Reklam
Reklam
Reklam

Tütüncü'den dokuma fabrikası ve tapu açıklamaları

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Vakıf Çiftliği ve eski Dokuma Fabrikası arazisi için hukuk sisteminin önerdiği bütün koruma tedbirlerini aldıklarını ve mevcut haliyle sonsuza kadar korunması gerektiğini söyledi

Tütüncü'den dokuma fabrikası ve tapu açıklamaları

KEPEZ Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Vakıf Çiftliği ve eski Dokuma Fabrikası arazisi için hukuk sisteminin önerdiği bütün koruma tedbirlerini aldıklarını ve mevcut haliyle sonsuza kadar korunması gerektiğini söyledi

Tütüncü'den dokuma fabrikası ve tapu açıklamaları
26 Mart 2019 - 14:08
Reklam

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği'nin (ANSİAD) 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında düzenlediği Cumhur İttifakı'nın merkez ilçe belediye başkan adaylarının proje tanıtım toplantısına katıldı. Belediye Başkan Adayı Hakan Tütüncü, ANSİAD üyelerine, yeni dönem projelerini anlattı.

 

43 BİN TAPU, 35 MAHALLEDE KAT ARTIŞI

 

Başkan Tütüncü, 2009'da mülkiyet problemleri ile boğuşan, çok ciddi bir gecekondu stoku olan bir Kepez'i devraldığını belirterek, şunları kaydetti:

 

"Önce mülkiyet sonra imar problemlerini çözdük. 35 mahallede imar revizyonlarıyla kat artışı yaptık. 2B, Vakıf, Hazine ve belediye arazileri üzerindeki gecekonduların mülkiyet sorunlarının neredeyse tamamını çözdük. İlave imar hakları ile yepyeni bir şehrin kurulması sürecini başlattık. Dönemimde 43 bin tapu verdik. 2B yapılaşmanın önünde önemli bir problemdi. Bunu ortadan kaldırdık. Vakıf arazilerindeki tapu problemini takas ile çözdük. Hemşerilerimizin arsalarını, kat artışlarıyla değerli hale getirdik ve vatandaş eliyle kentsel dönüşümü başlattığımız bir ortamı hazırladık. Yaklaşık 900 kilometre imar yolu açtık. Bu ciddi bir rakam. Yine 83 bin gecekonduyu olaysız bir şekilde, hak sahiplerinin gönül rızasıyla kaldırdık."

 

Tütüncü, Altınova'nın 45 yıla yakın yaşanan imar problemini tamamıyla ortadan kaldırdıklarını, imar tapularını verdiklerini ve bölgede imar revizyonuyla emsal artışı da yaptıklarını belirtti.

 

Göreve geldiği 2009'da Kepez'de kültür ve sanat merkezi olmadığını anlatan Tütüncü, "Kepez'i, şu an kapalı ve açık aynı anda 47 bin kişiye kültür ve sanat hizmeti verebileceğimiz bir potansiyele kavuşturduk. Erdem Bayazıt Kültür Merkezi yılda yaklaşık 150 bin misafiri ağırlıyor. 2. dönemimizde yaptığımız Mimar Sinan Kongre Merkezi'nin yıllık ziyaretçi sayısı 1 milyonun üzerinde" dedi.

 

DOKUMAPARK'A HAFTA SONU 30 BİN ZİYARETÇİ

 

Eski Dokuma Fabrikası alanının hukuki problemlerini çözerek, tapusunu yeniden aldıklarını hatırlatan Tütüncü, "Dokuma'nın tapusu yeniden Antalyalıların oldu. Dokuma'yı yedi müze, bir bilim merkezi ve tematik bahçelerle çok güzel bir gezinti alanı ve sosyal yaşam merkezi haline getirdik. Kahve festivali, klasik otomobiller buluşması, antika pazarı, el emeği pazarı gibi etkinliklerin olduğu Dokuma'nın hafta sonları ziyaretçi sayısı 30 binler seviyesinde" diye konuştu.

 

123 PROJENİN YARISI AİLE VE KADINLARA

 

Başkan Hakan Tütüncü, 3. dönemi için 123 proje vaat ettiğini kaydederek, şöyle dedi:

 

"2009'da 41 proje vaat ettik ama 60'ın üzerinde proje yaptık. 2. dönemimizde '7'den 70'e' 70 proje dedik bu dönemin sonunda 103 projeyi tamamladık. 3. dönem için 123 proje diyoruz. Projelerimizin tamamının odağında insan var. Projelerimizin hemen hemen yarısı kadın ve ailelere yönelik projelerdir. Projelerimizin geri kalan yüzde 50 ise eğitimi, gençleri ve çocukları kapsıyor."

 

'KORUMA İMAR PLANLARI DÖNEMİMDE YAPILDI'

 

Başkan Tütüncü, Vakıf Çiftliği'nin (ZeytinPark) korunması için de yasaların emrettiği her çalışmayı yaptıklarını söyledi. 280 hektarlık alanıyla Vakıf Çiftliği'nin ya da Zeytin Park'ın sonsuza kadar korunmasını istediklerini kaydeden Başkan Tütüncü, "Vakıf Çiftliğinin korunması sözünü çok önceden vermiştim. Vakıf Çiftliği'ne herhangi bir bina yapılmamalı ve bu haliyle kalmalı diye düşünüyorum. Vakıf Çiftliği'nin koruma imar planları dönemimizde yapıldı. Sadece oranın değil eski Dokuma Fabrikası alanı da çok kıymetli bir arazi. Yeniden Antalyalıların kullanımına sunduğumuz Dokuma Fabrikası alanının koruma imar planlarını da biz yaptık. Alan içerisindeki binaların hiçbiri tarihi değere sahip değildi. Ama bir dönemin hatıralarını taşıyan Dokuma Fabrikasının binalarının Antalya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nda, tescilli binalar haline getirdik. Çünkü Dokuma, birilerinin iştahını kabartan bir yer" diye konuştu.

 

"VAKIF ÇİFTLİĞİ İHALESİNİ 3 KEZ İPTAL ETTİRDİM"

 

Vakıf Çiftliği'nin işletme hakkının verilmesi ihalesini 3 kez iptal ettirdiğini de vurgulayan Tütüncü, "Vakıf Çiftliğinin sonsuza kadar Antalya'nın akciğeri olarak kalması en büyük hayalim. Vakıf Çiftliğinin yeşil dokusunun korunması için hukuk sistemi içerisinde ne yapabiliriz? Bu alan doğal sit alanı ilan edilebilirdi, edildi. Koruma imar planı yapılabilirdi, yapıldı. Şu anki hukuk sisteminin bize önerdiği bütün koruma tedbirlerini Vakıf Çiftliği'nde ve Dokuma'da aldık. Vakıf çiftliğinin yeşil alan olarak varlığını sürdürmesi için gerekli olan adımları attık. Vakıf Çiftliği bugünkü haliyle kalmalı" diye konuştu.