TADİL-İ ERKANA UYMANIN ÖNEMİ
Reklam
Reklam
Osman Artan

Osman Artan

TADİL-İ ERKANA UYMANIN ÖNEMİ

11 Temmuz 2015 - 09:51

İBADET kulun Yüce Rabbine karşı duymuş olduğu tazimin sonucudur. Bu sebeple ibadet yaratılmış bütün kullardan istenilegelmiş bir husustur. İbadetlerin başında ise Hz. Adem'le başlayan ve günümüze kadar gelen bütün insanlardan istenilmiş olan namaz gelmektedir. Nitekim birçok ayette Yüce Rabbimiz namaz ibadetinin bütün peygamberlere ve onların aracılığı ile bütün insanlara verildiğini bizlere bildirmektedir.

Dünyada ve ahrette kendisinden razı olacağımız ibadetlerin başında namaz gelmektedir. Namazın tam anlamıyla yerine getirilmesi için farz, vacip, sünnet ve adaplarıyla (müstehaplarıyla) beraber tadil-i erkânına riayet etmemiz gerekmektedir. Bu sebeple gözümüzün nuru olan, dinin direği olan namazımızı, Yüce Rabbimizin emrettiği ve Sevgili Peygamberimizin tatbik ederek bizlere örnek olarak kıldığı üzere nasıl kılınması gerekiyorsa öyle kılmalıyız. Çünkü kurtuluşa ermiş müminlerin özelliklerinin başında namaz gelmektedir. Bu hususta bildirilmiş olan Ayet-i kerimede Cenab-ı Allah (C.C) şöyle buyurmaktadır;

"Mü'minler gerçekten kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında derin saygı içindedirler."[17]

Yüce Rabbimiz kıldığımız namazlarımızı kabul eylesin. Kendisinin ve kendimizin razı olacağı bir ibadet hayatı sürdürmemizi nasip etsin.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum