Ali Çandır ve doğru iletişim
Reklam
Reklam
Ayla ÇEKİÇ

Ayla ÇEKİÇ

Ali Çandır ve doğru iletişim

07 Mayıs 2015 - 10:43

‘Dünyada rüşvet olarak kabul edilmeyen tek hediyedir’

İşimizin tamamını doğru iletişim kapsıyor. İster iş kadını olarak, ister gazeteci, isterseniz ajans sahibi olarak değerlendirin. Doğru iletişim günümüzün vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Zaman ve toplum ise, sizin yaptığınız işten çok, yaptığınız işi nasıl anlattığınızı değerlendiriyor. Burada devreye reklamlar giriyor. Doğru iletişim, doğru tanıtım ve doğru reklamla mümkündür.
Bir ürünü, bir kurumu değerli kılarken, başka bir ürünü ya da kurumu değersizleştiremezsiniz. İletişim sanatı burada devreye girer ve biz doğru iş yapma adına tecrübemizi ve profesyonelliğimizi ortaya koyarız. Geçtiğimiz günlerde böylesi bir yanlış yaşandı.

Beyaz eşya üreticisi bir firma tarafından hazırlanan ‘yine mi çiçek’ temalı reklama öncelikli olarak çiçek satıcıları tepki verdi. Hele hele Antalya gibi çiçek üretiminde ithalat ve ihracat yapan bir kentte bu reklam yanlış iletişimin sonucuydu. Reklam firması doğru algıyı oluşturamadı. Bunun üzerine Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır sert ve haklı tepkisini ortaya koydu. Bu konuda kendisini gönülden kutluyorum. Meslek odaları, birlik ve dernekler işte tam da burada önem kazanıyor. Çandır da doğru iletişime girdi ve konuyla ilgili kamuoyuna açıklama yaptı. Üreticinin zor ayakta kaldığı bu dönemde tek ses olmaya ihtiyacımız olduğu bir dönemde Çandır, çiçek yetiştiricilerinin tepkisine sahip çıktı.

RTÜK’e reklamın kaldırılması için başvuran Ali Çandır’ın yapıcı ve çözüm üreten açıklamasını da köşemden yayınlamak istiyorum, değerlendirme sizin…

"Umarım ki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ile reklam derneği de bu olumsuzluğun giderilmesi konusunda katkı sağlar. Dünyada kişi başına çiçek tüketiminin 60- 200 dolar arasında seyrettiği bir dönemde bizler, 'çiçek tüketimini 3 dolardan 5 dolara nasıl çıkarırızın' peşindeyiz. Üreticilerimiz kesme çiçek ve süs bitkisi olarak üretilen bu ürünlerin satışı için çaba sarf ederken, çiçeklerin doğadan kesildiğini düşünen bir kesim tarafından 'Çiçek göndermek yerine vakfımıza derneğimize bağış yapın' gibi kampanyalarla ticaretimiz olumsuz etkilenmekte. Çiçek sevgi, barış, hoşgörünün sembolüdür. Dünyada rüşvet olarak kabul edilmeyen tek hediyedir. Bu yıl da Anneler Günü'nde anneleri en çok sevindirecek hediyenin çiçek olduğunu düşünüyoruz. Reklam kampanyası yapmak ciddiyet ve sorumluluk ister. Firmanın da bir an önce reklamını geri çekmesini bekliyoruz."

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum