Reklam
Reklam

SOKAĞI BIRAK EXPO'YA BAK

Yılda 16 milyon turisti ağırlayan ve turizm çeşitliliği arayan Antalya’da; EXPO 2016 alanı içerisinde yer alan 5 bin kişilik Türkiye’nin en büyük kongre merkezi bakımsızlıktan harabeye döndü

SOKAĞI BIRAK EXPO'YA BAK

Yılda 16 milyon turisti ağırlayan ve turizm çeşitliliği arayan Antalya’da; EXPO 2016 alanı içerisinde yer alan 5 bin kişilik Türkiye’nin en büyük kongre merkezi bakımsızlıktan harabeye döndü

SOKAĞI BIRAK EXPO'YA BAK
18 Eylül 2019 - 12:23 - Güncelleme: 18 Eylül 2019 - 12:54

Yaklaşık 2 milyar TL’ye mal olan Türkiye'nin ilk botanik organizasyonu, 'EXPO 2016 Antalya'nın içerisinde yer alan ve Türkiye’de 5 bin kişilik ana salon kapasitesiyle ’ilk ve tek’ kongre merkezi adeta harabeye dönmüş durumda. Kongre merkezinin içerisinde bulunan havalandırma boşluklarındaki alçıpanlar kırık, duvarlarının sıvaları ise kalktığı görüldü.
 
150 MİLYON TL’YE MAL OLMUŞTU
Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ilk üç sırasında yer alan kongre merkezi 150 milyon TL’ye mal olurken, Türkiye’nin en büyük kongre merkezi olması nedeniyle de, kongre turizmini hareketlendirmesi bekleniyordu. Yılda 16 milyon turisti ağırlayan ve turizm çeşitliliği arayan Antalya’da, 5 bin kişilik kongre merkezinin bakımsızlıktan harabeye dönmüş hali ise milyonluk yatırımlar bakımsızlıktan çürüyor dedirtti.
Yaklaşık 2 milyar TL’ye mal olan Türkiye'nin ilk botanik organizasyonu, 'EXPO 2016 Antalya'nın içerisinde yer alan ve Türkiye’de 5 bin kişilik ana salon kapasitesiyle ’ilk ve tek’ olan kongre merkezinin durumu içler acısı halde. Kongre merkezinin içerisinde bulunan havalandırma boşluklarındaki alçıpanların kırık, bazı klima ünitelerinin sökük ve duvarlarının rutubetten dolayı sıvalarının kalktığı görüldü. Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ilk üç sırasında yer alan kongre merkezi 150 milyon TL’ye mal olmuştu.
 
CUMHURBAŞKANI AÇMIŞTI

Aksu ilçesinde, 1121 dekarlık arazide, 2 yıllık çalışma sonucu tamamlanan, Türkiye'nin ilk botanik organizasyonu 'Expo 2016 Antalya', 23 Nisan 2016 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı. Expo Kulesi'nden kongre merkezine, yağmur ormanlarından endemik bitki türlerine, eğlence mekanlarından çocuk oyun alanlarına kadar içinde çok sayıda ünite barındıran sergi alanında, açık kaldığı 191 günde 5 milyona yakın ziyaretçi ağırlandı.
 
SERGİ ALANI KURUMUŞTU

Daha önce 'Expo 2016 Antalya' sergi alanı, bakanlığa devredilmesinden önceki süreçte bakımsızlık yüzünden kurumuştu. Alanda ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği ve fotoğraf çektirdiği bitki heykeller kurumuş, at, fil, tavşan, ağaç diken adam, inek, koyun ve daha birçok simgenin demir iskelet üzerine bitkilerin yeşillendirilmesiyle oluşturulan heykellerin kuruyarak, sararması görüntü kirliliği oluşturmuştu. Antalya İl Tarı Müdürlüğü’nün gayretleri sonucu kuruyan sergi alanı canlandırılmış ancak istenilen ziyaretçi sayısına, fuar ya da etkinliğe ev sahipliği yapamamıştı. Öte yandan EXPO 2016 alanına girişler ücretsiz.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum