ÇOCUK VE RAMAZAN
Reklam
Reklam
Osman Artan

Osman Artan

ÇOCUK VE RAMAZAN

21 Haziran 2015 - 12:20

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı, çocuklarımıza ibadet alışkanlıkları ve ahlaki değerleri kazandırma noktasında anne babalar için güzel bir fırsat olabilir. Çocuklar, görerek ve taklit ederek öğrenir. Ramazan ayı içerisinde yaptıklarımız ve yapamadıklarımız, çocuklarımızın kişiliği üzerinde oldukça etkilidir. Bu nedenle güzellikleri sadece anlatmayıp bizzat yaşatmak gerekir.

 

Ramazan hoş, güzel bir aydır. Oruç da o ayın gülüdür adeta. Çocuklarımıza Ramazan ayını, orucu böyle anlatmak çok önemlidir. Bu duyguyla oruç tutmak çocuklara büyük zevk verir. Açlığın zorluğuna karşı, ailesine kendisini ispat etmenin mutluluğu yeter onlara. O gün oruç tutar. Sonra iftar saati yaklaştıkça heyecan artar. Bir elinde meyve, diğer elinde şeker gibi iftariyelikler, akşam yemeğinin hoş kokuları arasında beklenen top sesi. Ha atıldı ha atılacak derken 'gümm' sesiyle mutluluğun doruğuna ulaşan çocuklar. Sonra sofradaki, mutluluğun en küçük üyesi olmanın güzelliği. Çocuğun orucu böylesine tatlı ve güzeldir.

 

Oruç tuttuğu gün çocuk büyümüştür. Öyleyse, babasının gittiği yere gitmelidir. Camiye, teravih namazına, büyükler rükûya varınca hemen koşuşturmaya, etrafı kolaçan etmeye, gülmeye, oynamaya.

 

"Bak sakın orada koşturma, gülme, yaramazlık yapma" gibi tembihlerle camiye götürülen çocukların tüm masumiyeti camiye yansırken, vakit geçtikçe çocuklar galebe çalar ve verdiği sözleri unuturlar. Güler, oynar, koşar, elleri bağlı yürür, gözleriyle her yeri kolaçan eder ama yine de camide olduğunu unutmazlar. İftarı, sahuru, teravihi, mevlidi ile çocuklar Ramazanı severler. Onun, insanları mutlu edici havasını doya doya solurlar. İftar sofrasında, önünde mis gibi kokan ve insana gülen yemekleri, tatlıları iftar saatinde beklemenin anlık tadını, hiçbir dış baskı olmadan, açlığa rağmen sabretmenin büyüklüğünü, göremediğimiz ama bize her türlü güzellikleri bahşeden Allah'ı öğrenir. İftarla beraber yemenin zevkiyle, yiyemeyenlerin acısını da hatırlar.

'Tekne orucu'yla başlayan ve ömrün sonuna kadar giden oruç yükselişi, Ramazan maneviyatı çocuklar için çok önemli, büyükler için özlenesi günlerdir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum