizm dendiğinde Antalya'nın öncü bir şehir olduğunu ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise, 2018 verilerine bakılınca son derece parlak bir sezonun kendilerini beklediğini söyledi. Geçtiğimiz yıl istihdama en büyük katkı veren sektörlerden birisinin turizm olduğuna işaret eden Ayık, otellerdeki ara eleman konusunda ciddi bir açık söz konusu olduğunu belirterek "Bu sene de bu tempo böyle gittiği takdirde, istihdama çok büyük katkı yapacağız. Çok net bir rakamla söyleyemeyebilirim, özellikle ara elemanda çok ciddi bir açığımız var. Buradaki sayıyı milyonlarla bile ifade edebiliriz" diye konuştu.

GÜMRÜK KONUSU ÇÖZÜLMELİ

Turizm sektör temsilcilerinin şikayetlerini dinleyen Vali Münir Karaloğlu, “Yapılan eleştireler havalimanının en büyük sorunlarından bir tanesi. Antalya’ya geldiği günden beri üzerinde çalıştığımız ve çözmek için uğraş verdiğimiz bir konu, ama bir türlü de çözemediğimiz bir konu. En son Gümrük ve Ticaret Bakanımız Bülent Tüfenkçi’nin Antalya seyahatinde bu konuyu uzun uzun konuştuk. Bu olayın iki tarafı var. Dış hatlardan gelerek iç hatlardan çıkan yolcular açısından pek bir sorun yok. Ama havalimanı yönetimi de haklı olarak işletmeyi alırken en önemli konusu ticarettir. Bu doğaldır, çünkü milyar dolarlar verilerek özelleştirildi. Bende çok rahatsızım. Bizim 600 bin transit yolcumuz var. Bu 600 bin yolcuya zorluk çıkartıyoruz. Yolcu bir kapıdan çıkıyor, valizi başka bir terminale geliyor. Bilen var, bilmeyen var. Anlayan var, anlamayan var. Bunu mutlaka çözmemiz lazım” dedi.

GELEN YOLCU MEMNUN EDİLMELİ

“Gümrük muhafaza memurlarının tutumları konusunda mazeretimiz olamaz” diye konuşan Vali Karaloğlu, “Kim olursa olsun, gerek şirketlerden olsun, gerek kamu da çalışanlardan olsun. Bizin yapmamız gereken, havalimanına gelen yolcuyu memnun etmemizdir. Turizmde ilk ve son noktamız havalimanıdır. Orada bizim gelen yolcuya göstereceğimiz nezaket, Güleryüz önemlidir. Onun için bizim gümrükte böyle bir problemimiz varsa bunu mutlaka çözmemiz lazım. Bizim kendi içimizde ki koordinatsızlığın sıkıntısını gelen yolcuya çektirmememiz lazım” dedi.

“YENİ SEZONA HAZIRLIĞIMIZ VAR”

Toplantıda genel bir değerlendirme de yapan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, 2016 yılında ülke olarak Rusya, darbe girişimi ve çevredeki kaos ortamıyla birlikte çok ciddi bir krizin geçirildiğini hatırlatarak, “Tüm bunlara rağmen 2017 yılında Antalya'nın yüzde 58'lik bir turist artışı yaşadığına dikkat çekti. 2018 yılındaki verilerinde de artış yaşandığını kaydeden Karaloğlu, "Hem ön rezervasyonlara hem de havalimanındaki slotlara baktığımızda yüzde 30 ile yüzde 40 arasında bir artışı bekliyoruz. Şimdi 2 yıl arasında 2016 ila 2018 arasında toplam artışa baktığınızda yüzde yüzün üzerinde bir artış demektir. Bu artışı bu şehrin kaldırabilmesi için çok ciddi bir hazırlığa ihtiyacımız var” diye konuştu.

UYGULAMALAR ÖRNEK OLMUŞTUR

Karaloğlu şöyle konuştu: “Antalya dünyada bilinen en önemli turizm destinasyonlarından bir tanesidir. Türkiye de turizmin başkenti diyoruz, aynı zamanda Türkiye ve dünyada turizmin öncü şehirlerinden bir tanesidir. Burada başlayan birçok uygulama ve örnek, diğer şehirlere ve ülkelere örnek olmuştur. İnşallah bugün yaptığımız çalışma da bu yönde bir çalışma olur diye temenni ediyorum. Antalya'nın 2023'te turizm hedefinin 20 milyon olduğunu hatırlatan Karaloğlu, "Bu şehir bunu mutlaka gerçekleştirecektir. Şu anda yerli yabancı insan sayısı 20 milyon. Antalya'nın sadece havalimanı yoluyla gelen 3,5 milyon yerli turist var. Ki Antalya'ya gelen yabancıların çoğunluğu havaalanı yoluyla geliyor ama gelen yerli turistin çoğu karayoluyla geliyor. Şu anda bu şehre yerli yabancı 20 milyon insan seyahat ediyor. Bu ciddi bir rakamdır, buna bu şehrin çok ciddi bir şekilde hazırlanması lazımdır" dedi."Kaleiçi'ndeki turist sayısını yükseltmemiz lazım.”