Reklam

Vali Yazıcı, Danimarka Büyükelçisi Annan'ı ağırladı

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan'ı makamında kabul etti. Vali Yazıcı, "Turizmin başkenti Antalya pandemi sürecinde de en çok tercih edilen ve en güvenli şehir" dedi

Vali Yazıcı, Danimarka Büyükelçisi Annan'ı ağırladı

ANTALYA Valisi Ersin Yazıcı, Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan'ı makamında kabul etti. Vali Yazıcı, "Turizmin başkenti Antalya pandemi sürecinde de en çok tercih edilen ve en güvenli şehir" dedi

Vali Yazıcı, Danimarka Büyükelçisi Annan'ı ağırladı
27 Mayıs 2021 - 11:03 - Güncelleme: 27 Mayıs 2021 - 11:04


Bir dizi ziyaretler için Antalya'da bulunan Danimarka'nın Ankara Büyükelçisi Danny Annan, Antalya Valisi Ersin Yazıcı'yı makamında ziyaret etti. Vali Yazıcı, Büyükelçi Annan'ı Antalya'da konuk etmekten duyduğu mutluluğu dile getirirken, pandemi sürecinde kentteki turizm hareketliliğini rakamlarla açıkladı. Vali Yazıcı, şunları söyledi:

"Geçen yıl pandemiden dolayı tüm dünyada olduğu gibi bizde de olumsuzluklar yaşandı. Gelen misafir sayımız bir önceki yıla göre çok düştü. Pandemiden önce 16 milyon yabancı, 4 milyon yerli olmak üzere yaklaşık 20 milyon turist ağırladık. Geçtiğimiz turizm sezonunda ise konaklama tesislerimizdeki güvenli turizm sertifikasıyla, pandemi koşullarına uygun hizmet veren otellerimiz sayesinde, Avrupa'dan ve dünyanın birçok bölgesinden misafir ağırladık. Güvenli turizm sertifikasıyla hizmet üreten otellerimiz sayesinde pandemi dönemine rağmen iyi bir sezon geçirdik. Geçen seneki bu başarılı çalışmalardan dolayı bu sezona daha ümitle bakıyoruz."

200 BİN DANİMARKALIYI AĞIRLADIK

Antalya'nın, denizi, güneşi, plajları, kumsalları ve sahilleriyle eşsiz bir turizm şehri olduğunu söyleyen Vali Yazıcı, "Danimarka'dan önceki yıllarda 200 bin civarında misafir ağırlamışız. Bir Kuzey Avrupa ülkesi olan Danimarka, ülkemiz kadar güneş görmüyor. Dolayısıyla daha fazla Danimarkalıyı ülkemizde ağırlamak isteriz. Ülkemizin güzelliklerinden güneşinden istifade eden Danimarkalı sayısı 500 binlerin altına düşmemeli" dedi.

BÜYÜKELÇİ ANNAN: ANTALYA EN POPÜLER BÖLGE

Danimarkalı turistlerin, pandemiden önceki dönemde olduğu gibi mutlaka Antalya'ya geri geleceğini ifade eden Büyükelçi Annan, "Antalya, bizim için favori bir destinasyon" dedi. 2019 yılında Türkiye'ye toplam 335 binden fazla Danimarkalı turist geldiğini belirten Büyükelçi Annan, "2020 yılında bu rakam maalesef 45 binlere kadar düşmüş. Bu süreç bittiği zaman insanların buraya geri döneceğini düşünüyorum çünkü insanlarımız Antalya'yı ziyaret etmeyi, buradaki misafirperverliği, kültürü, yemeği ve deniz, güneş, kum üçlüsünü çok seviyorlar. Ve ben size Antalya Alanya arasındaki bölgenin, Danimarkalı turistler arasındaki en popüler bölge olduğunu söyleyebilirim" dedi.

TARIM İLE TİCARETİ ARTTIRMAK İSTİYORUZ

Danimarka ile Türkiye arasındaki ilişkinin sadece turizmden ibaret olmadığını ifade eden Büyükelçi Annan, "İki ülke arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 1 milyar avro civarında. Biz bu ticareti daha da çok arttırmak istiyoruz. Antalya'da turizm ve tarım sektörlerinin çok büyük ve önemli sektörler olduğunu biliyorum. Turizmde olduğu gibi tarım alanında da iki ülke arasındaki iş birliğini arttırabiliriz diye düşünüyorum. Bu çerçevede, Türkiye'den bir heyet gıda ve tarım alanında görüşmeler yapmak için Danimarka'ya gidecek. Ülkemize gidecek heyetin yapılacak görüşmeler neticesinde olumlu sonuçlarla döneceğini ümit ediyorum" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum