Reklam
Reklam
Reklam

100. Yıl yeniden bölgesel spor alanı

Muratpaşa Belediyesi’nin açtığı dava sonucu imar planları iptal edilen 100. Yıl’daki 40 bin metrekarelik alanı yeniden spor alanı olarak planlandı

100. Yıl yeniden bölgesel spor alanı

Muratpaşa Belediyesi’nin açtığı dava sonucu imar planları iptal edilen 100. Yıl’daki 40 bin metrekarelik alanı yeniden spor alanı olarak planlandı

100. Yıl yeniden bölgesel spor alanı
04 Ocak 2019 - 10:32

100. Kentsel ve Bölgesel Spor Alanı 100. Yıl’a TOKİ tarafından yapılan stadyum ve spor salonu karşılığı verilen 40 metrekarelik alanın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından re’sen yapılan 1/25000 ölçekli ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliği ile Turizm ve Ticaret Alanı’na dönüştürülmüştü.  Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası’nın dışında Muratpaşa Belediyesi imar planlarının iptali için dava açmıştı. Antalya 2. İdare Mahkemesi de Muratpaşa Belediyesi’ni haklı bularak tüm planları iptal etti.

YENİ İMAR DÜZENLEMESİ

Muratpaşa Belediyesi’nin 2009 yılının ilk meclis toplantısında 100. Yıl gündem maddesi yer aldı. Ümit Uysal’ın başkanlık ettiği yılın ilk meclisinde, 100. Yıl’daki 40 bin metrekarelik alana ilişkin yeni imar düzenlemesi görüşüldü. Muratpaşa Belediyesi’nin açtığı davaya bağlı olarak Antalya 2’nci İdare Mahkemesi’nin iptal kararı doğrultusunda yapılan yeni düzenlemede, mahkemenin söz konusu alanın ‘kamusal niteliğini kaybettiği’ ve ‘kent ve bölge halkının tekrar oluşturulması olanaklı görülmeyen bir spor alanını kaybettiğine’ ilişkin vurgusuna dikkat çekildi.

OYBİRLİĞİ İLE GEÇTİ

Bu doğrultuda meclis Planlama ve İmar Komisyonu alanının yeniden spor alanı olarak planlanmasını önerdi. Komisyonunu önerisi doğrultusunda meclis, oy birliğiyle 100. Yıl’da, Antalya Stadyumu ve Spor Salonu yanında bulunan 40 bin metrekare alanının spor alanı olarak yeniden planlanmasını oy birliğiyle kabul etti. Bu ay yapılacak olan Büyükşehir belediye Meclis toplantısında da 100. Yıl ile ilgili 1/25000 ölçekli ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planlarının gündeme geleceği tahmin ediliyor.

MİLLET BAHÇESİ OLACAK

Öte yandan, 100. Yıl ile ilgili imar planlarının iptal edilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Antalya'da gerçekleştirdiği ziyarette, 100. yıl alanına Millet Bahçesi yapılacağını açıklamıştı. Antalya'daki iki millet bahçesini Büyükşehir'in kente kazandırdığını belirten Bakan Kurum, üçüncü millet bahçesini ise 100. Yıl Bulvarı üzerindeki boş alana yapacaklarını aktardı. Kurum, "Mülkiyeti Emlak Konut'a ait alan 1 milyar dolarla ihale edilmişti. Bakan Kurum, Millet Bahçesi’ni Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağını da vurgulamıştı.