GENÇLİK NİMETİ
Reklam
Reklam
Osman Artan

Osman Artan

GENÇLİK NİMETİ

08 Temmuz 2015 - 09:54

TÜM insanlığı hayat veren sözleriyle uyaran Allah'ın Resulü (SAV), 'verilen nimetlerin hakkıyla değerlendirilmesi' konusunda çok durmuştur. Nitekim konuyla ilgili bir hadislerinde şöyle buyurur: "İnsanoğluna şu 5 şeyden hesap sorulmadıkça onun ayakları kıyamet gününde Rabbinin huzurundan ayrılmayacaktır: Ömrünü nerede tükettiğinden, gençliğini nerede yıprattığından, malını nerede kazanıp nereye harcadığından ve öğrendiği ilimle nasıl amel ettiğinden."

 

Görüldüğü gibi burada her yaş ve her baştaki insanı yakından ilgilendiren beş nimetin hesabının sorulacağı belirtilmektedir. Ömrünü nerede tükettiğinin sorulması, bir bakıma 'hayat nimeti'nin ve insana ihsan edilen 'zaman'ın nerede harcandığıyla ilgilidir. İnsana, hayatı ve zamanı ihsan eden Allah olduğuna göre, bu nimet O'nun rızası ve emirleri doğrultusunda kullanılmalıdır. Yüce Peygamberimiz (SAV), İbn-i Abbas'tan rivayet edilen bir hadiste, "İki nimet vardır ki, insanların çoğu bunda aldanmıştır: Sıhhat ve boş vakit" buyurarak, mühim bir zaafımıza dikkat çekmiştir. Maalesef, birçoğumuz, özellikle sıhhat ve zaman bakımından bol imkânları bulunan gençler, bu hususta yanılmaktadırlar.

 

Gençliği nerede yıprattığının sorulması ise doğrudan gençleri ilgilendirmektedir. Bu sorgulama, gençliğin güzel yaşamak, hoşça vakit geçirmek, gülüp eğlenmek için verilmediğini göstermektedir. Madem ki gençlik, Allah'ın nimetleri bakımından birçok artıları olan bir devredir. Onun şükrü de bu nimeti Allah'ın izni dairesinde kullanmaktır. Gençlere ihsan edilen güç, kuvvet, sıhhat, afiyet gibi nimetler, daha fazla sevap kazanmanın birer vasıtası olmazlarsa, dünyada da, ahirette de başımıza belâ olabilirler.

 

Peygamberimizin (SAV), "İnsanlar helak oldular alimler müstesna, alimler de helak oldular ilmiyle amel edenler müstesna, amel edenler de helak oldular ihlaslı olanlar müstesna, ihlaslılar da büyük bir tehlikenin üzerindedirler" hadisi, hepimizi titretmeli ve daha bir dikkatli olmaya sevk etmelidir. Bu hadis, "Yaşlanınca ibadet ederiz" diyen gençlerin büyük bir hata ettiğini gösteriyor. Böylece insanın sadece yaşlılık döneminden değil, gençliğinde yaptıklarından da sorumlu olduğu ihtar ediliyor. Nitekim Kur'an'da Zilzal Suresi'nde, "Kim zerre kadar iyilik yaparsa onu görür, kim de zerre kadar kötülük yaparsa onu görür" buyrularak, insanın bütün ömründe yaptıklarından sorumlu olduğu ifade edilmiştir.

Rabbim cümlemizi, hayatını, sağlığını, vaktini, gençliğini ve zenginliğini Allah'ın rızası yolunda sarf edenlerden eylesin.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum