GENÇLERE AYNA TUTMAK
Reklam
Reklam
Ayla ÇEKİÇ

Ayla ÇEKİÇ

GENÇLERE AYNA TUTMAK

19 Mayıs 2015 - 10:36

Günlerin birbirini hızla kovaladığı, zamanın su gibi akıp geçtiği bugünlerde siz gençler ne kadar donanımlı olursanız, bu ülkeye o kadar faydalı olursunuz. Bu anlamlı günün sadece Atatürk’ü anma günü olmasının ne size, ne bize ne de başka bir şeye katkısı olur.

Yazacaklarımı nasihat olarak algılamayın. Amacım bu özel günün anısına sizlere ayna tutmak…

Çünkü siz gençler, toplum ağacının filizisiniz. Tohumu içinde gizleyen çiçek, çekirdeği özünde tutan meyve gibidir, gençlik… Aydınlık bir dünya o tohum, o çekirdeklerden doğacaktır. Gençlik gelecek demektir. Onlarsız bir milletin yarını yokluktan ibarettir. Ülkemizin nüfusunun dörtte birini oluşturan siz gençlerimiz, Türkiye’yi Avrupa'nın en genç nüfuslu ülkesi konumunda tutuyorsunuz. Dünya ülkelerinin imrenerek baktığı genç nüfus bizlere umut veriyor.

Ülkemizin refah seviyesini yükseltecek olan sizlersiniz. Bunun için var gücünüzle çalışmalısınız. İnandığınız hiçbir şeyden çok çabuk vazgeçmemelisiniz. Mücadeleden korkmamalısınız. Hata da yapabilirsiniz. Olsun varsın, hata yapa yapa doğruyu bulacaksınız. Belirli yaşlara geldiğinizde o hatalarınızın adı tecrübe olacak, keyif alacaksınız.

Edindiğiniz tecrübeyle, bu vatana ve millete hizmet edeceksiniz. Ne yaparsanız yapın ama en iyisini yapın. İnanın ülkemiz çok daha fazlasını hak ediyor. İmrenerek baktığınız ülkelerden çok daha iyisini inşa edebilirsiniz. Yeterki inancınız tam olsun.

Bugünün siyasetçisi, ekonomisti, mühendisi, doktoru, avukatı ve öğretmeni yerini yarınlarımız olan siz gençlere bırakacak, bizim size inancımız ve güvenimiz tam. Aman gözümüz arkada kalmasın…

Kulak verin söylenenlere, düşünün yaşanmışlıkları ve sizlere tuttuğum aynaya iyi bakın:

*Zamanınızın kıymetini bilin, zamanınızı boş ya da değersiz şeyler için harcamayın.

*Eğitiminize çok önem verin, en büyük silahınız eğitiminiz olsun. Birden fazla yabancı dil öğrenin, genel kültürünüz için her fırsatta okuyun.

*Mutlaka bir konuda uzmanlaşın. Uzmanlaştığınız konu mümkünse işiniz olsun.

*Ülkemizle birlikte dünya basınını da takip edin, gelişen ve değişen dünyadan haberiniz olsun.

*Yargılarınızda adil olun.

*Ezbere dayalı fikirleri savunmayın, savunduğunuz konuyu mutlaka araştırın.

*Vatanınızı ve Milletinizi çok sevin.

Bayramınız kutlu olsun…

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum