Reklam
Reklam

Çalıkuşu: CHP 83 yıl sonra Antalya'dan kadın vekil çıkaracak

CHP'nin 6'ncı sıra milletvekili adayı Figen Albuga Çalıkuşu, partisinin 83 yıl sonra Antalya'da yeniden kadın milletvekili çıkaracağını söyledi.

Çalıkuşu: CHP 83 yıl sonra Antalya'dan kadın vekil çıkaracak

CHP'nin 6'ncı sıra milletvekili adayı Figen Albuga Çalıkuşu, partisinin 83 yıl sonra Antalya'da yeniden kadın milletvekili çıkaracağını söyledi.

Çalıkuşu: CHP 83 yıl sonra Antalya'dan kadın vekil çıkaracak
13 Haziran 2018 - 13:12

2015 Haziran ve 2015 Kasım genel seçimlerinde CHP'nin Antalya'dan 6'ncı sıra milletvekili adayı olan avukat Figen Albuga Çalıkuşu, vekilliği az sayıda oyla kaybetti. Çalıkuşu, 24 Haziran'daki genel seçimlerde de yine 6'ncı sıradan aday gösterildi. Çalıkuşu, seçildiği takdirde 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle milletvekili olan Türkan Öz Başbuğ'un ardından 83 yıl sonra partisinin Antalya kadın milletvekili olacak.

16 MİLYON YOKSUL KADIN VAR

Çalıkuşu, hayata kadın- erkek ayrımı üzerinden bakmayı sevmediğini, ancak kendisinin kadın, anne ve meslek kadını olduğunu söyledi. Kadının mücadelesinin tam bir demokrasi ve özgürlük mücadelesi olduğunu dile getiren Çalıkuşu, “Kadın hayatın zor süreçlerinde daha fazla hırpalanır. Hem kendisi, hem evladı için daha huzurlu yaşamı kovalar. Türkiye'de 16 milyon yoksul aile var, bu 16 milyon kadın, anne ve eş demek. Kadın daha az şekilde yıpranma peşindeyken demokrasi ve özgürlük mücadelesi verir. Bu saydıklarım ancak özgür ortamlarda karşılığını bulur. Geçim çabası demokrasinin sahasıdır. Kadın demokrasiyi doğal bir refleksle kovalar" diye konuştu.

KADIN ÇIKARSIZ DEMOKRASİ ANLAYIŞI VAR

Figen Albuga Çalıkuşu, bu topraklara aşık olduğunu ve insanı çok sevdiğini söyledi. Her gün yeni bir yaşam enerjisiyle hayata başladığını aktaran Çalıkuşu, “ Olumsuzlukların umudumu kırdığı olur ama onları arkamda bırakıp geçerim. Umuttan, hayata tutunuştan hiçbir zaman vazgeçmem. Siyaset demokrasi için şart. Kadınlar siyaset yapmalı, kadın olmazsa demokrasi olmaz. Kadının doğasında en saf ve tarafsız, çıkarsız demokrasi arayışı vardır" dedi.

CHP ANTALYA'DA BİRİNCİ PARTİ OLACAK

Partisinin 7 Haziran 2015 seçimlerinde ön seçim yaptığını kaydeden Çalıkuşu, bu seçimlerin içini rahatlatan ve yarınlar için heyecan veren kararlarından birisi olduğunu aktardı. Ön seçimde 96 kişinin yarıştığını ve bu yarıştan 5'inci çıktığını dile getiren Çalıkuşu, kontenjan uygulaması ile 6'ncı sıraya gerilediğini söyledi. Çalıkuşu, şöyle devam etti:

“Kendi bileğinin hakkı ve örgütünün desteğiyle 2015'te milletvekili olacak bir kadın, 6'ncı sıraya geriledi. Aynı liste ile 1 Kasım seçimlerine kadrolu 6'lı olarak girdik. 6 uğurlu bir rakam. Ben Antalya'da bu sefer Antalya'da 6'ncı sırayı vekil olarak görüyorum. Partim birinci parti olacak. Ben her yeri dolaşıyorum. Ben sadece el sıkıp geçmiyorum. Kendimce nabız tutuyorum. Her yerdeyim. Korkuteli'nde şimdiye kadar görmediğim bir dip dalga gördüm. En yüksek vekil sayısını partim çıkaracaktır. 6'ncı sıradaki bir kadının çabası, insanların yüreklerine seslenmek adına önemli bir sıra. Antalya'da CHP olarak 8 vekil çıkaracağız."

AKDENİZ BASKIYI KUSAR

Halka rağmen kimsenin dayatma yapamayacağını dile getiren Figen Albuga Çalıkuşu, "Milattan sonra ikinci yüzyılda Perge Belediye Başkanı Plancia Magna bir kadın. Dünyanın ilk demokratik meclisi, Patara'da kurulmuş. Bu topraklar baskıyı hiç kabul etmez. Bu topraklara mı siz 16 yıl sonra gelip yapacaklarınızı anlatıyorsunuz, kusar Akdeniz baskıyı, kabul etmez."