BAŞKAN ÇOŞTU BİR KERE ! ! Türel'den günlük Twitter bülteni !

Türel açıklamasında Boğaçayı projesi ile ilgili  görüşlerini maddeler halinde sıraladı.

BAŞKAN ÇOŞTU BİR KERE ! ! Türel'den günlük Twitter bülteni !

Türel açıklamasında Boğaçayı projesi ile ilgili  görüşlerini maddeler halinde sıraladı.

BAŞKAN ÇOŞTU BİR KERE ! ! Türel'den günlük Twitter bülteni !
21 Kasım 2019 - 17:33 - Güncelleme: 21 Kasım 2019 - 17:39

 

İşte Eski Büyükşehir Belediye Başkanının Boğaçayı Projesi ile ilgili açıklamalar: 

"Dönemimizde yapılan Boğaçayı rekreasyon-peyzaj projesinin Konyaaltı Plajında kıyı erozyonuna sebep olduğu iddiaları karşısında şu gerçeklerin bilinmesi gereklidir:

1- Yapılan çalışmada kum, çakıl, taş, tortu gibi rusubatın denize ulaşmasını engelleyici dere içersinde hiç bir çalışma yapılmamıştır. Aksine derede dip temizliği yapılmış, Boğaçayı’nda bataklık görüntüsü oluşturan sazlık alanlar, sucul bitkiler temizlenmiş, böylelikle kıyı erozyonunu önleyecek rusubatın denize ulaşması kolaylaştırılmıştır.

2- Dip temizliği sonrası tabanda oluşan kirlilik nedeni ile yeraltı suları deniz yerine nehirde yüzeye çıkmış ve  Boğaçayı’nda doğal bir göllenme oluşmuştur. Denizin dere içerisine alınması hiçbir şekilde söz konusu değildir. 

3- Nehir kenarlarında istinat duvarları oluşturularak denize ulaşan dere ağzı rahatlatılmış, böylelikle suyun akışkanlık hızı arttırılarak yağmur suyu ile gelecek kum, çakıl, taş ve rusubatın denize ulaşması daha da kolay hale gelmiştir. 

4- Proje kapsamında derede sadece dip temizliği yapılmış, dere kenarlarında peyzaj çalışması gerçekleştirilmiştir. 

5- Dere içinde suyun ya da rusubatın denize ulaşmasını engelleyici set, sette, baraj vs. gibi hiçbir çalışma yapılmamıştır. 

6- Tüm bu çalışmalar bilim insanlarından oluşan 16 kişilik bir heyet tarafından planlanmış ve DSİ’nin fevkalade tecrübeli uzmanları tarafından onaylanmış ve denetlenmiştir. 

7- Konyaaltı sahilinde varsa bir kıyı erozyonunun sebebini Boğaçayı projemiz ile ilişkilendirmek abesle iştigaldir. Aksine, proje kapsamında yapılanlar kıyı erozyonunu önleyici çalışmalardır.

Farklı iddiası olanlar,  proje kapsamında suyun ve rusubatın denize ulaşmasını zorlaştırıcı ne gibi bir çalışma yapıldığını somut bir şekilde mutlaka ortaya koymalıdır. 

8- Antalya’ya kazandırdığımız projelerin altında ezilip, şu ana kadar şehrimize bir çivi dahi çakamayanların, Türel dönemini planlı,ilkeli bir şekilde itibarsızlaştırma çalışmalarını şehre faydalı hizmet ve projelere dönüştürmesi en büyük beklentimdir. 

İşte bu açıklama ”BİLGİ SAHİBİ OLMADAN FİKİR SAHİBİ OLMAMAK GEREKİR” prensibi ile yapılmıştır."

YORUMLAR

  • 0 Yorum